Zwichnięcie rzepki - dowiedz się wszystkiego na ten temat

Zwichnięcie rzepki lub całego stawu kolanowego często występuje w wyniku nagłej zmiany kierunku ruchu nogi podczas dotykania podłoża. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu.
Zwichnięcie rzepki - dowiedz się wszystkiego na ten temat

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Zwichnięcie rzepki występuje wtedy, gdy kość kolanowa zostanie „wypchnięta” ze swojego standardowego położenia. Zjawisko takie może wystąpić z powodu upadku, bezpośredniego uderzenia w kolano lub wskutek jego obrócenia lub skręcenia.

Często zwichnięcie rzepki występuje po zewnętrznej stronie kolana. Szczególnie prawdopodobne zjawisko to jest podczas uprawiania intensywnej, kontuzjogennej aktywności sportowej.

Zwichnięcie rzepki i jego typowe przyczyny

Zwichnięcie rzepki lub ogólnie rzecz biorąc całego stawu kolanowego często występuje w wyniku nagłej zmiany kierunku ruchu nogi podczas dotykania podłoża. Może jednak wystąpić również w przypadku bezpośredniego urazu kolana. Prawie zawsze wynika to nie tylko z uwagi na czynniki zewnętrzne, ale także z wrodzonej predyspozycji danej osoby do tego typu urazu.

Kiedy zwichniesz rzepkę lub kolano, staw ten staje się niestabilny. W efekcie możesz mieć problem z utrzymaniem równowagi, co często kończy się upadkiem. Ponadto poczujesz też intensywny ból i nie będziesz w stanie zgiąć kolana.

Często ludzie mogą nawet zobaczyć swoją rzepkę w innym miejscu niż zwykle. Dostrzegą także, że ich kolano wygląda na zdeformowane. Jeśli jednak nastąpi przemieszczenie rzepki lub kości kolanowej z powodu bezpośredniego urazu, może to doprowadzić nawet do rozdarcia torebki stawowej.

Czynniki zwiększające ryzyko zwichnięcia rzepki

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko zwichnięcia rzepki. Wśród nich ważną rolę odgrywają nadwaga lub wysoki wzrost. Bardzo często czynniki takie jak przebyte w przeszłości zwichnięcie rzepki lub kontuzja kolana znacząco podnoszą stopień zagrożenia tym urazem.

Ponadto należy wziąć pod uwagę cechy fizyczne i anatomiczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia zwichnięcia rzepki. Do najważniejszym z nich należą przede wszystkim:

  • Wrodzone wysokie ustawienie rzepki (zwane także patella alta).
  • „Stukanie”, czyli skrzywienie kolan. Posiadanie nóg w kształcie litery X zwiększa kąt między mięśniem czworogłowym a ścięgnem, sprzyjając przemieszczeniu się rzepki.
  • Lateralizacja rzepki, czyli boczne jej przyparcie.
  • Pęknięcie więzadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego. Więzadło łączy rzepkę z kością udową od wewnątrz. Zapobiega ono wyskakiwaniu rzepki, gdy kolano jest wyprostowane. W większości przypadków zwichnięcie rzepki następuje właśnie w taki sposób.

Zwichnięcie rzepki – diagnoza i typowe objawy

Aby zdiagnozować zwichnięcie rzepki lub stawu kolanowego, lekarz najpierw przeprowadzi badanie organoleptyczne i zegnie Twoje kolano, wyginając je w różnych kierunkach. Używając promieni rentgenowskich, obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (CT), może zobaczyć obrazy zwichniętej rzepki i innych urazów kolana.

Kiedy masz zwichniętą rzepkę, zwykle pojawiają się w następstwie tego następujące objawy:

  • Po pierwsze obrzęk i zdeformowane kolano.
  • Po drugie, niemożność zgięcia kolana lub wyprostowania nogi.
  • Trzecim typowym objawem jest przemieszczenie rzepki na zewnątrz kolana.
  • Nadmierna wrażliwość i ból.
  • Często występuje także hipermobilność rzepki.
  • I na koniec urazy tkanki chrzęstnej, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jak złagodzić objawy zwichnięcia rzepki?

Aby złagodzić objawy spowodowane zwichnięciem rzepki, eksperci zalecają następujące rozwiązania:

  • Zażyj niesteroidowe leki przeciwzapalne. Stosowanie tych środków pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból w kolanie. Niemniej jednak musisz pamiętać, aby zawsze brać je zgodnie z harmonogramem wskazanym przez Twojego lekarza.
  • Zastosuj okłady z lodu. Lód pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból oraz zapobiega dalszym uszkodzeniom tkanek. Połóż go na kolanie zgodnie z instrukcjami specjalisty.
  • Trzymaj nogę uniesioną. Spróbuj unosić kolano powyżej poziomu serca tak często, jak to możliwe. W ten sposób pomagasz zmniejszyć ból i stany zapalne.
  • Fizykoterapia. Fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń poprawiających ruch kolana. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz swój staw, zwiększysz jego stabilność i zmniejszysz ból.

Kilka słów tytułem podsumowania

W niektórych przypadkach nie można zapobiec zwichnięciu rzepki lub stawu kolanowego, szczególnie jeśli czynniki fizyczne lub genetyczne sprawiają, że jesteś podatny na tę kontuzję. Ćwicz jednak stosując odpowiednie techniki i staraj się, aby Twoje kolana były mocne i elastyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.