Lockdown - porady dla osób starszych podczas blokady

Obecnie starsi ludzie potrzebują wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. To oni są najbardziej zagrożeni, a także ci, którzy w wielu krajach muszą stosować najsurowsze środki. Jednak ten okres może być również przyjemny, jeśli zostaną podjęte właściwe decyzje.
Lockdown - porady dla osób starszych podczas blokady
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Starsi ludzie na całym świecie z pewnością mają w ostatnich tygodniach większe obciążenie stresem. Nikt nie był przygotowany na tak drastyczne środki i sytuację, która całkowicie zmienia codzienność i na lockdown, który ogranicza wszelkie nasze ruchy. W tym artykule jesteśmy tutaj, aby dać ci kilka rad, jak pomóc starszym osobom podczas blokady.

Osoby starsze, a także osoby cierpiące na niektóre choroby, ponoszą największe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych skutków COVID-19 i dlatego noszą największe obciążenie psychiczne w tej sytuacji. To oni w szczególności muszą całkowicie przestrzegać ograniczeń. Najważniejszą zasadą jest to, że nie powinni opuszczać swoich domów.

To jest bezdyskusyjne. Lockdown jest podstawowym środkiem ochrony starszych osób (i oczywiście nas wszystkich). Może to jednak stać się dodatkowym źródłem niepokoju, jeśli nie będzie odpowiednio zarządzane. Odosobnienie nie jest łatwe, ale przy pozytywnym nastawieniu może być nawet przyjemne. Oto kilka wskazówek, które ułatwią poradzić sobie w takiej sytuacji.

Lockdown – porady dla osób starszych

Zmniejszenie ekspozycji: kluczowy krok dla osób starszych

Wszystkie dostępne dowody naukowe, a także doświadczenia zdobyte w kilku krajach na całym świecie pokazują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zarażeniu jest izolacja. Unikanie kontaktu z innymi jest ważne dla każdego, ale szczególnie dla osób starszych.

Przyjrzyjmy się więc najpierw pozytywom. Pozostając w domu, będą w stanie zapobiec zarażeniu, a to jest zachęcające. To jest zatem coś, czego starsi ludzie powinni się trzymać. To ich paszport, aby móc dalej cieszyć się życiem i być dostępnymi dla wszystkich, którzy ich kochają i potrzebują kiedy pandemia się skończy.

Zrozum, że to jest tymczasowe

Pamiętaj: lockdown to rozwiązanie tymczasowe, które pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Innymi słowy, spowolni to prędkość rozprzestrzeniania się wirusa i sprawi, że sytuacja będzie bardziej kontrolowana. Izolacja nie będzie trwać wiecznie. Im więcej osób przestrzega zasad, tym większe prawdopodobieństwo, że wszystko szybciej się skończy.

Kiedy wydaje się, że izolacja staje się zbyt trudna do zniesienia, pamiętaj, że będzie to sytuacja przejściowa, trwająca maksymalnie dwa lub trzy miesiące. Musisz więc nastawić się na jak najlepsze wykorzystanie tego czasu. W ten sposób całe doświadczenie wkrótce stanie się odległym wspomnieniem.

Starsza pani pije kawę.
Ci, którzy mają małe patio, balkon lub podwórko, mogą skorzystać z tego, aby spędzić tam kilka godzin bez wychodzenia z domu

Mądrze wykorzystaj swój czas

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie rutyny pasującej do nowej sytuacji. Często zdarza się, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu w domu, zaczynają pogrążać się w lenistwie. Nie powinieneś do tego dopuścić. Musisz spróbować wypełnić swój czas pozytywnymi czynnościami, które są łatwe do wykonania.

Ważne jest, aby nie zmieniać normalnego harmonogramu snu i jedzenia. Spróbuj wstać rano o tej samej porze, weź prysznic, jeśli chcesz, zjedz śniadanie i przygotuj się na nowy dzień. Nie daj się skusić, aby zostać w piżamie i siedzieć przed telewizorem przez cały dzień, skacząc po kanałach!

Lockdown – co robić z czasem?

Kobieta czyta książkę.
Czytanie to doskonała opcja na spędzenie czasu podczas odosobnienia narzuconego przez koronawirusa

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Generalnie jednak można powiedzieć, że zależy to od gustów, zainteresowań i hobby. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od sporządzenia listy czynności, które od jakiegoś czasu są w toku i które można wykonać w domu. Na przykład zorganizowanie szafy, książek lub zakończenie pracy, którą zamierzałeś wykonać od jakiegoś czasu, to świetne opcje.

Kiedy tylko jest to możliwe, jest to również dobry moment, aby kontynuować hobby, które być może pominąłeś w swojej normalnej rutynie. Na przykład pisanie, rysowanie, robienie na drutach, malowanie lub ogrodnictwo. Pisanie dziennika, w którym zapisujesz swoje przemyślenia na temat całego doświadczenia, może być bardzo pomocne w uporządkowaniu swoich pomysłów i może być całkiem odprężające.

Utrzymywanie kontaktu ze starszymi osobami

Ważne jest, aby osoby starsze utrzymywały kontakt ze swoimi rodzinami lub znajomymi. Lockdown wcale nie oznacza zerwania wszelkich więzi. Telefony, Internet i media są po to, aby temu zapobiec.

Może to być okazja, aby nieco bliżej zapoznać się z niektórymi urządzeniami technologicznymi, służącymi do utrzymywania kontaktu z ludźmi. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z osobami, które znasz, aby zapytać je, jak się czują i poinformować, jak ty sobie radzisz. Zastanów się nad możliwością stworzenia sieci lub grupy, aby utrzymywać kontakt na co dzień i pomagać sobie nawzajem, jeśli to konieczne.

W przypadku osób starszych w okresie blokady dobrze jest również być na bieżąco z wiadomościami za pośrednictwem radia, gazety lub telewizji i być świadomym, jak rozwija się sytuacja. Uważaj jednak, aby nie dać się ponieść emocjom i zwracaj uwagę tylko na najbardziej wiarygodne źródła. Ważne jest również oglądanie i czytanie lekkich i zabawnych rzeczy!

Pamiętaj, że każdy dzień, przez który przechodzisz w tym okresie izolacji, jest kolejnym wielkim osiągnięciem. Od chwili, gdy lockdown zostanie zniesiony, dzieli cię o jeden dzień mniej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Villegas-Chiroque, M. (2020). Pandemia de COVID-19: pelea o huye. Revista Experiencia en Medicina del Hospital Regional Lambayeque, 6(1).
  • ERDEM, MUSTAFA, MUNTASER SAFAN, and C. A. R. L. O. S. CASTILLO-CHAVEZ. “A DELAY DIFFERENTIAL EQUATIONS MODEL FOR DISEASE TRANSMISSION DYNAMICS.” Revista de Matemática: Teoría y Aplicaciones 27.1 (2020): 49-71.
  • Curioso, Fernando, and José Navarro. “Cambios horarios y diarios en la motivación laboral:¿ Influye el tiempo objetivo en la motivación en el trabajo?.” Psychologica 62.1 (2019): 253-272.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.