Czas wolny - dlaczego jest tak istotnym elementem dnia?

Kiedy nie mamy wolnego czasu, zauważamy, że dni mijają i nie delektujemy się nimi. Dlatego ważne jest, aby poświęcić kilka minut dla siebie dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.
Czas wolny - dlaczego jest tak istotnym elementem dnia?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Czy naprawdę rozumiemy, jak ważny jest czas wolny? W społeczeństwie tak zajętym i połączonym jak to, w którym żyjemy, czasami czas wolny spędzamy, patrząc na telefon lub w okresach całkowitej bezczynności. Może to mieć konsekwencje zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Zanim przyjrzymy się temu bliżej, warto zdefiniować, czym jest czas wolny. Synonimem byłby „wypoczynek”. Zasadniczo to wszystkie te godziny, w których nie pracujemy, i których nie musimy poświęcać na prace domowe. Optymalne wykorzystanie czasu jest niezbędne dla naszego zdrowia, choć czasem wydaje się, że jest go za mało! Jeśli jednak dobrze się zorganizujemy, na wszystko jest czas.

Czas wolny – na co go przeznaczamy?

Pierwszym krokiem do nauczenia się, jak cieszyć się wolnym czasem, jest ustalenie, w jaki sposób spędzamy wolne godziny, które faktycznie mamy. Aby to zrobić, dobrze jest zrobić listę, ponieważ każda osoba spędza czas w inny sposób. Można go spędzić przed telewizorem, przeznaczyć na przeglądanie Instagrama lub grać w gry wideo. Wiedza o tym, jak spędzamy czas, pozwoli nam wykryć, co powinniśmy zmienić.

Pamiętajmy, że doba ma 24 godziny, z czego 8 śpimy, a kolejne 8 pracujemy. Zostało nam zatem 8 godzin, od których możemy odjąć 2-3 godziny na jedzenie. Jest więc od 5 do 6 godzin wolnego czasu, aby się nim cieszyć i dobrze go wykorzystać.

Problem z brakiem wolnego czasu polega na tym, że nie radzimy sobie dobrze z godzinami dnia. Może kiedy nie jesteśmy w pracy, nadal o niej myślimy. Kiedy indziej, zamiast uprawiać sport, wolimy leżeć na kanapie i biernie patrzeć na portale społecznościowe. Jednak tacy „złodzieje czasu” mogą nam na dłuższą metę zaszkodzić, zwiększając nasz stres, niepokój i dyskomfort.

Kobieta patrząca na telefon w czasie wolnym
Urządzenia mobilne zajmują dużą część naszego życia i mogą zabierać cenny czas na inne czynności.

Czas wolny jest ważny dla zdrowia

Wolny czas może wydawać się luksusem, ale jest w zasięgu ręki. Przykładem tego, jak ta sytuacja zaczyna być niepokojąca, są domy rekreacyjno-wypoczynkowe, które powstały nie dla osób starszych, ale dla pracujących. Junta de Andalucía w Hiszpanii wyjaśniła nawet, że są to miejsca wakacyjne, w których można wykorzystać wolne dni.

Nie musimy jednak posuwać się tak daleko, aby dowiedzieć się, jak spędzamy czas i podjąć kroki, aby rozwiązać ten problem. Na początek należy wziąć kartkę i długopis i zrobić kółko ze wszystkimi godzinami dnia.

Następnie powinniśmy je rozdzielić. Na przykład 8 na sen, 8 na pracę i 8 na pozostałe zajęcia (jedzenie, sport, czytanie, spotykanie się z przyjaciółmi). Istnieją aplikacje na telefon komórkowy, które mogą nam również pomóc w zarządzaniu naszym wolnym czasem i naprawdę cieszyć się nim, pokazując nam bardziej wizualny sposób jego organizowania. Jedną z takich opcji jest My Daily Planner. Można lepiej zorganizować każdy dzień kolorami i bardzo ładnie, abyśmy mieli czas na wszystko.

Kalendarz
Klasyczny papierowy kalendarz jest przydatny, jeśli włączymy go do naszego codziennego życia. W nim możemy lepiej zorganizować godziny, aby cieszyć się wolnym czasem.

Powody, aby mieć wolny czas

Możemy rozumieć, jak ważny jest czas wolny, ale być może jeszcze nie traktowaliśmy go poważnie. Codzienne obowiązki i wyczerpujący powrót do domu powodują, że stajemy się leniwi. Zamiast robić coś, co pozwala nam oczyścić głowę, siadamy przed ekranem.

Oto kilka powodów do zapamiętania, kiedy wydaje się, że nie chcemy nic robić:

  • Wkrótce pojawi się frustracja. Zaczniemy czuć się coraz gorzej, z poczuciem, że 24 godziny na dobę to za mało i żyjemy tylko po to, by pracować, zabierać dzieci do szkoły lub być w ciągłej gotowości na nieprzewidziane wydarzenia.
  • Może się pojawić stres. Przełoży się to na bezsenność, złe samopoczucie, wahania nastroju i niepokój. Objawy, takie jak histeryczna niestrawność i napięciowe bóle głowy, mogą nas ostrzec, że nasz stres zaszedł za daleko.
  • Zaczniemy kwestionować sens naszego istnienia. Gdy nie mamy czasu dla siebie, nie widzimy sensu życia. Jak mówi popularne powiedzenie: „Trzeba pracować, żeby żyć, a nie żyć, żeby pracować”.

Czas wolny istnieje, chociaż od dawna wierzymy w kłamstwo, że tak nie jest. Zawsze jest godzina, kiedy możemy cieszyć się pójściem na spacer, medytacją przez 10 minut, pieczeniem ciasta, którego tak bardzo chcemy spróbować lub czytaniem książki.

Kiedy planujesz swój dzień, aby jak najlepiej wykorzystać wszystkie godziny, jakimi dysponujesz, nie zapomnij sporządzić listy tego, co sprawia, że czujesz się dobrze. Takie zajęcia pozwalają nam zachować spokój, oderwać się od pracy i obowiązków, skupić się na sobie i naprawdę o siebie zadbać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chío García, M. G. (2019). Tiempo libre y su efecto sobre la salud mental en personal de enfermería del Instituto Nacional de Rehabilitación (INR), Luis Guillermo Ibarra Ibarra (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma Metropolitana. Unidad Xochimilco).
  • García-Soidán, J. L., Boente Antela, B., & Leirós-Rodríguez, R. (2020). ¿ Los menores españoles, en su tiempo libre, prefieren dispositivos electrónicos o actividad física?. Sportis6(2), 347-364.
  • Zamora Macorra, M., & Cruz Flores, A. C. (2011). El papel del tiempo libre en la salud de un grupo de conductores de carga. Salud de los Trabajadores19(1), 47-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.