Zwalcz anemię tymi 5 naturalnymi napojami!

Jeśli jesteś w trakcie leczenia anemii, przed zastosowaniem naturalnych remediów skonsultuj się z lekarzem w celu upewnienia się, czy w twoim przypadku istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania.
Zwalcz anemię tymi 5 naturalnymi napojami!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Na anemię, zwaną również niedokrwistością, choruje przynajmniej raz w życiu ogromny odsetek populacji. Choroba ta jest wynikiem obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi. Zwykle jest ona powiązana z niedoborem kluczowych substancji odżywczych w organizmie, zwłaszcza żelaza.

Rozwój choroby prowadzi do stopniowego obniżenia poziomu tlenu dostarczanego do tkanek i komórek organizmu. Podstawowymi objawami niedokrwistości są między innymi: osłabienie pracy mięśni, niemożność skupienia uwagi i koncentracji, problemy skórne oraz widoczne osłabienie włosów i paznokci.

Przyczyn zapadania na anemię może być wiele. Zwykle jednak jest ona bezpośrednio powiązana z niskim spożyciem produktów bogatych w żelazo. Nierzadko również nasz organizm może mieć problem z prawidłowym przyswajaniem tego składnika mineralnego. Stąd też mimo częstego spożywania soczewicy czy szpinaku i tak padamy ofiarą anemii.

Anemia to choroba, którą należy leczyć i to pod okiem specjalisty. W najostrzejszych przypadkach może ona bowiem prowadzić do wystąpienia niekontrolowanych krwotoków, niewydolności nerek czy innych, wymagających chirurgicznej interwencji, komplikacji.

Jak leczyć anemię?

W przypadku zaobserwowania u siebie pierwszych objawów niedokrwistości, od razu staraj się podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą Ci szybko zwalczyć anemię. Im szybciej uzupełnisz niedobór składników odżywczych w swoim organizmie, tym mniejsze będzie spustoszenie wywołane przez tę, nierzadko trudną do wyleczenia chorobę.

Dołóż wszelkich starań, by jak najszybciej wyleczyć anemię. W przeciwnym razie narazisz swój organizm na wiele niebezpiecznych chorób i dolegliwości, takich jak tachykardia, nadciśnienie tętnicze krwi czy znaczące pogorszenie pamięci.

.

Badanie aby wykryć anemię

Na szczęście anemia to choroba, która rozwija się stopniowo i już w obliczu zaobserwowania jej pierwszych symptomów, można podjąć kroki w celu szybkiego i skutecznego uzupełnienia niedoboru składników odżywczych.

Codziennie przygotowuj odżywcze koktajle, dzięki którym twój organizm w mig wróci do formy i zregeneruje się, a Ty odzyskasz pozytywną energię do życia!

Poznaj dziś z nami 5 skutecznych, w pełni naturalnych remediów, które znakomicie przyspieszają przyswajanie żelaza przez nasz organizm oraz odżywiają i regenerują wyczerpane niedoborem witamin i minerałów ciało. Wprowadź je do swojej codziennej diety już dziś!

1. Sok z marchwi, rzodkiewki i rzeżuchy

Poniższy sok charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością żelaza, potasu i cynku. Dzięki ogromnej zawartości cennych dla zdrowia substancji odżywczych przyspiesza regenerację organizmu osób chorujących na anemię lub zmagających się z nadmiernym zmęczeniem.

Regularne spożywanie tego odżywczego napoju w naturalny sposób stymuluje produkcję czerwonych komórek krwi oraz znakomicie poprawia jej krążenie, dzięki czemu do komórek ciała dociera więcej tlenu niż zwykle.

Sok z marchwi na anemię

Składniki

 • 1 marchewka
 • 1 rzodkiewka
 • Garść rzeżuchy
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Dokładnie umyj marchewkę i obierz ją ze skórki. Następnie pokrój ją na kawałki i wrzuć do sokowirówki.
 • Przekrój rzodkiewkę na pół i umyj rzeżuchę. Wrzuć je do skoku z marchwi i miksuj tak długo, aż wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączą.

Jak i kiedy spożywać?

 • Pij koktajl z marchwi codziennie rano na pusty żołądek. Kiedy zwalczysz anemię, przygotowuj sok raz w tygodniu i spożywaj go w celach profilaktycznych.

2. Napój na bazie lucerny, skrzypu polnego i pokrzywy

Połączenie trzech składników: lucerny, skrzypu polnego i pokrzywy sprawi, że otrzymasz naturalną bombę witaminową pełną cennych składników odżywczych – minerałów, witamin i antyoksydantów, czyli substancji wspomagających leczenie anemii.

Zawarte w soku składniki odżywcze wpływają na polepszenie jakości krwi oraz pomagają zapobiec utracie wartościowych substancji z organizmu, która jest główną przyczyną jego osłabienia oraz chronicznego zmęczenia.

Składniki

 • 1 łyżeczka kiełków lucerny (5 g)
 • 1 łyżeczka skrzypu polnego (5 g)
 • 1 łyżeczka pokrzywy (5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

 • Wlej wodę do garnka, dodaj zioła i zagotuj.
 • Kiedy napar zacznie bulgotać, pozostaw go na ogniu jeszcze przez 3-5 minut.
 • Po upływie tego czasu, zdejmij napar z ognia i odstaw na kilka minut do ostudzenia.
 • Na koniec przecedź napar przez sitko.

