Żółtaczka u dzieci - objawy i leczenie

Żółtaczka u dzieci - objawy i leczenie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żółtaczka u niemowląt jest stanem, który jest identyfikowany przez zażółcenie skóry i twardówki oczu noworodka. Chociaż zwykle nie jest to poważny stan musi zostać oceniony przez lekarza.

Żółtaczka u niemowląt jest stanem charakteryzującym się zmianą koloru skóry i twardziny (białek oczu) noworodka, które przybierają żółtawy kolor. Rozwija się z powodu nadmiernego gromadzenia się bilirubiny we krwi.

Bilirubina jest żółtym pigmentem powstającym w wyniku normalnego rozpadu czerwonych krwinek. Substancja ta zazwyczaj przechodzi przez wątrobę, a następnie jest uwalniana do jelita w postaci żółci.

Chociaż nie jest chorobą sama w sobie powinna być traktowana jako sygnał ostrzegawczy, ponieważ może wskazywać na niezdiagnozowaną chorobę. Jednak w większości przypadków jest tymczasowa i nieszkodliwa i dobrze odpowiada na nieinwazyjne metody leczenia. Mimo to zawsze należy udać się do lekarza, aby wykluczyć jakąkolwiek patologię.

Dlaczego u niemowląt pojawia się żółtaczka? Jak ją zidentyfikować? Jako rodzice powinniśmy potrafić odpowiedzieć na te pytania. Dlatego też chcemy przyjrzeć się przyczynom, objawom i terapiom, które pomogą kontrolować tę chorobę.

Żółtaczka – przyczyny

To normalne, że u niemowląt stężenie bilirubiny jest nieco wyższe po urodzeniu. W rzeczywistości większość noworodków ma żółtawy kolor skóry (żółtaczka). Stan ten rozwija się u 80% dzieci urodzonych przedwcześnie i u 60% dzieci urodzonych w terminie.

noworodek

Jednak nie zawsze jest ona odczuwalne i może zniknąć sama po około dwóch tygodniach. Jej główną przyczyną jest niedojrzałość wątroby dziecka, która nie jest w stanie odpowiednio przetwarzać bilirubinę. Najwyraźniej noworodki produkują więcej bilirubiny, ponieważ częściej odnawiają czerwone krwinki.

Inne możliwe przyczyny to:

  • Historia żółtaczki w rodzinie
  • Nie przyjmowanie mleka z piersi
  • Krwawienie wewnętrzne
  • Zakażenie krwi dziecka (posocznica)
  • Infekcje wirusowe lub bakteryjne
  • Niekompatybilność między krwią matki a krwią dziecka
  • Niewydolność wątroby
  • Nieprawidłowości w czerwonych krwinkach noworodka
  • Atrezja przewodów żółciowych

Objawy żółtaczki

Głównym objawem żółtaczki u niemowląt jest zażółcenie skóry i białek oczu. Często stają się zauważalne między drugim a czwartym dniem po urodzeniu. Kolor zwykle zaczyna się na twarzy, a następnie przechodzi na brzuch, nogi i podeszwy stóp.

Ponadto, gdy występuje może jej towarzyszyć:

  • Nieprawidłowe żywienie
  • Masa ciała poniżej normy
  • Ostry płacz
  • Zmęczony wygląd

Diagnoza

Lekarz może zdiagnozować żółtaczkę u niemowląt w zależności od wyglądu noworodka. Jednak, aby zmierzyć poziom bilirubiny we krwi wymagane są inne testy uzupełniające. Oprócz badania fizycznego sugeruje się przeprowadzenie następujących testów:

  • Test laboratoryjny próbki krwi dziecka (pełna morfologia lub liczba krwinek).
  • Analiza za pomocą urządzenia zwanego “przezskórnym bilirubinometrem”.
  • Test Coombsa
  • Liczba retikulocytów

Leczenie żółtaczki u dzieci

Żółtaczka u niemowląt zwykle ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lub trzech tygodni, bez konieczności leczenia. Jednak, gdy pojawia się w umiarkowanym lub ciężkim stanie prawdopodobnie noworodek musi pozostać w szpitalu przez kilka dni.

Środki kontroli będą zależały od poziomu bilirubiny we krwi, wieku dziecka i tego czy urodziło się przedwcześnie. Dziecko będzie potrzebowało leczenia, jeśli bilirubina jest bardzo wysoka lub bardzo szybko rośnie. Terapia obejmuje:

Fototerapia

Dziecko jest wystawione na działanie specjalnej lampy emitującej światło w niebiesko-zielonym odcieniu. To światło ma za zadanie rozbić molekuły bilirubiny, dzięki czemu może ona zostać wydalona z moczem lub kałem. Nie jest to światło ultrafioletowe i posiada plastikową osłonę, która działa jak filtr.

fototerapia

Ponadto podczas leczenia dziecko będzie nosić jedynie pieluchy i ochronne opaski na oczy. W niektórych przypadkach można używać poduszki lub materaca emitującego światło.

Immunoglobina dożylna (IVIG)

Gdy żółtaczka jest związana z różnicami między grupą krwi matki i dziecka stosuje się dożylną transfuzję immunoglobuliny. Ta procedura może zmniejszyć żółtaczkę i zmniejszyć potrzebę transfuzji krwi.

Transfuzja krwi

W niewielu przypadkach, gdy nie ma pozytywnej odpowiedzi na inne terapie, żółtaczka u niemowląt wymaga transfuzji. Polega na wielokrotnym pobraniu niewielkich ilości krwi w celu rozcieńczenia bilirubiny i przeciwciał od matki. Następnie krew jest przekazywana z powrotem do dziecka.

Nawyki żywieniowe

Jeśli żółtaczka u niemowląt nie jest poważna, lekarz zaleci proste zmiany nawyków żywieniowych. Niektóre mamy potrzebują wsparcia, ponieważ mają problemy z karmieniem piersią. Poniższe wskazówki pomagają zmniejszyć żółtaczkę:

  • Karmić piersią częściej, aby dziecko częściej się wypróżniało.
  • Stosując karmienie uzupełniające, takie jak mleko modyfikowane, gdy występują problemy z karmieniem piersią. Konieczne jest zastosowanie tego środka, zwłaszcza gdy noworodek traci na wadze lub jest odwodniony.
  • Użyj sztucznego mleka przez kilka dni, a następnie wznów karmienie piersią (tylko po konsultacji z lekarzem).
karmienie piersią

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Wszystkie dzieci powinny zostać ocenione przez specjalistę w ciągu pierwszych pięciu dni życia w celu ustalenia, czy mają żółtaczkę. Istotne jest, aby udać się do szpitala jeśli żółknięciu towarzyszy gorączka, brak apetytu lub apatia.

Żółtaczka nie jest niebezpieczna u dzieci urodzonych w terminie lub u których nie występują inne choroby. Dlatego, jeśli jest to wcześniak wymaga szczególnej uwagi. Niektóre powikłania obejmują ostrą encefalopatię bilirubiny, porażenie mózgowe i głuchotę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.