Żółtaczka u niemowląt - jakie są objawy i co można zrobić?
Chociaż żółtaczka u niemowląt nie jest chorobą samą w sobie, należy ją traktować jako znak ostrzegawczy, ponieważ może wskazywać na niezdiagnozowany stan.
Żółtaczka u niemowląt jest jednak możliwa do zdiagnozowania. Jak można ją zidentyfikować?
Jako rodzice ważne jest, aby odpowiedzieć na te pytania. Dlatego chcielibyśmy opowiedzieć o powiązanych przyczynach, jego objawach i dostępnych terapiach.
Żółtaczka u niemowląt
Żółtaczka u niemowląt to stan, który charakteryzuje się zmianą koloru skóry i twardówki (białek oczu), które zaczynają przybierać żółtawy kolor. Dzieje się tak, gdy we krwi występuje nadmiar bilirubiny.
Bilirubina to żółty barwnik, który powstaje w wyniku normalnego rozpadu czerwonych krwinek. Substancja ta zwykle przechodzi przez wątrobę i jest uwalniana do jelita jako żółć.
W większości przypadków żółtaczka jest tymczasowa i nieszkodliwa i dobrze reaguje na nieinwazyjne leczenie. Mimo to zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć jakąkolwiek patologię. Poniżej wymieniono główne przyczyny.
Główne przyczyny żółtaczki niemowląt
To normalne, że niemowlęta mają wysoki poziom bilirubiny po urodzeniu. W rzeczywistości większość noworodków ma żółtawy kolor skóry.
Według danych z artykułu opublikowanego przez University and Health Magazine, stan ten rozwija się u 80% dzieci urodzonych przedwcześnie i 60% dzieci urodzonych o czasie. Jednak nie zawsze jest to zauważalne i może zniknąć samoistnie po około dwóch tygodniach.
Główną przyczyną jest niedojrzała wątroba, która nie jest w stanie prawidłowo przetworzyć nadmiaru bilirubiny. Wydaje się również, że noworodki wytwarzają więcej bilirubiny niż normalnie, ponieważ częściej odnawiają czerwone krwinki.
Inne możliwe przyczyny mogą obejmować:
- Rodzinna historia żółtaczki.
- Nie karmienie mlekiem matki.
- Krwotok wewnętrzny.
- Infekcja krwi (posocznica).
- Infekcje wirusowe lub bakteryjne.
- Niezgodność między grupą krwi matki i dziecka.
- Niewydolność wątroby.
- Nieprawidłowe czerwone krwinki.
Żółtaczka u niemowląt
Głównym objawem żółtaczki u niemowląt jest zażółcenie skóry i białek oczu. Objawy te często stają się zauważalne między drugim a czwartym dniem po urodzeniu. Zmiana koloru może rozpocząć się na twarzy i rozprzestrzenić się na brzuch, nogi i podeszwy stóp.
Gdy stan jest ciężki, mogą mu również towarzyszyć:
- Brak apetytu.
- Nadzwyczaj niska waga.
- Ostry płacz.
- Zmęczony wygląd.
Zobacz też: Jak radzić sobie z gorączką u dzieci
Diagnoza
Według artykułu opublikowanego przez specjalistów z American Academy of Pedriatics, lekarz może zdiagnozować żółtaczkę u niemowląt na podstawie wyglądu noworodka.
Jednak do pomiaru poziomu bilirubiny we krwi wymagane są inne badania uzupełniające. Dlatego oprócz badania fizykalnego sugeruje się wykonanie dodatkowych badań, takich jak:
- Badanie laboratoryjne próbki krwi (pełna morfologia krwi).
- Analiza za pomocą przezskórnego miernika bilirubiny.
- Test Coombsa.
- Liczba retikulocytów.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Żółtaczka u dzieci – objawy i leczenie
Leczenie żółtaczki niemowląt
Żółtaczka u niemowląt zwykle ustępuje samoistnie po dwóch do trzech tygodniach bez konieczności dalszego leczenia. Jednak gdy stan jest umiarkowany lub ciężki, noworodek może wymagać hospitalizacji przez kilka dni.
Sposób leczenia będzie zależeć od poziomu bilirubiny we krwi, wieku dziecka oraz tego, czy jest wcześniakiem. Niemowlę będzie wymagało leczenia, jeśli poziom bilirubiny jest bardzo wysoki lub gwałtownie rośnie.
Ogólnie leczenie może obejmować jeden z następujących środków.
Światłolecznictwo
Przeczytaj też: Sudamen u niemowląt, czy powinienem się martwić?
Podczas tego zabiegu dziecko wystawiane jest na działanie specjalnej lampy, która emituje światło w niebiesko-zielonym spektrum. To światło pomaga rozbić cząsteczki bilirubiny, dzięki czemu mogą być wydalane z moczem. Nie jest to światło ultrafioletowe i ma plastikową osłonę, która działa jak filtr.
