Zupa na detoks - 4 pyszne przepisy
Zupa kojarzy nam się najczęściej z domem rodzinnym lub obiadem u babci. Warto jednak przyjrzeć się bliżej korzyściom zdrowotnym, jakie może przynieść nam przyrządzenie zupy z odpowiednich składników.
Takie organy, jak wątroba czy nerki są odpowiedzialne za usuwanie z organizmu toksyn, kiedy jednak te szkodliwe substancje odkładają się w ciele, może prowadzić to do wielu problemów zdrowotnych.
Właśnie dlatego warto wspomagać pracę organów i raz na jakiś czas przeprowadzić detoks organizmu. Może Cię to zdziwi, ale Twoim sojusznikiem będzie w tym przypadku zupa.
Skąd w organizmie biorą się toksyny?
W organizmie każdego człowieka obecne są także szkodliwe substancje, wątroba i nerki pracują jednak nieustannie, by regularnie je wydalać i nie dopuścić do ich szkodliwego wpływu na zdrowie. Niestety na proces ten oddziałuje też wiele innych czynników, które w natężeniu, mogą przeszkadzać organom wewnętrznym w ich pracy.
Oto kilka z tych czynników:
- ciężkostrawne potrawy
- produkty o wysokiej zawartości tłuszczów
- nadmiar białek zwierzęcych
- konserwanty, sztuczne barwniki i smaki
- alkohol
- tytoń i inne używki
- niektóre produkty higieniczne i kosmetyki
- zanieczyszczenie powietrza
- leki
- negatywne emocje
Jak widzisz do obecności toksyn w organizmie może przyczynić się wiele czynników, nic więc dziwnego, że odpowiedzialne za ich usuwanie organy nie zawsze w pełni radzą sobie z tym zadaniem.
Zupa detoksykacyjna – 4 przepisy
Zupa to prosty i naturalny sposób na usunięcie z organizmu szkodliwych substancji. Musi być jedynie przygotowana z odpowiednich składników i powinna być konsumowana regularnie – wystarczy codziennie przez dwa tygodnie.
Aby urozmaicić smak zupy, możesz dodawać do niej świeży sok z cytryny, ocet, oliwę z oliwek czy szczyptę pieprzu cayenne oraz soli morskiej. Do zupy możesz podawać także jabłko lub kawałek innego owocu oraz różne lekkostrawne produkty bogate w białko – np. jajka czy ryby.
Dodatkowo, utrzymuj zbilansowaną dietę i pij dużo wody pomiędzy posiłkami. Unikaj także opisanych wyżej produktów, a wówczas zupa może przynieść niezwykłe korzyści dla Twojego zdrowia.
Zupa z pokrzywy i selera
Pokrzywa to dziko rosnąca roślina o działaniu oczyszczającym krew. Najlepiej zebrać ją samodzielnie z pola używając rękawiczek, aby się nie poparzyć. Warto zwrócić już uwagę, czy zbieramy pokrzywę z niezanieczyszczonego miejsca. Jeśli wolisz, możesz też kupić tę roślinę w sklepie zielarskim.
Oto dodatkowe właściwości pokrzywy:
- odkażające
- przeciwzapalne
- ściągające
- oczyszczające
- przeciwreumatyczne
- obniżające poziom cukru we krwi
Z kolei, seler nie tylko wspomaga pracę wątroby i woreczka żółciowego, ale także przynosi wiele korzyści nerkom. Właśnie przez wzgląd na te właściwości oczyszczające warto włączyć go do tego przepisu.
Zupa z sałatą i mniszkiem lekarskim
Mniszek lekarski to bogate źródło witamin A, B i C, kwasu foliowego, potasu, krzemu, żelaza oraz taniny. Skutecznie wspomaga zarówno pracę nerek jak i wątroby, co więcej ma działanie moczopędne, lekko przeczyszczające i ułatwiające procesy trawienne. Można wybrać świeży lub suszony mniszek.
Z kolei, sałata to produkt, który zazwyczaj podajemy na surowo. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość ugotowania jej z innymi warzywami, co sprawia, że jest ona łatwiej trawiona i dostarcza wiele substancji odżywczych.
Sałata także posiada właściwości moczopędne i pomaga regulować pracę układu nerwowego, dzięki czemu zupa z sałatą to doskonały wybór na kolację i dobry sen.
Zupa z kminem i płatkami owsianymi
Płatki owsiane nie tylko sprawią, że zupa nabierze gęstości, ale również zapewnią Ci dawkę błonnika i białek roślinnych, które ułatwiają eliminację szkodliwych substancji z ciała. Zboże to ma także dużą wartość odżywczą, wspomaga pracę układu trawiennego i jest niezastąpione, jeśli potrzebujesz w wsparcia w totalnym detoksie organizmu.
Kmin rzymski to niezwykle intensywna przyprawa o wielu właściwościach zdrowotnych. Uważa się, że ma między innymi działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe; wspomaga także oczyszczenie wątroby i wydzielanie żółci.
Zupa cebulowo-karczochowa
Zupa cebulowa jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa. Cebule są bowiem bogate w takie minerały jak wapń, magnez, żelazo, fosfor i siarka. Zawierają również duże ilości witamin A, B, C i E. Niezależnie od tego, czy spożywamy cebulę na surowo czy po obróbce termicznej, wspomaga ona funkcjonowanie nerek.
Z kolei, karczochy są znane ze swojego niezwykłego wpływu na zdrowie wątroby. Można przygotować z nich napar lub wykorzystać w innych przepisach, takich jak zupa warzywna. Pamiętaj, że zupa z karczochem może być lekko gorzka w smaku, zwłaszcza jeśli do jej przyrządzenia wykorzystujesz liście.