Żylaki - zapomnij o nich dzięki tym naturalnym metodom

Żylaki mogą powodować wiele problemów, jeśli nie są leczone, od brzydkiego wyglądu do skurczów i siniaków.
Żylaki - zapomnij o nich dzięki tym naturalnym metodom

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak często myślisz o tylnej części swoich nóg? W końcu trudno co chwila na nie spoglądać, dlatego często zdarza się, że nagle zauważasz, że pojawiły się na nich żylaki. Czasem mogą występowa nawet na przedniej stronie nóg. Kiedy po raz ostatnio się im przyglądałaś?

Większość z nas często nie poświęca wystarczającej uwagi swojemu ciału, szczególnie w pracowite dni. Jeśli jednak zauważyłaś, że żylaki stają się poważnym problemem, te naturalne metody pomogą Ci sobie z nim poradzić.

Czym są żylaki?

Zanim powiemy o naszych naturalnych remediach do stosowania w przypadku żylaków, musisz wiedzieć, że żylaki to rozszerzone naczynia krwionośne, które zazwyczaj mają kolor czerwony lub niebieski. Mogą zajmować zarówno mały, jak i duży obszar na naszych nogach.

Badanie lekarskie

Ze względu na swój wygląd są również znane jako pajączki. Najczęściej pojawiają się wzdłuż boków nóg i łydek. Możesz również znaleźć kilka na swojej twarzy.

Zwykle nie dają żadnych objawów i nie są groźne dla zdrowia. Jednakże, jeśli są one bardzo duże lub zbyt liczne, może wystąpić uczucie swędzenia i pieczenia.

Co powoduje żylaki?

To, czy żylaki pojawiają się, czy nie, zależy w dużej mierze od uwarunkowań  genetycznych, ale możesz podjąć pewne działania, aby zmniejszyć swoje szanse na ich wystąpienie.

Czynniki, które należy kontrolować, to:

 • Nadwaga i brak wystarczającej aktywności fizycznej
 • Otyłość
 • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
 • Historia krzepnięcia krwi
 • Noszenie zbyt ciasnych ubrań
 • Problemy z krążeniem krwi

Mając to na uwadze jesteśmy pewni, że masz już ogólny pogląd na temat naturalnych środków do stosowania w przypadku żylaków. Ale na wszelki wypadek oto kilka naszych zaleceń:

1. Wykonuj ćwiczenia o niskiej intensywności w celu poprawy cyrkulacji krwi w nogach

Utrzymywanie odpowiedniego krążenia krwi w nogach dzięki ćwiczeniom jest pierwszym i najprostszym z naturalnych środków zapobiegawczych w przypadku żylaków i  siniaków. Stosuj trening o niskiej intensywności.

Trenuj niezbyt intensywnie

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, spróbuj wykonać następujące czynności:

 • Wyjdź z psem na spacer rano i po południu.
 • Codziennie korzystaj z roweru treningowego przez 25 minut.
 • Wykonuj prace domowe, które wymagają chodzenia.
 • Idź w górę i w dół po schodach rano i wieczorem.

Oprócz zapobiegania żylakom, ćwiczenia te pomogą ci zachować zdrowie przez wiele lat.

2. Wypróbuj rajstop uciskowych

Drugi naturalny środek do walki z żylakami jest idealny, jeśli już stały się widocznym problemem.

Rajstopy uciskowe poprawiają krążenie, ponieważ utrzymują naturalny kształt nóg i zapewniają im wsparcie. Możesz znaleźć je z wysoką, niską i średnią kompresją w każdym dużym supermarkecie.

Rajstopy uciskowe na żylaki

Wybierając swój rozmiar, rozważ następujące opcje:

 • Mała kompresja. Rajstopy o małym ucisku będą odpowiednie dla Ciebie, jeśli Twoje żylaki są bardzo małe i nieliczne. Bardzo przypominają standardowe rajstopy. Można je założyć na kilka godzin lub na cały dzień, w zależności od tego co sprawia, że ​​czujesz się komfortowo.
 • Średnia kompresja. Powinnaś używać tego rodzaju rajstop, jeśli Twoje żylaki nie są zbyt duże, ale są widoczne na pierwszy rzut oka. Załóż je na co najmniej 6 godzin, szczególnie, gdy jesteś na nogach przez dłuższy czas lub nie wykonujesz zbyt dużej aktywności fizycznej.
 • Wysoka kompresja. Rajstopy o dużym ucisku są stosowane, gdy żylaki są bardzo widoczne, a także kiedy pojawiają się przypadkowe siniaki. Spróbuj je nosić tak długo, jak możesz w ciągu dnia.

W pierwszych dniach możesz czuć się nieco nieswojo, szczególnie jeśli używasz rajstop o wysokim stopniu kompresji. Jeśli chcesz, możesz początkowo nosić je przez kilka godzin w ciągu dnia i stopniowo wydłużać czas noszenia, aż poczujesz się komfortowo.

Nie potrzebujesz recepty, aby kupić te rajstopy i możesz je prać jak każdą inną parę bielizny. Najlepiej ręcznie w delikatnym mydle. Są nieco droższe od zwykłych rajstop, ale powinny trwać dłużej, więc są tego warte.

Jeśli nie chcesz kupować rajstop, ale chcesz tego samego efektu, spróbuj owijać nogi. Ta metoda nie jest tak praktyczna ani wygodna, ale jest tańsza.

3. Od czasu do czasu podnoś nogi

Innym sposobem aktywowania krążenia krwi w nogach jest podniesienie ich na kilka minut.

Podnoszenie nóg poprawia krążenie

Aby je podwyższyć, możesz:

 • Położyć się na łóżku i oprzeć nogi o ścianę lub ułożyć na dwóch lub trzech poduszkach
 • Oprzeć się o fotel i położyć nogi na podłokietnikach
 • Usiąść na podłodze i położyć stopy na siedzeniu krzesła

Powinnaś trzymać nogi w tej pozycji przez maksymalnie 20 minut, a potem powoli opuścić nogi, aby nie zrobić sobie krzywdy. Nigdy nie powinnaś spać przez całą noc w tej pozycji, ponieważ po opuszczeniu nóg możesz odczuwać ból, gdy krew będzie krążyć w dół do Twoich stóp.

Wypróbuj to ćwiczenie przynajmniej raz dziennie. W przypadku zaawansowanych żylaków najlepiej powtarzać je trzy razy dziennie.

Co sądzisz o tych naturalnych środkach zaradczych? Zastosuj je w praktyce, a Twoje nogi będą w lepszej kondycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.