Żółta skóra na podeszwach stóp: dlaczego występuje?
Żółta skóra na podeszwach stóp może pojawiać się z powodu przejściowej i łagodnej choroby. Dowiedz się więcej czytając dzisiejszy artykuł.
Żółta skóra na podeszwach stóp występuje dość często, ale ludzie rzadko kiedy ją zauważają. Zapewne wpływa na to fakt, że często nie zwracamy uwagi na tą część ciała. Jednak podeszwy naszych stóp często stanowią odbicie problemów z przemianą materii, podobnie jak wnętrza dłoni.
Podeszwy stóp często z wielu przyczyn zmieniają kolor. Jednak wiele osób często denerwuje się, gdy zauważy żółtawe zabarwienie tej części ciała. Nie ma jednak powodu, aby się denerwować. Taka zmiana nie musi jednak wcale wskazywać na poważne zaburzenia zdrowotne.
Wiele osób szybciej zauważa żółtą skórę na podeszwach stóp u kogoś innego niż u siebie. Ten kolor pojawia się zazwyczaj z powodu nadmiaru karotenów w diecie.
Karoteny to pigmenty obecne w różnych rodzajach produktów spożywczych, na przykład w marchewkach. W dzisiejszym artykule opiszemy dlaczego może pojawić się żółta skóra na podeszwach stóp oraz przybliżymy przyczyny jej powstawania.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Hiperwitaminoza: nadmiar witamin
Karoteny i podeszwy stóp
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, hiperkarotenemia stanowi najczęstszą przyczynę żółciejących podeszw stóp. To łagodne schorzenie występujące o osób, które posiadają zbyt wysoki poziom karotenu w organizmie.
Karoteny to pigmenty znajdujące się w wielu rodzajach owoców i warzyw. Zazwyczaj są one odpowiedzialne za ich żółty lub czerwony kolor. Takie substancje występują w dużych ilościach na przykład w pomarańczach, marchewkach i batatach.
Hiperkarotenemia pojawia się zazwyczaj po spożyciu dużych ilości karotenów. Jednak najczęściej jest kojarzona z innymi chorobami, które zwiększają poziom tej substancji we krwi. Występuje na przykład u osób z niedoczynnością tarczycy.
To schorzenie nie daje innych objawów poza żółtawym zabarwieniem skóry, które opisujemy. Co więcej, zazwyczaj dotyka podeszwy stóp oraz wnętrza dłoni. Jest przejściowe i wywiera jedynie wpływ na poziom estetyczny.
Dowiedz się również: Hiperfosfatemia: zaburzenie równowagi fosforanowej w organizmie
Jakie inne czynniki sprawiają, że stopy żółkną?
Zmiana koloru podeszw stóp może pojawiać się nie tylko w związku z hiperkarotenemią, ale również z powodów czysto patologicznych. Jeden z przykładów to żółtaczka.
Żółtaczka to termin medyczny opisujący żółknięcie skóry oraz błon śluzowych. Pojawia się, gdy poziom bilirubiny we krwi wzrasta ponad normę. Bilirubina to żółty pigment w żółci, który pełni rolę wskaźnika działania wątroby.
Dlatego też gdy pojawia się żółtaczka, żółte są nie tylko podeszwy stóp i wnętrze dłoni, ale również oczy. To schorzenie może pojawiać się między innymi w wyniku niewydolności wątroby, na przykład marskości wątroby lub kolki żółciowej.
Czy masz dziecko?
Jeśli tak, musisz koniecznie dowiedzieć się więcej na temat żółtaczki u noworodków. To schorzenie występujące często na tym etapie życia. Zazwyczaj jest ono przejściowe, ale zawsze warto skontaktować się ze swoim pediatrą.
Żółtaczka może rozwijać się również z powodu anemii, ale w takim przypadku kolor nie jest jasnożółty; jest blady. Dochodzi do niej, gdy stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych spada poniżej normy. W takich przypadkach zazwyczaj pojawiają się inne objawy towarzyszące, takie jak zmęczenie i wyczerpanie.
Żółta skóra na podeszwach stóp: rzadsze przyczyny
Co ciekawe, niektóre trucizny mogą sprawiać, że skóra na podeszwach Twoich stóp zacznie żółknąć. Jedna z nich to związek chemiczny nazywany trójnitrotoluenem (TNT). Jest on wykorzystywany zazwyczaj w przemyśle, dlatego rzadko kiedy można znaleźć go u przypadkowych osób.
Ze schorzeniem tym wiążą się również inne choroby, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Żółte podeszwy stóp mogą również pojawiać się u osób cierpiących na hiperlipoproteinemię.
Nie panikuj, jeśli zauważysz żółtą skórę na podeszwach stóp lub wnętrzu dłoni. Zapewne pojawia się ona w związku z hiperkarotenemią, a Twoje zdrowie nie jest wystawione na szwank. Jednak warto skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Farshidpour, L., Aronowitz, P., & Daganzo, S. (2024). Young Woman with Yellow Palms. Journal of General Internal Medicine, 1-1. https://link.springer.com/article/10.1007/s11606-024-08812-9
- Fatima, R., Arif, T., & Sami, M. (2020). Diet-induced carotenoderma–a rare clinical presentation. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny, 107(5), 481-483. https://www.termedia.pl/Diet-induced-carotenoderma-a-rare-clinical-presentation,56,42668,0,1.html
- Hughes, M., & Herrick, A. (2016). Raynaud’s phenomenon. Best Practice & Research Clinical Rheumatology, 30(1), 112-132. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1521694216300018
- Izaguerri, M., Planas, A., Vidal, I., Medrano, P., González, R., & Fidalgo, N. (2021). Ictericia neonatal. Revista Sanitaria de Investigación, 2(12), 316. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8277668
- Naik, P., & Farrukh, S. (2020). Clinical significance of diabetic dermatopathy. Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity, 4823-4827. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.2147/DMSO.S286887