Dodatkowo w trakcie leczenia dziecko będzie nosić tylko pieluchy i ochronne plastry na oczy. W niektórych przypadkach jest to również uzupełniane przez zastosowanie podkładki lub materaca emitującego światło.
Dożylna immunoglobulina (IVIG)
W przypadku wystąpienia żółtaczki z powodu niezgodności między grupami krwi matki i dziecka stosuje się dożylną transfuzję immunoglobuliny. Ta procedura zmniejszy żółtaczkę i konieczność transfuzji krwi.
Transfuzję
W rzadkich przypadkach, gdy nie ma odpowiedzi na inne leczenie, niemowlę może wymagać transfuzji krwi.
Jak wyjaśniają eksperci, wiąże się to z wielokrotnym usuwaniem niewielkich ilości krwi w celu rozcieńczenia poziomu bilirubiny i przeciwciał odziedziczonych po matce. Następnie krew z powrotem podawana jest dziecku.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Żółta skóra na podeszwach stóp: dlaczego występuje?
Nawyki żywieniowe w przypadku żółtaczki niemowląt
Jeśli żółtaczka nie jest poważna, lekarz zaleci proste zmiany w nawykach żywieniowych niemowlęcia. Niektóre matki mogą potrzebować wsparcia, jeśli mają problemy z karmieniem piersią.
Niektóre matki potrzebują wsparcia, ponieważ mają problemy z karmieniem piersią. W takich przypadkach poniższe wskazówki mogą pomóc w zmniejszeniu żółtaczki:
- Karmić częściej piersią, aby dziecko miało więcej wypróżnień.
- Korzystaj z uzupełniających źródeł żywieniowych, takich jak formuła, gdy pojawiają się problemy z karmieniem piersią. Może to być konieczne, zwłaszcza jeśli noworodek traci na wadze lub jest odwodniony.
- Spróbuj stosować mieszankę przez kilka dni, a następnie wznów karmienie piersią (tylko na zalecenie lekarza).
Kiedy iść do lekarza
Wszystkie dzieci powinny zostać zbadane przez profesjonalistę w ciągu pierwszych pięciu dni życia w celu ustalenia, czy mają żółtaczkę. Koniecznie udaj się na pogotowie, jeśli żółtawemu kolorowi towarzyszy gorączka, utrata apetytu lub apatia.
Żółtaczka zwykle nie jest niebezpieczna u noworodków, które nie mają innych chorób. Jednak jeśli jest to wcześniak, wymaga szczególnej uwagi, ponieważ powikłania mogą obejmować ostrą encefalopatię bilirubinową, porażenie mózgowe i głuchotę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Durán, M., García, J. L., & Sánchez, A. (2014). Efectividad de la fototerapia en la hiperbilirrubinemia neonatal. Enfermería Universitaria. https://doi.org/10.1016/j.reu.2015.05.006
- Galíndez-González, A. L., Carrera-Benavides, S. R., Díaz-Jiménez, A., & Martínez-Burbano, M. B. (2017). Factores predisponentes para ictericia neonatal en los pacientes egresados de la UCI neonatal, Hospital Infantil los Ángeles de Pasto. Universidad y Salud. https://doi.org/10.22267/rus.171903.97
- Ictericia infantil – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2022, 6 enero). https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/infant-jaundice/symptoms-causes/syc-20373865
- Lozano, N. M., Díaz, C. V., Durá, J. L. Q., Muñoz, A. A., & Torcal, F. V. (2009). Ictericia neonatal: evaluación clínica de un bilirrubinómetro transcutáneo. Anales De Pediatria. https://doi.org/10.1016/j.anpedi.2009.02.006
- Mitra, S., & Rennie, J. (2017). Neonatal jaundice: aetiology, diagnosis and treatment. British Journal of Hospital Medicine, 78(12), 699-704. https://doi.org/10.12968/hmed.2017.78.12.699
- Murki, S., & Kumar, P. (2011). Blood Exchange Transfusion for Infants with Severe Neonatal Hyperbilirubinemia. Seminars in Perinatology, 35(3), 175-184. https://doi.org/10.1053/j.semperi.2011.02.013
- Omeñaca, F., & González, M. (2014). Ictericia neonatal. Pediatría Integral, XVIII(6), 367-374. https://www.pediatriaintegral.es/publicacion-2014-07/ictericia-neonatal
- Thomas, M., Greaves, R. F., Tingay, D. G., Loh, T. P., Ignjatovic, V., Newall, F., Oeum, M., Tran, M. T. C., & Rajapaksa, A. E. (2022). Current and emerging technologies for the timely screening and diagnosis of neonatal jaundice. Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences, 59(5), 332-352. https://doi.org/10.1080/10408363.2022.2038074
- Zwiers, C., Scheffer-Rath, M. E., Lopriore, E., De Haas, M., & Liley, H. G. (2018). Immunoglobulin for alloimmune hemolytic disease in neonates. The Cochrane library, 2018(3). https://doi.org/10.1002/14651858.cd003313.pub2