Home » Zdrowie » Choroby » Choroba Leśniowskiego-Crohna – 3 rady, jak ją lepiej znosić
Choroba Leśniowskiego-Crohna – 3 rady, jak ją lepiej znosić
4 stycznia, 2019
Jeśli występują u Ciebie epizody biegunki, wymioty i częste kolki, należy udać się do lekarza. Może to być choroba Leśniowskiego-Crohna. Chociaż jest to przewlekłe schorzenie, można dalej cieszyć się normalnym życiem, jeśli stosuje się pewne zalecenia.
Choroba Leśniowskiego-Crohna znacząco wpływa na jakość życia tych, którzy na nią cierpią. Doświadczanie silnych skurczów, wymiotów, biegunki i innych objawów często zmniejsza wydajność i obniża pewność siebie u zdiagnozowanych pacjentów.
Dlatego ważne jest stałe stosowanie pewnych narzędzi, aby radzić sobie z tym stanem.
Ponieważ jest to choroba nieuleczalna, może generować stres i depresję. Jednak każdy pacjent może podjąć decyzję o stawieniu jej czoła i poprawie jakości życia. Jeśli dotknęła Cię choroba Leśniowskiego-Crohna, damy Ci 3 wskazówki, jak sobie z nią radzić.
Przedtem jednak porozmawiajmy trochę o tej dolegliwości.
Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?
Jest to choroba jelitowa, która ma charakter chroniczny i autoimmunologiczny i do tej pory jej przyczyny nie są wyraźnie znane. Mówi się jednak, że ma przyczyny genetyczne lub, że jest również wywoływana przez niektóre bakterie, których organizm nie toleruje.
W jelicie powstaje reakcja na nieznane czynniki i w konsekwencji błona śluzowa jelit reaguje w taki sposób, że powstaje stan zapalny. Zapalenie może wystąpić w dowolnym miejscu w przewodzie pokarmowym, ale zazwyczaj wpływa na dalszy odcinek jelita krętego i okrężnicy.
Choroba Leśniowskiego-Crohna : jakie są objawy
Objawy różnią się w zależności od dotkniętej części przewodu pokarmowego. Główne objawy to:
W większości przypadków objawy pojawiają się i znikają w ciągu kilku dni. Czas trwania dyskomfortu zależy od stopnia komplikacji, w jakim wystąpiła choroba Leśniowskiego-Crohna.
Niektórzy ludzie doświadczają ich tylko raz lub dwa razy w roku. Jednakże w cięższych przypadkach objawy mogą pojawiać się ponownie co 3 miesiące lub nawet po krótszym czasie.
Jako powikłania tego schorzenia może pojawić się: niedrożność jelit, szczeliny w odbycie, wrzody i przetoki. Chociaż choroba Leśniowskiego-Crohna nie jest śmiertelna, czasami wymaga interwencji chirurgicznej w celu złagodzenia objawów. Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę, są bardziej narażeni na raka jelita grubego, dlatego ważne jest kontrolowanie choroby.
Wszystko to dotyka pacjentów nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Kiedy występują nawroty choroby, osoby cierpiące często zamykają się w domu. Ich tempo życia ulega całkowitemu rozchwianiu.
Nie mogą wychodzić do pracy, udzielać się towarzysko ani wykonywać żadnej czynności, która wymaga opuszczenia domu. Dlatego też, pacjenci zazwyczaj wstydzą się swojej choroby i cierpią na brak poczucia bezpieczeństwa.
Jak sobie radzić z chorobą Leśniowskiego-Crohna
Chociaż choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieuleczalna, pacjenci mogą sobie z nią radzić. Niezbędna będzie jednak nauka życia z tą chorobą. Dzięki temu można znacząco poprawić jakość życia i utrzymywać optymalny stan tak długo, jak to możliwe.
Jeśli cierpisz na chorobę Leśniowskiego-Crohna, zwróć uwagę na kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:
1. Dobrze poznaj swoją chorobę
Jeśli chcesz dobrze radzić sobie z chorobą, najważniejsze będzie, żeby dokładnie dowiedzieć się, na czym ona polega. Dlatego czytaj i ucz się, aby zrozumieć wszystko, co dotyczy Twojej dolegliwości.
Twój lekarz również może Ci w tym bardzo pomóc. Zadawaj mu wszelkie możliwe pytania. Aby mógł to zrobić w odpowiedni sposób, zawsze mu powiedz, jeśli jest coś, co Cię martwi.
Zaangażuj swoją rodzinę i przyjaciółw ten proces edukacyjny. Twoi najbliżsi powinni zrozumieć, jak się czujesz. Tylko wtedy będą mogli Ci pomóc, gdy będziesz tego potrzebować.
