4 przepisy na napar z miodu dla poprawy zdrowia
Miód to produkt organiczny, który człowiek wykorzystuje od tysięcy lat. Pszczoły produkują go przekształcając nektar kwiatów, a ponadto jego głównym celem jest pełne odżywianie ula.
Ze względu na swój skład miód był dla ludzi źródłem pożywienia i energii. To „Złożona mieszanina węglowodanów, wody i niewielkiej ilości białek, witamin, minerałów i związków fenolowych, wśród innych pomniejszych składników”, jak wskazują autorzy ostatniego badania.
Przypisuje się mu różne właściwości lecznicze, a faktycznie udowodniono kilka z nich, jak np. antyoksydanty, antybakteryjne i antybiotyki, a także wysokie stężenie enzymów i antyoksydantów, które chronią organizm.
Najciekawsze jest to, że można go łatwo łączyć z innymi składnikami w celu uzyskania naturalnych środków poprawiających jakość życia. Poniżej chcemy podzielić się 4 różnymi przepisami na napar z miodu, aby jak najlepiej wykorzystać jego właściwości. Zwróć uwagę!
1. Napar z cytryny i miodu rozmarynowego
Napar z cytryny i miodu to jeden z tradycyjnych środków łagodzących dolegliwości gardła lub ogólne dolegliwości związane z przeziębieniem, grypą i przeziębieniami.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml).
- Sok z jednej cytryny.
- 1 szklanka miodu rozmarynowego (335 g).
- 1 łyżka skórki z cytryny (10 g).
Przygotowanie
- Najpierw dodaj filiżankę miodu do garnka i podgrzewaj w podwójnym bojlerze przez około 10 minut.
- Gdy się nagrzeje, dodaj również skórkę i sok z cytryny.
- Po upływie zalecanego czasu zdejmij napar z ognia, poczekaj, aż lekko ostygnie, a następnie przechowuj miksturę w słoiku.
- Do spożycia należy rozcieńczyć dwie łyżki produktu w szklance ciepłej wody.
- Pij dwie lub trzy filiżanki dziennie.
Przeczytaj: Jak sadzić w domu rozmaryn, pietruszkę i miętę
2. Napar z imbiru, cynamonu i miodu
Trzy składniki tego naparu charakteryzują się właściwościami przeciwbólowymi, antybiotycznymi, a także energetyzującymi. Według popularnych opinii jego regularne przyjmowanie wzmacnia układ odpornościowy, a ponadto:
- Chroni gardło.
- Ułatwia eliminację toksyn.
- Zapobiega przedwczesnemu starzeniu.
- Zwiększa tempo przemiany materii i zwalcza nadwagę.
- Eliminuje zmęczenie i stres oraz zwiększa poziom energii.
Składniki
- 1 litr wody.
- 1 laska cynamonu.
- 5 łyżek świeżego imbiru (50 g).
- 4 łyżki miodu (100 g).
Przygotowanie
- Najpierw podgrzej wodę, a gdy się zagotuje dodaj imbir i cynamon.
- Zmniejsz ogień i gotuj przez 10 minut.
- Następnie poczekaj, aż ostygnie i dodaj cztery łyżki miodu.
- Wypij filiżankę na pusty żołądek, a następnie powtórz dawkę przed każdym głównym posiłkiem.
3. Napar z goździków i miodu
Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne goździków w połączeniu z substancjami odżywczymi zawartymi w miodzie zwalczają różnego rodzaju dolegliwości.
Napar z goździków można spożywać w celu złagodzenia bólu zęba, podrażnienia i bólu gardła. Ale jeśli smak jest dla Ciebie przyjemny, można go również spożyć przed treningiem, ponieważ miód jest pokarmem energetyzującym.
Składniki
- 10 goździków.
- 1 szklanka wody (250 ml).
- 1 szklanka miodu (335 g).
Przygotowanie
- Najpierw podgrzej filiżankę miodu w kąpieli wodnej i dodaj 10 goździków.
- Zmniejsz ogień, pozwól mu się nagrzać przez 10 minut, a następnie przelej do słoika z pokrywką.
- Gdy opadnie, podgrzej szklankę wody i dodaj dwie łyżki preparatu.
- Pij dwie filiżanki dziennie.
4. Napar z octu jabłkowego i miodu
Napar z octu jabłkowego i miodu to napój alkaliczny, który reguluje pH krwi, a także sprzyja eliminacji toksyn, zgodnie z obecnymi zaleceniami detoksu. Dzieje się tak, ponieważ oba składniki mają właściwości przeciwzapalne, oczyszczające i przeciwutleniające.
Składniki
- 5 łyżeczek miodu (25 g).
- 1 szklanka wody (250 ml).
- 1 łyżeczka octu jabłkowego (5 ml).
Przygotowanie
- Podgrzej szklankę wody i dodaj łyżkę miodu oraz octu jabłkowego.
- Po ostygnięciu spożywaj go wolnymi łykami, najlepiej na pusty żołądek.
- Powtarzaj tę samą dawkę codziennie rano przez co najmniej dwa tygodnie.
Pamiętaj, że właściwości tych naturalnych środków zależą od jakości użytych produktów. Upewnij się, że kupujesz w 100% organiczny miód, ponieważ niektóre produkty są wykonane z cukrów i dodatków chemicznych i nie są tak skuteczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ulloa, A., Mondragón Cortez, P. M., Rogelio, Q. F. B., Rodríguez, R., Juan, Q. F. B., Reséndiz Vázquez, A., … Ulloa, R. (2010). La miel de abeja y su importancia. Revista Fuente. https://doi.org/10.1007/978-3-642-35125-9_6
- Echazarreta González, C. M. (2005). Apicultura y producción de miel. El Estado.
- Kumul, R. C., Ruiz, J. C. R., Vázquez, E. O., & Campos, M. R. S. (2015). Potencial antioxidante de la miel de melipona beecheii y su relación con la salud: Una revisión. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.4.9312
- Estrada, H., Gamboa, M. del M., Arias, M. L., & Chaves, C. (2005). Evaluación de la actividad antimicrobiana de la miel de abeja contra Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, salmonella enteritidis, Listeria monocytogenes y Aspergillus niger. Evaluación de su carga microbiológica. Archivos Latinoamericanos de Nutrición. https://doi.org/10.1016/S0925-5214(01)00151-X
- Profeco. (2001). Calidad de miel de abeja. Revista Del Consumidor.