Związek między hormonami a bólami głowy

Estrogen jest jednym z hormonów najczęściej związanych z bólami głowy. Dlatego też, gdy zbliża się miesiączka, mogą pojawić się te objawy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Związek między hormonami a bólami głowy

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bóle głowy są częstym objawem różnych schorzeń, a jedną z przyczyn są zaburzenia równowagi hormonalnej. Prawie każda choroba może objawiać się w ten sposób, czy to przeziębienie, czy problem ze wzrokiem. W dzisiejszym artykule omówimy bliżej związek między hormonami a bólami głowy.

Wiele osób o tym nie wie, ale brak równowagi hormonalnej może powodować wiele dolegliwości, zwłaszcza u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ w ich przypadku poziomy hormonów zmieniają się podczas cyklu miesiączkowego, który trwa około 28 dni.

Podobnie różnią się one również w zależności od etapu życia. Najważniejszymi hormonami u kobiet są estrogen i progesteron.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki jest ich związek między tymi hormonami a bólami głowy i co z nimi zrobić.

Związek między hormonami a bólami głowy

Na podstawie różnych badań naukowcy byli w stanie udowodnić, że niektóre bóle głowy występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. W szczególności kobiety są bardziej podatne na migreny i napięciowe bóle głowy.

Migreny to silne, pulsujące bóle głowy zwykle odczuwane po jednej stronie czaszki. Temu bólowi mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak wrażliwość na światło i nudności.

Z kolei napięciowe bóle głowy powodują bardziej rozpowszechniony ból głowy. Odróżnienie go od migreny może być trudne, ale istnieją pewne różnice. Na przykład migreny często pogarszają się podczas ćwiczeń, podczas gdy napięciowe bóle głowy nie zależą od ruchu.

Fakt, że oba rodzaje bólu występują częściej u kobiet, wskazuje na istnienie składnika hormonalnego. Co więcej, hipotezę tę wzmacnia fakt, że większość kobiet doświadcza ich podczas cyklu miesiączkowego.

Co ciekawe, większość tego typu bólów pojawia się tuż przed ich okresem. Wynika to ze spadku poziomu estrogenów pod koniec cyklu miesiączkowego.

Kobieta z bólami głowy.

Hormony i bóle głowy u kobiet

Chociaż prawdą jest, że większość kobiet doświadcza tych bólów głowy tuż przed miesiączką, nie zawsze wygląda to tak samo. W niektórych przypadkach ból głowy pojawia się kilka dni wcześniej. W innych dominuje przez cały okres.

Różni się to również w zależności od wieku kobiety, a częstość występowania bólów głowy wzrasta wraz ze zbliżaniem się menopauzy. Dzieje się tak, ponieważ na tym etapie poziom estrogenu znacznie się zmienia.

Intensywność tego objawu może być dość uciążliwa. Należy pamiętać, że zmiany hormonalne często powodują również inne objawy, między innymi ból brzucha i wahania nastroju. Z tego powodu musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zmniejszyć dyskomfort, który Cię dotyka.

Jak leczyć te bóle głowy

Na szczęście istnieją metody leczenia bólów głowy związanych z hormonami. W rzeczywistości istnieje wiele skutecznych sposobów. Pamiętaj jednak, że muszą być dobrane i dopasowane do każdej kobiety i jej indywidualnych potrzeb. Niektórzy z nich są dostępne w każdej chwili, na przykład:

  • Nakładanie lodu na bolesny obszar.
  • Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych.

Najbardziej zalecane są środki przeciwbólowe, w szczególności niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Na przykład można profilaktycznie zażywać ibuprofen, czyli zanim pojawi się jakikolwiek ból.

Ból głowy związany z lekiem przeciwmigrenowym

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Środki te pomagają kobietom zmniejszyć wahania hormonów i w konsekwencji obniżyć intensywność bólów głowy, albo zmniejszyć ich częstotliwość. Najczęściej stosowane środki antykoncepcyjne mają postać tabletek, plastrów i pierścieni dopochwowych.

Jednak efekt działania środków antykoncepcyjnych zależy indywidualnie od każdej kobiety. Niestety na wiele z nich nie działają one wcale. Inne zalecane środki to unikanie stresu, nadmiaru kofeiny i palenia tytoniu, ponieważ te czynniki wyraźnie pogarszają ból.

Doustne środki antykoncepcyjne są potężnym narzędziem farmakologicznym do kontrolowania bólów głowy wywołanych przez hormony.

Podsumowując

Związek między hormonami a bólami głowy jest bardzo silny, zwłaszcza u kobiet. Z tym objawem na pewno wiąże się fakt, że stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego.

Każda kobieta odczuwa bóle głowy na swój sposób. Co więcej, nie wszystkie reagują jednakowo na tę samą metodę leczenia. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i mieć świadomość, że żadne lekarstwo nie wyleczy wszystkich przypadków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.