Zrównoważony dom: jak żyć troszcząc się o naszą planetę?
Z każdym dniem istnieje coraz mniej naturalnych przestrzeni, a ilość zanieczyszczeń wzrasta. Jednak każde domostwo może podjąć działania i pomóc naszej planecie oraz zadbać o swój portfel prowadząc zrównoważony dom.
Zrównoważony dom nie tylko wpływa pozytywnie na naszą planetę i pomaga stworzyć lepszą przyszłość. Może również być przyjazny dla naszego budżetu i zapewnić lepszą domową atmosferę.
Na szczęście wystarczy wprowadzić kilka prostych, szybkich i niedrogich zmian, aby Twój dom stał się bardziej zrównoważony. Owszem, istnieją również działania, na które potrzeba więcej czasu i większych nakładów finansowych. Jednak koniec końców zawsze będą tego warte.
Wytwarzanie odpadów i śmieci to nie tylko problem natury ekologicznej, ale również wymaga większych wydatków, ponieważ musisz zastąpić to, co zużyłaś. Właśnie dlatego jeśli chcesz stworzyć zrównoważony dom, powinnaś zawsze pamiętać podstawowe założenie zmniejszania, ponownego wykorzystywania i poddawania recyklingowi.
Zrównoważony dom: podstawowe zasady
Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki na drodze do przekształcenia Twojego domu w bardziej zrównoważony.
1. Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz
Często nawet tego nie zauważając kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Może być to jedzenie, przedmioty kuchenne lub dekoracje, o których zapominamy i w końcu lądują w koszu na śmieci.
Kupuj takie rzeczy, które z pewnością będziesz szybko używać. Dzięki temu unikniesz gromadzenia przedmiotów, wytwarzania śmieci i lepiej wykorzystasz swoje pieniądze.
2. Przechowuj jedzenie w szklanych pojemnikach
Szklane pojemniki wytrzymują dłużej niż plastikowe, które zużywają się i odbarwiają szybciej i łatwiej, po czym nie można już ich ponownie użyć. Przechowywanie rzeczy w folii aluminiowej lub plastikowych torebkach również prowadzi do produkcji większych ilości śmieci.
Przeczytaj również: Jak dbać o środowisko w swoim domu: 10 praktycznych porad
3. Kupuje produkty w opakowaniach zbiorczych
Zamiast kupować produkty, których używasz dużo w małych opakowaniach, kupuj większe i unikać używania małych torebeczek. Jeśli coś Ci zostanie, możesz przesypać to do szklanego pojemnika i wstawić do szafki lub lodówki.
4. Używaj materiałowych toreb w sklepie
Zabieraj ze sobą na zakupy własną torbę materiałową. Dzięki temu zmniejszysz zużycie toreb plastikowych czy papierowych, które w końcu znajdą się na wysypisku śmieci, albo, co gorsza, zanieczyszczą pola i oceany.
Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) szacuje, że na całym świecie co roku zużywa się trylion plastikowych torebek. To odpowiednik 100 milionów beczek ropy. 80% z tych torebek kończy w koszach śmieci, zaś 20% (200 bilionów) jest wrzucanych do oceanów, rzek i lasów.
5. Kupuj lokalnie
Lokalna produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska, zarówno w przypadku produktów rolniczych, jak i paczkowanych. Transport importowanych dóbr lub produktów z innych regionów stanowi duże źródło zanieczyszczenia. Poza tym kupowanie produktów lokalnych pobudza lokalną gospodarkę.
Jeśli masz miejsce, możesz nawet uprawiać własny ogródek, w którym umieścisz podstawowe zboża. Możesz również zasadzić zioła, których używasz najczęściej, takie jak pietruszka, bazylia czy kolendra.
6. Kupuj produkty organiczne
Produkty organiczne są uprawiane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i świadomy, bez pestycydów ani chemicznych nawozów, które zanieczyszczają środowisko.
