Zwalczamy żylaki naturalnymi sposobami
Co to właściwie są żylaki? Otóż jest to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Skutkuje ona nadmiernym rozszerzaniem się żył spowodowanym zatorami krwi, której niewydolne naczynia nie są w stanie odprowadzić w górę, ku sercu. W efekcie żyły te, stają się widoczne przez skórę – szczególnie na nogach tworząc nieestetyczne niebieskie linie i zgrubienia.
Żylaki można usunąć chirurgicznie lub poddać się rozmaitym zabiegom usprawniającym ich zanikanie. Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na szybkie ich zlikwidowanie czy zmniejszenie widoczności, mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
Jak ukryć widoczne żylaki?
Jeżeli już zauważyłaś, że na Twoich nogach pojedyncze żyły stają się widoczne i pojawiły się pierwsze pajączki, nie zwlekaj dłużej! Dziś podamy kilka wskazówek jak skutecznie je zamaskować, by móc z radością ubierać krótkie spódnice i szorty.
Oprócz tego zdradzimy kilka domowych sposobów, bardzo efektywnych w procesie zmniejszania żylaków. Dwie metody, które przedstawimy, nie tylko zminimalizują ich widoczność, ale i spowodują, że zaczną one stopniowo znikać.
Ukrywamy żylaki pod makijażem
Jest to najlepszy sposób na zamaskowanie widocznych niebieskich linii. Przed nałożeniem niewielkiej ilości podkładu w kremie należy zastosować odrobinę korektora pod oczy. Jeżeli Twoje żyły mają niebieski odcień, korektor powinien być żółtawy, natomiast, gdy są czerwone – zdecyduj się na zielony kolor kosmetyku.
Kolor podkładu powinien być jaśniejszy od koloru skóry nogi, dzięki czemu efekt będzie bardziej naturalny.
Sprawdź także: Jak usunąć przebarwienia na rękach?
Kremy samoopalające
Kosmetyki te nieraz z powodzeniem sprawdzają się przy próbach ukrycia wszelkiego rodzaju blizn, śladów czy przebarwień. Można również spróbować zamaskować przy ich użyciu żylaki.
Trzeba pamiętać, że należy zajmować się nie tylko ich ukrywaniem i stroną estetyczną naszych nóg. Warto regularnie wykonywać domowe zabiegi, które pomogą zmniejszyć żylaki. Dzięki temu w późniejszym czasie unikniemy stanów zapalnych i bólu, który jest z nimi związany.
Domowe sposoby na żylaki
Musisz wiedzieć, że na powstawanie żylaków ma wpływ to, co jemy. Od dziś zatem skoncentruj się na odpowiedniej, zdrowej diecie bogatej w świeże owoce i surowe warzywa, niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.
W czasie snu nogi powinny znajdować się na wzniesieniu, co usprawni cyrkulację krwi, nie pozwalając jej zalegać przez dłuższy czas w jednym miejscu.
Jeżeli Twoja praca wymaga od Ciebie długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, regularnie poruszaj nogami i spaceruj — w ten sposób uaktywnisz krążenie, a tym samym zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków.
Można też spróbować specjalnych rajstop uciskowych. Są to wyroby kompresyjne przeciwżylakowe, które wykorzystują zmienny stopień ucisku na kończyny dolne, usprawniając w ten sposób naturalne krążenie krwi.
Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ zbyt mocne uciskanie lub noszenie przy ich używaniu zbyt ciasnych ubrań może spowodować inne problemy z krążeniem i przyczynić się do powstawania cellulitu.
Codziennie po kąpieli zalecane jest wykonywanie okrężnego masażu nóg w celu usprawnienia krążenia.
Sprawdzony jest także wyciąg z kasztanowca. Dwie łyżki ekstraktu należy zmieszać ze szklanką wody i tak przygotowany napój pić każdego dnia.
Zobacz też: Sposób na żylaki – 8 kroków do wyleczenia
Maść na żylaki
Skuteczna jest również maść z nagietka, którą można przygotować samemu. Liście i kwiaty rośliny należy smażyć z dwiema łyżkami masła. Gdy zacznie się pienić, czas by zmniejszyć ogień, a po całkowitym wyłączeniu odstawić do następnego dnia.
Po upływie doby podgrzewamy ponownie, aby późniejsze odcedzenie płynu było łatwiejsze. Substancję, którą oddzielimy, należy przechowywać w chłodnym miejscu i stosować na co dzień jako maść na miejsca wystąpienia żylaków.
Pamiętaj!
Tych kilka wskazówek pomoże Ci ukryć widoczne żylaki, a domowe zabiegi pozwolą na ich usunięcie. Nie zapominaj o aktywności fizycznej, która usprawnia krążenie krwi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mandavia, R., Anwar, M. A., & Davies, A. H. (2014). Varicose veins. In Metabolism of Human Diseases: Organ Physiology and Pathophysiology. https://doi.org/10.1007/978-3-7091-0715-7_40
- Oklu, R., Habito, R., Mayr, M., Deipolyi, A. R., Albadawi, H., Hesketh, R., … Watkins, M. T. (2012). Pathogenesis of varicose veins. Journal of Vascular and Interventional Radiology. https://doi.org/10.1016/j.jvir.2011.09.010
- Onida, S., Lane, T. R. A., Bootun, R., & Davies, A. H. (2019). Varicose veins and their management. Surgery (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.mpsur.2018.12.005
- Fischer, B., & Hartwich, C. (2013). Calendula. In Hagers Handbuch der Pharmaceutischen Praxis. https://doi.org/10.1007/978-3-642-47350-0_229