Żółtaczka u noworodka: co powinnaś wiedzieć?

Żółtaczka u noworodka: co powinnaś wiedzieć?
María Cantos

Napisane i zweryfikowane przez położna María Cantos.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Żółtaczka u noworodka nie oznacza, że dziecko ma jakąś poważną chorobę. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia czytając poniższy artykuł.

Lęki i niepokoje rodziców związane ze stanem zdrowia ich dzieci są tak szeroko zakrojone, że martwi ich każda wysypka i objaw. Jednak powinnaś wiedzieć, że żółtaczka u noworodka nie jest niczym, co powinno Cię niepokoić. Mimo tego należy nadzorować jej przebieg, aby nie przeszła w stan ekstremalny.

W dzisiejszym artykule zamieściliśmy więcej informacji na temat żółtaczki u noworodków oraz sposobów działania, które nie pozwolą jej się rozwijać.

Żółtaczka u noworodka i jej przyczyny

Żółtaczka jest definiowana jako “żółknięcie skóry i błon śluzowych“. Zazwyczaj główny winowajca to bilirubina, substancja, która pojaw się wraz ze spadkiem ilość krwinek czerwonych. Badanie krwi to najlepszy sposób na poznanie jej dokładnego poziomu.

Jednak żółknięcie skóry dziecka nie stanowi poważnego schorzenia, jeśli poziom bilirubiny nie jest zbyt wysoki. Gdy wzrasta, dziecko cierpi na zespół Rotora i musi być leczone w szpitalu. Tam będzie miało zapewnioną odpowiednią kontrolę i monitoring stanu zdrowia.

To normalne, że skóra noworodka dwa lub trzy dni po narodzinach ma delikatnie żółty odcień. Dzieje się tak ponieważ jego wątroba musi usunąć nadmiar bilirubiny. Jednak potrzebuje odrobiny czasu, aby przystosować się do nowych warunków działania po narodzinach i dopiero po chwili zaczyna działać tak, jak powinna.

Leczenie

Skoro już wiesz, że żółtaczka u noworodka zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju, musisz wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Wystarczy, że będziesz pamiętać o podstawowych założeniach:

Dziecko w inkubatorze - żółtaczka u noworodka
  • Pilnuj harmonogramu karmienia dziecka. Jeśli karmisz je piersią, to przyjmowanie odpowiednich ilości pokarmu będzie trudniejsze. Żółtaczka związana z karmieniem występuje rzadko i pojawia się zazwyczaj tydzień po narodzinach. Stan noworodka może ocenić jedynie pediatra i tylko on będzie w stanie zdecydować, czy powinnaś przestać karmić piersią na dzień lub dwa, czy też nie ma takiej potrzeby.
  • Domowa fototerapia. To technika używana na oddziałach neonatologicznych w celu leczenia zespołu Rotora. Jeśli noworodek nie wymaga hospitalizacji, możesz wykonać ją w domu. Musisz jedynie wystawiać noworodka na działanie światła słonecznego przez 10 minut dziennie. Pamiętaj, aby założyć mu pieluszkę i zadbać o ochronę oczu. Domową fototerapię najlepiej jest wykonywać przed godziną 9 rano.

Identyfikacja ewentualnych niebezpiecznych sytuacji

Jak już wspomnieliśmy, żółtaczka u noworodków zdarza się dość często i nie stanowi powodu do obaw. Jednak musisz mieć świadomość niektórych objawów, które sugerują konieczność zasięgnięcia pomocy lekarskiej:

  • Wczesne występowanie żółtaczki u noworodka. Jeśli żółty kolor jest widoczny od pierwszego dnia życia, to pediatra wykona badania krwi, aby ocenić stan zdrowia dziecka.
  • Żółtaczka nie kończy się w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia dziecka. Tyle czasu zabiera wątrobie przystosowanie się do właściwego działania.

Żółtaczka u noworodka i komplikacje

Kiedy poziom bilirubiny wzrasta, przenosi się ona do komórek mózgu. Tym samym zmienia ich metabolizm i neutralne działanie. Lekarze nazywają to zjawisko żółtaczką jąder podkorowych. Aby uchronić dziecko przed jego rozwojem musisz skonsultować się z pediatrą, aby sprawdził żółknięcie skóry dziecka na tydzień po porodzie.

Pediatra wykona wszystkie potrzebne badania, aby ocenić poziom bilirubiny. Jeśli uzna, że jest on bardzo wysoki, zleci hospitalizację noworodka, aby poddać go fototerapii.

Leczenie metodą fototerapii w szpitalu

Noworodek potrzebujący  fototerapii zostanie w szpitalu przez kilka dni. W dzisiejszych czasach większość szpitali pozwala rodzicom przebywać z dziećmi 24 godziny na dobę. Jednak nie możesz zapominać o robieniu przerw, aby odpocząć w domu.

Kobieta patrząca na dziecko w inkubatorze

 

Pielęgniarki na oddziałach neonatologicznych są w stanie zapewnić podstawową opiekę nad noworodkami z zespołem Rotora. Musisz przestrzegać wskazań wyspecjalizowanego personelu. Poza tym nie przestawaj karmić dziecka piersią. Pamiętaj jedynie, aby wykonywać zalecenia personelu medycznego.

Podsumowanie

Zmiany skórne wynikające z żółtaczki, które pojawiają się w pierwszych dniach życia dziecka, są całkowicie normalne. Jednak należy uważnie je obserwować i zgłosić się do lekarza w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian lub jeśli stan dziecka się nie poprawia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cifuentes Recondo, J. (2012). Ictericia en el recién nacido. Medwave. https://doi.org/10.5867/medwave.2006.05.1984
  • García-Alix, A., Martínez Biarge, M., Arnaez, J., Valverde, E., & Quero, J. (2008). Protocolos de Neonatología. In Nenonatología Protocolos AEP.
  • Neil, K., & Zieve, D. (2018). Ictericia del recién nacido. MedlinePlus.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.