7. Świadomie pozbywaj się śmieci, aby prowadzić zrównoważony dom
Powinnaś zawsze myśleć o recyklingu. Wyrzucaj śmieci zgodnie z ich typem i wkładaj je do odpowiednich pojemników. Znajdź wytyczne dotyczące recyklingu, które obowiązują w Twoim kraju, i ich przestrzegaj.
Możesz również robić swój własny kompost z śmieci biodegradowalnych i używać go jako nawozu!
Może Cię również zainteresować: Meble z recyklingu – 8 pomysłów, które możesz zrobić w domu
8. Oszczędzaj energię
Upewnij się, że w pokojach, w których nie ma nikogo, nie pali się światło. Poza tym nie zapalaj go jeśli jest wystarczająco dużo światła naturalnego. Nie pozostawiaj włączonych urządzeń elektronicznych, gdy ich nie używasz.
Nie zostawiaj ładowarek w gniazdkach. Znajdujące się w nich transformatory dalej zużywają energię, nawet jeśli nie jest podłączony do nich telefon. Co więcej, może być to niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko przegrzania.
Renowacje strukturalne w zrównoważonym domu
Istnieją również inne zmiany, które możesz wprowadzić, aby stworzyć zrównoważony dom. Zazwyczaj wymagają one większego planowania, ale gdy wprowadzisz je w życie, zauważysz ogromną różnicę.
9. Zastępuj przedmioty
Większość urządzeń domowych wykonano z materiałów, które zużywają mniejsze ilości energii, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.
Chociaż wymagają większego wkładu początkowego, zapewniają również oszczędności kosztów elektrycznych. Możesz zacząć od czegoś łatwiejszego, na przykład od wymiany tradycyjnych żarówek na żarówki LED i CFL, które wytrzymują dłużej i zużywają mniej energii.
Departament Energii Stanów Zjednoczonych, żarówki CFL zużywają o 25% mniej energii i mają o 3 razy większą żywotność niż standardowe żarówki. Z kolei żarówki LED pozwalają zaoszczędzić 80% energii i wytrzymują 25 razy dłużej. Koszty energii elektrycznej na rachunku w normalnym domu to 5%.
10. Zamontuj regulatory elektryczne
W przypadku urządzeń elektrycznych, które trudno jest wyłączyć, takich jak klimatyzacja czy bojlery, możesz zainstalować regulatory elektryczności, które automatycznie je włączają i wyłączają, gdy zajdzie taka potrzeba.
Dzięki temu będziesz w stanie wyłączyć grzejnik gdy śpisz lub pracujesz, albo klimatyzację gdy nie ma Cię w domu.
11. Stwórz bardziej zrównoważony dom używając okien z podwójnymi szybami
Okna z podwójnymi szybami ocieplają dom i pomagają utrzymywać odpowiednią temperaturę w jego wnętrzu. Jeśli takie rozwiązanie okaże się bardzo drogie, możesz użyć zasłon termicznych, które również chronią dom przed ekstremalnymi temperaturami zewnętrznymi.
To zmniejsza ilość energii zużywanej na ogrzewanie i klimatyzację.
12. Zainstaluje panele słoneczne
Jeśli masz taką możliwość, zainstaluj panele słoneczne. Możesz używać ich jedynie do niektórych rzeczy, na przykład ogrzewania wody lub określonej części domu. Dzięki temu zmniejszysz zużycie energii z paliw kopalnych na rzecz energii pozyskiwanej bez zanieczyszczenia środowiska. Z pewnością zauważysz taką zmianę na swoich rachunkach za energię elektryczną.
I w końcu pamiętaj, że wszystkie z wspomnianych wyżej strategii mają na celu poprawę stanu środowiska oraz zdrowia naszej planety. Chociaż niektóre z nich wymagają wkładu początkowego, zauważysz liczne korzyści w zakresie swoich rachunków, zdrowia i wydatków.