10 wskazówek aby zadbać o zdrowie psychiczne podczas izolacji

Wszyscy mamy świeżo w pamięci lockdown związany z pandemią Covid-19. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne podczas izolacji jest ważne, aby zapobiec stresowi i objawom niepokoju. W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka praktycznych wskazówek.
10 wskazówek aby zadbać o zdrowie psychiczne podczas izolacji
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2023

Kryzys, przed którym kilka lat temu stanął świat w związku z pandemią Covid-19, zmusił społeczeństwo do szybkiego przystosowania się do nagłych zmian w stylu życia. W rezultacie wiele osób zaczęło cierpieć na stres, niepokój i panikę. Nie wiemy, jakim jeszcze sytuacjom przyjdzie nam stawić czoła, ale covidowy lockdown sprawił, że wielu z nas zaczęło się zastanawiać, w jaki sposób można zadbać o zdrowie psychiczne podczas izolacji. Czy Ty również się nad tym zastanawiasz? Jeśli tak, nie przegap poniższych porad.

Wiedza o tym, jak zadbać o zdrowie psychiczne podczas izolacji i poradzić sobie z tą sytuacją na poziomie emocjonalnym, ma decydujące znaczenie w zapobieganiu jej szkodliwym konsekwencjom. Dlatego dobrym pomysłem jest opanowanie technik, które pozwolą Ci zachować spokój i połączyć się ze swoim wewnętrznym ja.

10 wskazówek, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne podczas izolacji

Ciągły napływ negatywnych wiadomości na temat Covid-19 spowodował różne problemy psychiczne wśród społeczeństwa. I oczywiście przebywanie w zamknięciu w takiej sytuacji nie pomaga. Niektórzy sobie z tym radzą, inni zmagają się z codziennym niepokojem, lękami, a nawet bezsennością.

Problem w tym, że umysł jest przytłoczony mnóstwem wiadomości o chorobie i potrzebą poradzenia sobie z sytuacją izolacji, jakiej nigdy wcześniej nie widziano. W rezultacie wiele osób musi się teraz nauczyć, jak dbać o swój umysł i zarządzać emocjami.

W poniższym artykule przedstawimy zalecenia dotyczące dbania o zdrowie psychiczne podczas izolacji.

1. Dziel się z innymi tym, co masz

Pomoże Ci to wydostać się z własnego więzienia psychicznego.

Niektóre osoby, np. osoby starsze, osoby samozatrudnione, samotni rodzice itp., czują się w tych czasach bardzo bezbronni. Dzielenie się z nimi własnymi zasobami to świetny sposób na pomoc potrzebującym. Jednocześnie pomoże Ci nie skupiać się wyłącznie na Twojej szczególnej sytuacji.

2. Utrzymuj ścisły kontakt z rodziną

Nawet jeśli przebywasz w zamknięciu fizycznie, nie jest to powód, aby odcinać się społecznie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie!

Istnieje wiele sieci społecznościowych i urządzeń, za pomocą których możesz pozostać w kontakcie z bliskimi. Przyjaciele i rodzina stanowią podstawową sieć wsparcia i źródło zachęty w takiej sytuacji.

3. Zdrowie psychiczne podczas izolacji – wyjdź na świeże powietrze

Każdego dnia staraj się przez co najmniej pół godziny wystawiać na działanie promieni słonecznych. Nie tylko uzyskasz ładną opaleniznę, ale oddychanie świeżym powietrzem to świetny sposób na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne podczas izolacji.

Witamina D jest ważna nie tylko dla zdrowia emocjonalnego, jest także ważna dla zdrowia fizycznego. Jeśli nie masz ogródka, wyjdź na balkon lub usiądź przy otwartym oknie. Nie zapomnij przy tym o kremie z filtrem przeciwsłonecznym!

Możesz także zainteresować się artykułem: Lockdown – porady dla osób starszych podczas blokady

4. Stwórz przestrzeń dla siebie

Znajdź w swoim domu miejsce, które wymaga uwagi i zamień je w przytulny kącik dla siebie.

