Zrównoważona łazienka - praktyczne pomysły

Idea zrównoważonej łazienki opiera się na optymalizacji zasobów naturalnych, która przynosi korzyści zarówno dla zdrowia jej użytkowników, jak i dla środowiska. Tutaj wyjaśnimy, jak wprowadzić „eko-wskazówki" i inne triki.
Zrównoważona łazienka - praktyczne pomysły

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2022

Jeśli planujesz przemodelować wygląd swojej toalety, daj szansę ekologii. Zrównoważona łazienka przyczynia się do dbania o naszą planetę. Dodatkowo redukujesz wiele szkodliwych skutków dla zdrowia.

W dzisiejszych czasach można znaleźć niezliczoną ilość akcesoriów i elementów energooszczędnych, które gwarantują komfort i funkcjonalność w łazience. Woda, energia i materiały, które stanowią jej wystrój, wpływają na równowagę ekosystemu. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jeśli tak, czytaj dalej!

Dlaczego zrównoważona łazienka to dobry pomysł?

Pojawia się coraz więcej ruchów społecznych, które starają się chronić środowisko i o nie dbać. Ponadto coraz więcej osób prowadzi zdrowy tryb życia. Stąd zasadność tworzenia przyjaznych i eleganckich przestrzeni o ekologicznym wystroju.

W konwencjonalnej toalecie marnujesz więcej wody i masz większe wydatki na energię elektryczną, nie mówiąc o wyrzucaniu odpadów kosmetycznych, które w efekcie zanieczyszczają oceany. W rzeczywistości Fundacja Aquae wskazuje, że spłukiwanie toalety zużywa od 7,5 do 26,5 litrów wody.

Gdy prysznic trwa dłużej niż 15 minut, średnie zużycie wody wzrasta. Ta sama instytucja dodaje, że za każdym razem, gdy myjesz zęby przy odkręconym kranie, spuszczasz kolejny litr wody.

Jak więc możemy zmienić te codzienne nawyki i rzeczywistość wokół nas? Modyfikując nasze przyzwyczajenia i projektując łazienkę przyjazną ekologii.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać:  Jak udekorować wejście do domu? 

Zrównoważona łazienka – najlepsze wskazówki

Najlepszym rozwiązaniem na przekształcenie tradycyjnej łazienki w ekologiczne pomieszczenie jest zastosowanie zrównoważonych materiałów i wskazówek, które przedstawimy w tym artykule.

zrównoważona łazienka
Ruch na rzecz ochrony środowiska przynosi korzyści nie tylko planecie, ale także zdrowiu całej Twojej rodziny. 

1. Wymień swoją tradycyjną toaletę

Starsze toalety zużywają więcej wody. Dlatego toalety z podwójnym systemem spłukiwania są lepsze. To znaczy takie, które opróżniają cały zbiornik, aby pozbyć się ciał stałych i tylko połowę zbiornika w przypadku płynów.

Jeśli Twoja konwencjonalna toaleta jest w idealnym stanie, nie wyrzucaj jej. Skonsultuj się z głównym wykonawcą w sprawie możliwości podłączenia w niej systemu podwójnego spłukiwania.

2. Pożegnaj się z chemikaliami

Jeśli Twoja łazienka ma być w 100% zrównoważona, zarówno produkty, których używasz do higieny, jak i tych do utrzymania czystości pomieszczenia, muszą być naturalne. Składniki niezawierające chemii są lepsze dla zdrowia i nie wpływają na środowisko.

Organizacja Toxic-Free Home zaleca pozbywanie się terpenów i zapachów cytryny lub sosny, szczególnie w okresach wysokiego zanieczyszczenia ozonem lub podczas korzystania z oczyszczaczy powietrza lub jonizatorów. Sugerują również kupowanie tylko niezbędnych przedmiotów, aby nie tworzyć koktajlu chemikaliów.

3. Umieść podgrzewacz wody w strategicznym miejscu

Podgrzewacze wody nie powinny znajdować się zbyt daleko od łazienki. Jeśli ciepła woda dociera do kranów pokonując długi dystans, w konsekwencji zwielokrotnia się zużycie energii elektrycznej. Umieść więc te urządzenia jak najbliżej łazienki.

4. Używaj oświetlenia energooszczędnego

Kiedy przyjdzie czas na wymianę żarówek, skorzystaj z okazji, aby użyć żarówek energooszczędnych lub LED. Ten rodzaj oświetlenia oszczędza energię. Ponadto uzyskujesz korzyści płynące z białego światła, które zwiększa przejrzystość.

Według Banco Bilbao Vizcaya de Argentaria (BBVA), posiadanie świateł LED przynosi wymienione poniżej korzyści:

  • Zróżnicowane projekty
  • Natychmiastowy zapłon
  • Dłuższa trwałość w miejscach bez nadmiernego ciepła
  • Mniej zanieczyszczeń, ponieważ nie zawierają rtęci

Naturalne światło jest również korzystne dla łazienek.

5. Zainstaluj baterie energooszczędne

Zrównoważona, ekologiczna łazienka powinna również uwzględniać baterie z czujnikami, timery lub baterie jednouchwytowe. Ze względu na swoje właściwości baterie te automatycznie się wyłączają, co znacznie zmniejsza zużycie wody.

6. Używaj ekologicznych materiałów

Upewnij się, że meble i inne elementy dekoracyjne w Twojej łazience są naprawdę ekologiczne. Takie materiały sprawią, że Twoja łazienka będzie nie tylko zrównoważona, ale i oryginalna, pełna życia i elegancka.

Oto dobre alternatywy:

  • Juta
  • Wiklina
  • Bambus
  • Marmur
  • Drewno
  • Rośliny
  • Przedmioty z recyklingu

7. Wybierz prysznic zamiast wanny

Kąpiel pod prysznicem, zamiast w wannie, to duża oszczędność wody. W wannie potrzeba jej znacznie więcej, aby zapewnić pełną higienę osobistą. Należy jednak pamiętać, że czas spędzany pod prysznicem jest również ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o oszczędzanie tego cennego płynu. Jak możesz sobie wyobrazić, im krótszy prysznic, tym lepiej.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dekoracja Feng Shui na tarasie – przydatne wskazówki

8. Postaw na naturalne farby

Pomaluj ściany farbami przygotowanymi bez rozpuszczalników i toksycznych dodatków. Zamiast tego zastosuj pigmenty stworzone z substancji mineralnych, takich jak olej rycynowy, siemię lniane i soja. Są zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku.

Pokrywają też powierzchnię jak każda inna farba, chronią przed wilgocią i oferują różnorodne palety kolorów do wyboru.

zrównoważona łazienka
Podwójny system spłukiwania nowoczesnych toalet pozwala zaoszczędzić trochę wody podczas usuwania tylko płynów.

Czy istnieje inna opcja toalety dla zrównoważonych łazienek?

Oprócz toalety z podwójnym spłukiwaniem do inicjatywy ekologicznej dołącza inna zrównoważona alternatywa. Chodzi o toaletę kompostującą, która jest idealna dla obszarów wiejskich niewyposażonych w sieci sanitarne.

Propozycja ta polega na ponownym wykorzystaniu odchodów i moczu zdeponowanych w toalecie poprzez zmieszanie ich z trocinami i innymi związkami organicznymi służącymi do użyźniania gleby.

Znając wszystkie te informacje, jakie wskazówki chciałbyś zastosować, aby Twoja łazienka była zrównoważona?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.