Zwichnięcie stawu kolanowego: poznaj jego przyczyny, leczenie i metody rehabilitacji

Zwichnięcie stawu kolanowego jest bardzo bolesnym urazem spowodowanym przesunięciem elementów stawu. Konieczne jest prawidłowe leczenie.
Zwichnięcie stawu kolanowego: poznaj jego przyczyny, leczenie i metody rehabilitacji

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2019

Zwichnięcie to uszkodzenie, w którym elementy znajdujące się w obrębie jednego stawu przesuwają się lub oddzielają. Jeśli chodzi o zwichnięcie stawu kolanowego, kość udowa i piszczelowa to kości, które muszą powrócić do swojej naturalnej pozycji.

Zasadniczo zmiana dotyczy tylko elementów kostnych. Jednak ratownik medyczny powinien sprawdzić, czy mięśnie, naczynia krwionośne lub inne pobliskie obszary ciała zostały uszkodzone. Zwichnięcie stawu kolanowego często bowiem pociąga ze sobą także inne uszkodzenia.

Co najczęściej powoduje zwichnięcie stawu kolanowego?

Obecnie zidentyfikowano możliwe przyczyny, które sprzyjają występowaniu zwichnięcia w dowolnym obszarze ciała. Wśród nich możemy znaleźć na przykład:

Zwichnięcie stawu kolanowego
Najczęstszą przyczyną zwichnięcia stawu kolanowego jest uraz kolana, chociaż istnieją inne przyczyny.
  • Urazy stawu. Mogą się nieznacznie różnić lokalizacją i intensywnością. Uszkodzenie w wyniku urazu może wystąpić zarówno na boisku sportowym, jak i w pracy lub w domu.
  • Słabe krążenie krwi w danym stawie. Chodzi o przypadki, w których pacjent doznał już tego rodzaju obrażenia i jest na nie bardziej podatny (raz uszkodzony obszar jest słabszy).
  • Zmiany o charakterze wrodzonym. Z powodu wrodzonych nieprawidłowości pacjent ma szereg zmian, które zwiększają ryzyko wystąpienia zwichnięć już od urodzenia.
  • Wymuszony ruch lub złe podparcie. Uszkodzenie jest spowodowane mimowolnym, nagłym ruchem, źle postawionym krokiem itp.
  • W niektórych przypadkach klinicznych zwichnięcie może pojawić się również spontanicznie z powodu specyficznych cech danej osoby.

Jakie objawy daje zwichnięcie stawu kolanowego

Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z tym problemem odczuwają szereg charakterystycznych sygnałów. Do najczęstszych oznak zwichnięcia należą:

  • Intensywny ból lub dyskomfort w stawie, jeśli pacjent próbuje nim poruszyć.
  • Nieznaczny stan zapalny w obszarze, w którym nastąpiło zwichnięcie. Pacjent może również mieć siniaki w uszkodzonym obszarze.
  • Mrowienie, wrażliwość, a nawet drętwienie, jeśli występują zmiany w nerwach.
  • Deformacja stawu, który przyjmuje nienaturalną pozycję.

Zwichnięcia są częstym problemem, który może zaburzać funkcjonowanie innych stawów.

Rodzaje zwichnięcia stawu kolanowego

Jeśli po raz pierwszy pacjent ma zwichnięcie stawu kolanowego, jest to nagły uraz, który może jednak stać się przewlekły. Z drugiej strony, jeśli zdarzyło ci się już to uszkodzenie w przeszłości, może chodzić o powtarzający się problem.

Są również pacjenci, którzy często doznają zwichnięcia w różnych stawach w całym ciele (w tym przypadku zdarzają się dość często). Przyczyną tego problemu są choroby, które zaburzają strukturę tkanki tworzącą stawy. Na przykład zespół Marfana.

Podobnie możemy sklasyfikować tego typu zwichnięcia w zależności od przesunięcia kości piszczelowej względem kości udowej. Według tego kryterium możemy wyróżnić zwichnięcia stawu kolanowego przednie, tylne, wewnętrzne i zewnętrzne.

Leczenie i rehabilitacja

Po pierwsze, ratownik medyczny powinien sprawdzić rodzaj zwichnięcia, jakie wystąpiło u pacjenta. We wszystkich przypadkach ostatecznym rozwiązaniem tego zaburzenia jest ponowne ustawienie elementów kolana do ich pierwotnej pozycji.

Po wykonaniu tej procedury, cały staw kolanowy należy unieruchomić za pomocą szyny. Czas unieruchomienia może również wynosić od dwóch do trzech tygodni w zależności od ciężkości zaburzenia.

Ból kolana
Po pierwsze, przemieszczone części muszą być z powrotem umieszczone na swoim miejscu, co może wymagać zastosowania różnych technik.

Z drugiej strony, w najcięższych przypadkach konieczna może być operacja. W interwencji chirurgicznej przemieszczone kości zostaną ponownie prawidłowo ustawione. W razie potrzeby można również naprawić inne struktury, takie jak więzadła i łąkotki.

Wreszcie, po odpowiednim okresie odpoczynku, lekarz specjalista pozwoli na uwolnienie stawu. Jednak na tym etapie pacjent musi wykonać szereg ćwiczeń rehabilitacyjnych w ramach terapii. W ten sposób, w krótkim czasie cały możliwy zakres ruchu w uszkodzonym kolanie zostanie przywrócony.

Jak można temu zapobiec?

Zasadniczo tego rodzaju urazy występują podczas treningu sportowego. Dlatego pacjenci mogą stosować szereg prostych wskazówek, aby uniknąć tego uszkodzenia w przyszłości.

Wśród nich możemy wyróżnić zastosowanie odpowiedniego obuwia na terenie, na którym będzie odbywać się aktywność. Jeśli to możliwe, należy unikać śliskiej podłogi, ponieważ zwiększa się ryzyko upadków. W każdym razie zawsze zaleca się odpowiednią rozgrzewkę przed ćwiczeniami, aby przygotować nasze ciało do wysiłku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.