Sprzątanie ma pozytywny wpływ na umysł, podobnie jak posiadanie pięknie urządzonej i wygodnej przestrzeni. Możesz wykorzystać swój nowy kącik do czytania, malowania lub uprawiania innego hobby, które sprawia Ci przyjemność.

5. Aby poprawić zdrowie psychiczne podczas izolacji zajmij się ogrodnictwem

Niezależnie od tego, czy masz ogromny ogród, czy prosty parapet okienny, codzienna pielęgnacja roślin pomoże Ci oczyścić umysł. Możesz też zacząć uprawiać własną żywność!

6. Czytaj książki

Zatrać się w kartach nowej powieści. Nie ma lepszego sposobu na oderwanie się od teraźniejszości i zapomnienie o problemach niż wybranie się w literacką podróż.

7. Praktykuj medytację

Medytacja nie oznacza, że musisz opróżnić umysł. Oznacza raczej koncentrację na tym, co tu i teraz. Jeśli na początku nie wiesz, jak to zrobić, nie martw się.

Możesz zacząć od medytacji z przewodnikiem – jest ich mnóstwo w Internecie. Kiedy już to opanujesz, możesz ustalić swój własny rytm.

8. Wypróbuj pilatesa, aby poprawić zdrowie psychiczne podczas izolacji

Pilates to świetna technika ćwiczeń, która pozwala zmniejszyć obciążenie stresem i poprawić ogólne samopoczucie. W rzeczywistości, według badania opublikowanego w Muscles, Ligaments, and Tendons Journal, pomaga również zachować formę fizyczną.

Pilates może poprawić Twoją elastyczność i zadbać o zdrowie stawów. To ważne, ponieważ kwarantanna może łatwo doprowadzić do siedzącego trybu życia.

9. Praktykuj mindfulness

Techniki uważności to kolejne narzędzie, którego możesz użyć, aby uniknąć przeciążenia psychicznego. Dzięki tym metodom po prostu odłączysz się na chwilę od wszystkiego, co dzieje się wokół Ciebie i zajrzysz do swojego wnętrza w poszukiwaniu potrzebnego spokoju.

10. Spędzaj czas sam na sam ze sobą

Jeśli kiedykolwiek czułeś, że nie masz czasu dla siebie, teraz możesz przeznaczyć czas na odrobinę odprężenia.

Bycie w domu to idealny pretekst, żeby dla odmiany zadbać o siebie. Zarezerwuj czas na ćwiczenia fizyczne, zabiegi estetyczne lub inne czynności, które sprawiają, że czujesz się dobrze.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne podczas izolacji

Na koniec, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne podczas izolacji, poświęć trochę czasu na refleksję. Możesz spojrzeć na tę sytuację jako na okazję do zmiany złych nawyków, zadbania o innych i poprawy swoich nawyków w stosunku do środowiska.

Etap izolacji nie trwa wiecznie. Pamiętaj, że nadejdzie czas, kiedy będziesz mógł spojrzeć wstecz na te chwile, nie odczuwając niepokoju, którego doświadczasz obecnie. Spróbuj się zrelaksować, unikaj zbyt długiego oglądania wiadomości i wykorzystaj czas, który masz, na robienie rzeczy, które poprawiają samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kloubec J. Pilates: how does it work and who needs it?. Muscles Ligaments Tendons J. 2011;1(2):61–66. Published 2011 Dec 29.
  • Centers for Disease Control and Prevention. (2020). Stress and Coping. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). CDC. Available in https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html
  • Roy D, Tripathy S, Kar SK, Sharma N, Verma SK, Kaushal V. Study of knowledge, attitude, anxiety & perceived mental healthcare need in Indian population during COVID-19 pandemic [published online ahead of print, 2020 Apr 8]. Asian J Psychiatr. 2020;51:102083. doi:10.1016/j.ajp.2020.102083
  • Lee, Sherman. (2020). Coronavirus anxiety scale: A brief mental health screener for COVID-19 related anxiety. Death Studies. 1-9. 10.1080/07481187.2020.1748481.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.