Choroba Leśniowskiego-Crohna może być wyczerpująca, jednakgdy są przy Tobie ludzie, na których Ci zależy, możesz jej stawić czoła. Wsparcie bliskich sprawi, że poczujesz się lepiej emocjonalnie. Mogą Ci pomóc, kiedy poczujesz się źle fizycznie i psychicznie.
2. Naucz się radzić sobie ze stresem
Chociaż choroba Leśniowskiego-Crohna nie jest wywoływana przez stres, niemniej może on być przyczyną pojawienia się lub pogorszenia objawów. Twój umysł ma wielką moc i wpływa na to, jak się czujesz fizycznie. Nie pozwól zatem, by przytłaczały Cię stresy i zmartwienia.
Możesz wprowadzić niektóre praktyki, które pozwolą Ci osiągnąć spokój ducha. Skupienie umysłu na pozytywnych rzeczach mogą Ci ułatwić zajęcia takie, jak:
Twoje ciało zawsze do Ciebie mówi, słuchaj go więc uważnie! Musisz nauczyć się wykrywać sygnały wysyłane przez ciało zanim wystąpią niektóre objawy. Kiedy spożywasz jakąkolwiek żywność, zwróć szczególną uwagę na to, jak się czujesz po jej zjedzeniu. Pomoże Ci to dowiedzieć się, co możesz jeść, a co nie.
Sporządź listę żywności, której nie tolerujesz. Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje przewód pokarmowy, dlatego pamiętaj, by za wszelką cenę unikać niewskazanych produktów. W ten sposób unikniesz nowego nawrotu choroby. Jedz w zrównoważony sposób i postępuj zgodnie z zaleceniami żywieniowymi Twojego dietetyka.
To Ty kontrolujesz swój umysł i ciało, nie pozwól więc, by choroba Leśniowskiego-Crohna przejęła kontrolę nad Twoim życiem. Naucz się z nią żyć i cieszyć się życiem. Jeśli czujesz się źle, weź leki wskazane przez lekarza i idź na spacer, posłuchaj muzyki lub wykonaj jakąkolwiek czynność, aby oczyścić umysł.
Nie ma powodu, aby odczuwać zawstydzenie z powodu choroby zapalenia jelit. Schorzenie to może się zdarzyć każdemu. Kontynuuj swoje normalne życie w najlepszy możliwy sposób, nigdy nie zapominając, że Twoje zdrowie jest na pierwszym miejscu.
1. University of Cumbria – Presentations. Crohn ’ s disease. UoC Med. 2016;
2. Sans M. Enfermedad de Crohn. Gastroenterologia y Hepatologia. 2006.
3. Docktor M. Crohn disease. In: Pediatric Gastroenterology: A Color Handbook. 2014.
4. Scott FI, Osterman MT. Medical management of crohn disease. Clin Colon Rectal Surg. 2013;
5. Rausch P, Rehman A, Kunzel S, Hasler R, Ott SJ, Schreiber S, et al. Colonic mucosa-associated microbiota is influenced by an interaction of Crohn disease and FUT2 (Secretor) genotype. Proc Natl Acad Sci. 2011;
6. Bernstein CN, Blanchard JF, Kliewer E, Wajda A. Cancer risk in patients with inflammatory bowel disease: A population-based study. Cancer. 2001;
Norfloksacyna jest antybiotykiem należącym do grupy fluorowanych chinolonów. Posiada szerokie spektrum działania bakteriobójczego przeciwko drobnoustrojom gram-dodatnim i gram-ujemnym patogenicznym drobnoustrojom tlenowym. Poznaj jej działanie, zastosowanie i potencjalne skutki uboczne. Antybiotyk ten przede wszystkim hamuje bakteryjną syntezę kwasu dezoksyrybonukleinowego. Ze względu…
Grypa żołądkowa u dzieci to schorzenie, które wymaga otoczenia dziecka opieką i uważnej obserwacji jego stanu w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji. Grypa żołądkowa u dzieci to choroba, która może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego należy ją szybko…
Atrezja dróg żółciowych jest przewlekłą i postępującą chorobą wątroby. Można ją stwierdzić wkrótce po urodzeniu. Wątroba jest narządem, który w swojej budowie wewnętrznej zawiera rodzaj rurek zwanych przewodami żółciowymi. Funkcją tych struktur jest odprowadzanie płynu wątrobowego zwanego żółcią. Filtrat przechodzi…
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Wulwodynia to dyskomfort lub przewlekły ból sromu, lub obszaru wokół otworu pochwy. Wulwodynia nie ma określonej i znanej przyczyny. Ten stan może się jednak utrzymywać od miesięcy do lat.
Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, SARS, to groźna choroba zakaźna, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Wpływa na układ oddechowy, powodując objawy podobne do początkowych stadiów grypy. Chociaż jest to choroba o zasięgu ogólnoświatowym, szczególnie często występuje jednak w niektórych regionach…