Choroba Leśniowskiego-Crohna - 3 rady, jak ją lepiej znosić

Jeśli występują u Ciebie epizody biegunki, wymioty i częste kolki, należy udać się do lekarza. Może to być choroba Leśniowskiego-Crohna. Chociaż jest to przewlekłe schorzenie, można dalej cieszyć się normalnym życiem, jeśli stosuje się pewne zalecenia.
Choroba Leśniowskiego-Crohna - 3 rady, jak ją lepiej znosić
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Choroba Leśniowskiego-Crohna znacząco wpływa na jakość życia tych, którzy na nią cierpią. Doświadczanie silnych skurczów, wymiotów, biegunki i innych objawów często zmniejsza wydajność i obniża pewność siebie u zdiagnozowanych pacjentów.

Dlatego ważne jest stałe stosowanie pewnych narzędzi, aby radzić sobie z tym stanem.

Ponieważ jest to choroba nieuleczalna, może generować stres i depresję. Jednak każdy pacjent może podjąć decyzję o stawieniu jej czoła i poprawie jakości życia. Jeśli dotknęła Cię choroba Leśniowskiego-Crohna, damy Ci 3 wskazówki, jak sobie z nią radzić.

Przedtem jednak porozmawiajmy trochę o tej dolegliwości.

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Jest to choroba jelitowa, która ma charakter chroniczny i autoimmunologiczny i do tej pory jej przyczyny nie są wyraźnie znane. Mówi się jednak, że ma przyczyny genetyczne lub, że jest również wywoływana przez niektóre bakterie, których organizm nie toleruje.

W jelicie powstaje reakcja na nieznane czynniki i w konsekwencji błona śluzowa jelit reaguje w taki sposób, że powstaje stan zapalny. Zapalenie może wystąpić w dowolnym miejscu w przewodzie pokarmowym, ale zazwyczaj wpływa na dalszy odcinek jelita krętego i okrężnicy.

Choroba Leśniowskiego-Crohna : jakie są objawy

Objawy różnią się w zależności od dotkniętej części przewodu pokarmowego. Główne objawy to:

 • Ból brzucha
 • Zmęczenie
 • Utrata apetytu i wagi
 • Biegunka
 • Gorączka

Czasami objawy mogą pojawiać się częściej, mogą też być bardziej intensywne lub mogą pojawić się inne symptomy, takie jak:

 • Ból i stany zapalne stawów
 • Stan zapalny w okolicach oczu
 • Krwawe stolce
 • Afty lub owrzodzenie jamy ustnej
 • Wysypki skórne
 • Zaparcia
 • Rany wokół odbytu

W większości przypadków objawy pojawiają się i znikają w ciągu kilku dni. Czas trwania dyskomfortu zależy od stopnia komplikacji, w jakim wystąpiła choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zaparcia.

Niektórzy ludzie doświadczają ich tylko raz lub dwa razy w roku. Jednakże w cięższych przypadkach objawy mogą pojawiać się ponownie co 3 miesiące lub nawet po krótszym czasie.

Jako powikłania tego schorzenia może pojawić się: niedrożność jelit, szczeliny w odbycie, wrzody i przetoki. Chociaż choroba Leśniowskiego-Crohna nie jest śmiertelna, czasami wymaga interwencji chirurgicznej w celu złagodzenia objawów. Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę, są bardziej narażeni na raka jelita grubego, dlatego ważne jest kontrolowanie choroby.

Wszystko to dotyka pacjentów nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Kiedy występują nawroty choroby, osoby cierpiące często zamykają się w domu. Ich tempo życia ulega całkowitemu rozchwianiu.

Nie mogą wychodzić do pracy, udzielać się towarzysko ani wykonywać żadnej czynności, która wymaga opuszczenia domu. Dlatego też, pacjenci zazwyczaj wstydzą się swojej choroby i cierpią na brak poczucia bezpieczeństwa.

Jak sobie radzić z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Chociaż choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieuleczalna, pacjenci mogą sobie z nią radzić. Niezbędna będzie jednak nauka życia z tą chorobą. Dzięki temu można znacząco poprawić jakość życia i utrzymywać optymalny stan tak długo, jak to możliwe.