Jak i kiedy spożywać?

 • Pij napar codziennie około południa.

3. Białe wino z nasionami kopru włoskiego

Poniższy napój – ze względu na ogromną zawartość antyoksydantów, podstawowych minerałów i kwasów tłuszczowych – stanowi fantastyczne uzupełnienie kuracji leczenia anemii.

Połączenie białego wina z nasionami kopru włoskieg o wspomaga produkcję erytrocytów (czerwonych komórek krwi) oraz szybko i skutecznie uzupełnia braki substancji odżywczych w organizmie.

Lampka białego wina na anemię

Składniki

 • 2 szklanki białego wina (500 ml)
 • 3 łyżki stołowe nasion kopru włoskiego (30 g)

Sposób przygotowania

 • Wlej wino do odpowiedniego naczynia, po czym dodaj do niego nasiona kopru włoskiego.
 • Przykryj napój i pozostaw do fermentacji przez 5-7 dni.

Jak i kiedy spożywać?

 • Pij lampkę tego domowego remedium codziennie o dowolnej porze (choć ze względu na zawartość alkoholu, najlepszym momentem będą godziny wieczorne).

Uwagi: Napój na anemię na bazie białego wina nie powinien być spożywany przez osoby nieletnie.

Sprawdź także: Drogie wino czy tanie – które jest zdrowsze?

4. Mleko z selerem na anemię

Jeśli nie masz problemów z piciem mleka ani trawieniem laktozy, ten napój na anemię okaże się dla Ciebie idealny. Doskonale zwalcza on objawy anemii oraz uzupełnia wszelkiego rodzaju niedobory substancji odżywczych.

Mleko z dodatkiem selera jest cennym źródłem żelaza, kwasu foliowego i antyoksydantów, które modyfikują skład krwi oraz wspierają proces natleniania komórek ciała.

Składniki

 • 3 łodygi selera naciowego
 • 1 szklanka mleka (250 ml)

Sposób przygotowania

 • Zagotuj mleko. Kiedy zacznie bulgotać, dodaj do niego łodygi selera.
 • Odstaw napój do ostudzenia (około 10-15 minut). Gdy osiągnie temperaturę otoczenia, wypij.

Jak i kiedy spożywać?

 • W celu zwalczenia anemii pij napój codziennie o dowolnej porze. Z kolei w celu uzupełnienia możliwych niedoborów substancji odżywczych spożywaj go raz w tygodniu.

5. Sok z winogron i pietruszki

Winogrona to potężne źródło antyoksydantów, zwłaszcza ich typu o nazwie resweratrol. Substancja ta wspomaga proces oczyszczania krwi z toksyn oraz pomaga zapobiegać wszelkiego rodzaju uszkodzeniom komórkowym.

świeży sok z winogron

 

Jeśli wzbogacimy sok z winogron o odżywcze właściwości pietruszki, otrzymamy silny naturalny lek zwalczający anemię. Zaopatrz się czym prędzej w obydwa składniki i już dziś zacznij uzupełniać niedobór składników odżywczych w swoim organizmie.

Składniki

 • ½ szklanki ciemnych winogron (75 g)
 • 2 gałązki świeżej pietruszki
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Dokładnie umyj winogrona i zmiksuj je blenderem razem z pietruszką i szklanką wody.
 • Miksuj tak długo, aż uzyskasz jednolity i kremowy koktajl.

Jak i kiedy spożywać?

 • W celu uzupełnienia braków żelaza i innych, podstawowych substancji odżywczych, pij napój przez 2-3 dni z rzędu, najlepiej tuż po śniadaniu.
 • W celach profilaktycznych spożywaj winogronowo-pietruszkowy koktajl raz w tygodniu.

Stwierdzono u ciebie anemię? Czujesz się stale zmęczony i wyczerpany? Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, koniecznie sięgnij po jeden z powyższych przepisów i włącz go do swojego codziennego jadłospisu. Jeśli jednak poddajesz się jakiejkolwiek kuracji leczniczej, wcześniej – zanim zaczniesz samodzielnie modyfikować swoją dietę – skontaktuj się ze swoim lekarzem.

To może Cię zainteresować ...
Niedobór żelaza i jego konsekwencje
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Niedobór żelaza i jego konsekwencje

Najważniejszym objawem wskazującym na niedobór żelaza jest niedokrwistość. Jednak konsekwencji tego problemu jest wiele więcej. Naprawdę warto je p... • Koriem, K. M. M., & Arbid, M. S. (2018). Evaluating of β-carotene role in ameliorating of favism-induced disturbances in blood and testis. Journal of Complementary and Integrative Medicine. https://doi.org/10.1515/jcim-2017-0164
 • Alcocer‐varela, J., Iglesias, A., Llorente, L., & Alarcón‐Segovia, D. (1985). Effects of L‐canavanine on t cells may explain the induction of systemic lupus erythematosus by alfalfa. Arthritis & Rheumatism. https://doi.org/10.1002/art.1780280109
 • Cimolai, N., & Cimolai, T. (2008). Severe iron deficiency anemia and gastrointestinal dysfunction associated with ingestion of pan masala. Journal of Dietary Supplements. https://doi.org/10.1080/19390210802414352

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.