Jeśli cierpisz na chorobę Leśniowskiego-Crohna, zwróć uwagę na kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

1. Dobrze poznaj swoją chorobę

Jeśli chcesz dobrze radzić sobie z chorobą, najważniejsze będzie, żeby dokładnie dowiedzieć się, na czym ona polega. Dlatego czytaj i ucz się, aby zrozumieć wszystko, co dotyczy Twojej dolegliwości.

Twój lekarz również może Ci w tym bardzo pomóc. Zadawaj mu wszelkie możliwe pytania. Aby mógł to zrobić w odpowiedni sposób, zawsze mu powiedz, jeśli jest coś, co Cię martwi.

Lekarz wyjaśnia chorobę.

Zaangażuj swoją rodzinę i przyjaciół w ten proces edukacyjny. Twoi najbliżsi powinni zrozumieć, jak się czujesz. Tylko wtedy będą mogli Ci pomóc, gdy będziesz tego potrzebować.

Choroba Leśniowskiego-Crohna może być wyczerpująca, jednak gdy są przy Tobie ludzie, na których Ci zależy, możesz jej stawić czoła. Wsparcie bliskich sprawi, że poczujesz się lepiej emocjonalnie. Mogą Ci pomóc, kiedy poczujesz się źle fizycznie i psychicznie.

2. Naucz się radzić sobie ze stresem

Chociaż choroba Leśniowskiego-Crohna nie jest wywoływana przez stres, niemniej może on być przyczyną pojawienia się lub pogorszenia objawów. Twój umysł ma wielką moc i wpływa na to, jak się czujesz fizycznie. Nie pozwól zatem, by przytłaczały Cię stresy i zmartwienia.

Możesz wprowadzić niektóre praktyki, które pozwolą Ci osiągnąć spokój ducha. Skupienie umysłu na pozytywnych rzeczach mogą Ci ułatwić zajęcia takie, jak:

 • Medytacja
 • Joga
 • Słuchanie muzyki
 • Czytanie

3. Poznaj reakcje swojego ciała

Twoje ciało zawsze do Ciebie mówi, słuchaj go więc uważnie! Musisz nauczyć się wykrywać sygnały wysyłane przez ciało zanim wystąpią niektóre objawy. Kiedy spożywasz jakąkolwiek żywność, zwróć szczególną uwagę na to, jak się czujesz po jej zjedzeniu. Pomoże Ci to dowiedzieć się, co możesz jeść, a co nie.

Sporządź listę żywności, której nie tolerujesz. Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje przewód pokarmowy, dlatego pamiętaj, by za wszelką cenę unikać niewskazanych produktów. W ten sposób unikniesz nowego nawrotu choroby. Jedz w zrównoważony sposób i postępuj zgodnie z zaleceniami żywieniowymi Twojego dietetyka.

To Ty kontrolujesz swój umysł i  ciało, nie pozwól więc, by choroba Leśniowskiego-Crohna przejęła kontrolę nad Twoim życiem. Naucz się z nią żyć i cieszyć się życiem. Jeśli czujesz się źle, weź leki wskazane przez lekarza i idź na spacer, posłuchaj muzyki lub wykonaj jakąkolwiek czynność, aby oczyścić umysł.

Nie ma powodu, aby odczuwać zawstydzenie z powodu choroby zapalenia jelit. Schorzenie to może się zdarzyć każdemu. Kontynuuj swoje normalne życie w najlepszy możliwy sposób, nigdy nie zapominając, że Twoje zdrowie jest na pierwszym miejscu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Sans, M. (2006). Enfermedad de Crohn. Gastroenterologia y Hepatologia. https://doi.org/10.1157/13098296
 • Méndez Gutiérrez, T. H. (2010). Enfermedad inflamatoria intestinal. Enfermedad de Crohn. Revista de Gastroenterolog??A de M??Xico.
 • Ballester, M., Boscá, M., & Mínguez, M. (2016). El vivir con la enfermedad de Crohn. Crohn’s & Colitis Foundation of America. https://doi.org/10.1364/OL.34.003268

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.