Znużenie i brak energii? – 10 sposobów na zmęczenie
Gdy dopada nas zmęczenie, próbujemy dostarczać energię tradycyjnymi metodami: kawą i słodkimi przekąskami. Nie zawsze jednak musimy szkodzić organizmowi słodyczami i kolejną kawą, ponieważ zmęczenie można zwalczyć na kilka różnych sposobów.
W tym artykule poznasz kilka sztuczek, które ułatwią Ci wykonywanie nużących obowiązków, a także dodadzą Ci energii w naturalny sposób i pomogą pokonać zmęczenie.
1. Sposób na zmęczenie: częste przerwy w pracy
Jeśli Twoja praca wymaga całodziennego siedzenia przy biurku, staraj się jak najczęściej się ruszać. Gdy rozmawiasz przez telefon – wstań, co jakiś czas rozprostuj nogi, przeciągnij się, zrób kilka skłonów, pospaceruj po biurze, pójdź do toalety itd.
Każdy nawet minimalny ruch może okazać się zbawienny dla postawy i mózgu. Zadbaj o prawidłową dawkę energii w organizmie. Jeśli możesz, wyjdź na chwilę i przebiegnij kilkaset metrów sprintem. Krew zacznie krążyć szybciej, a Ty poczujesz przypływ nowej energii.
Ponadto, każde wyjście na świeże powietrze i uczucie ciepła słonecznych promieni na twarzy może zminimalizować zmęczenie narastające w ciągu dnia i poprawić samopoczucie.
2. Naucz się oszukiwać swój mózg
Jeśli aktywność fizyczna nie wchodzi w grę, pozwól swojemu mózgowi odpocząć, na przykład poprzez rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Możesz również zabrać się za nowe zadania, aby mózg zainteresował się zmianą, a zmęczenie chwilowo ustąpiło.
Monotonia jest wielkim wrogiem mózgu, dlatego jak najczęściej wykonuj inne zadania. W ten sposób znacznie zwiększysz efektywność pracy oraz unikniesz niepotrzebnego zmęczenia.
3. Zawsze miej pod ręką cytrynę
Liczne badania potwierdziły tezę, że zapach cytryny pomaga zwalczyć zmęczenie, stymuluje pracę mózgu i dodaje energii. Z tego powodu warto mieć pod ręką cytrynowego cukierka, przygotować herbatę z plasterkiem cytryny lub po prostu ugryźć kawałek tego owocu.
Spróbuj różnych form cytrynowej stymulacji mózgu i ostatecznie wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.
4. Im chłodniej, tym zmęczenie mniejsze
Jeśli odczuwasz znużenie i nie jesteś w stanie skoncentrować się na pracy, klasyczną filiżankę mocnej kawy zastąp szklanką lodowatej wody. Zimna woda otrzeźwia umysł, doskonale nawadnia organizm i dodaje mu energii.
Podczas zmęczenia możesz również zwilżyć twarz zimną wodą lub wykonać delikatny masaż karku kostką lodu. Szybko odzyskasz energię i będziesz gotowy do dalszej pracy.
Zimno stymuluje produkcję adrenaliny – hormonu, który sprawia, że jesteśmy czujni i prawidłowo koncentrujemy się na wykonywanych czynnościach.
5. Cukierek miętowy na zmęczenie
Mięta, podobnie jak zapach cytryny, pobudza pracę mózgu. Zapach mięty pomaga zwalczyć zmęczenie i odzyskać prawidłową koncentrację. Miej zawsze przy sobie kilka miętowych cukierków, po które będziesz mogła sięgnąć, gdy będziesz czuła się zmęczona.
Możesz również dodać kilka świeżych listków mięty do szklanki zimnej wody albo stosować mydło do mycia rąk o miętowym zapachu. Niezastąpiona może okazać się też miętowa guma do żucia.
Może Cię zainteresować: Mięta – odkryj jej zastosowanie i właściwości
6. Słuchaj energicznej muzyki
Energiczna muzyka działa pobudzająco na cały organizm. Gdy odczuwasz zmęczenie, załóż na uszy słuchawki i puść swój ulubiony kawałek. Głośny śpiew i taneczne ruchy działają niezwykle pobudzająco.
Jeśli nie możesz wstać i trochę potańczyć, poruszaj rytmicznie stopami pod biurkiem. Nie przejmuj się tym, że może to zdziwić znajomych z pracy. Z pewnością sami wypróbują tę metodę, gdy zobaczą w jak pozytywny nastrój wprowadza Cię taka krótka i rytmiczna przerwa.
7. Naucz się “zionąć ogniem”
Oczywiście niedosłownie! Mamy tu na myśli jedną z technik oddychania stosowanych w jodze, tzw. oddech ognia. Technika pozwala pobudzić organizm do działania oraz stymulować produkcję pożądanej w momentach zmęczenia adrenaliny.
Dostarczany do mózgu tlen pobudza pracę szarych komórek i umysł, poprawiając koncentrację i zwiększając wydajność pracy.
Technika oddechu ognia jest bardzo prosta. Z pewnością znajdziesz krótki film, który pomoże Ci lepiej zrozumieć, na czym polega.
8. Naucz się okłamywać swój umysł
Ta technika polega na prostej zasadzie: okłamuj swój własny organizm, wmawiając sobie, że masz znacznie więcej energii niż sygnalizuje Ci ciało.
Wystarczy, że będziesz wmawiać sobie przez kilka minut, że masz tak mnóstwo energii i jesteś skoncentrowana na pracy, że dasz sobie radę ze wszystkimi zadaniami, które zostały Ci do wykonania.
Już po kilku minutach Twój organizm automatycznie “przestawi się” na pełne obroty i zaskoczy Cię zupełnie nową dawką energii, a przecież wydawało Ci się, że jesteś tak zmęczona, że nie zdołasz dziś już nic więcej zrobić.
9. Medytuj
Medytacja łagodzi silny stres i poprawia koncentrację. Regularne medytowanie staje się coraz popularniejszym narzędziem do walki z codziennym zmęczeniem, ponieważ skutecznie przywraca pozytywną energię życiową i chęci do działania.
Jeżeli próbowałaś już wcześniej medytować w chwilach popołudniowego zmęczenia, ale nie udało Ci się poprawić kondycji umysłu, powodem może być nieznalezienie dotychczas najlepszej formy relaksu dla swojego organizmu.
Przeczytaj koniecznie: Medytacja przez 2 minuty dziennie. Dla zdrowia
10. Śmiej się!
Szczery, głęboki śmiech jest powszechnie uważany za jedną z najskuteczniejszych terapii pobudzających organizm. Podczas wybuchu śmiechu następuje uwolnienie ogromnej dawki endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój i pozytywną energię do życia.
Kiedy odczuwasz popołudniowe znużenie, poszukaj zabawnego filmiku lub znajdź zabawny temat do rozmowy i pośmiej się przez chwilę z kolegami z pracy. Z pewnością im również przyda się nowa dawka świeżej energii i odpoczynek przed dalszą pracą.
Jak widzisz, jest wiele fantastycznych metod, które nie tylko poprawią nastrój, lecz także dodadzą energii i ułatwią koncentrację. Kto powiedział, że w pracy nie można przez chwilę się rozerwać i zapomnieć o poważnych obowiązkach?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gamboa, A. Y., González, S., & González, G. (2008). El síndrome de cansancio profesional. Acta Pediátrica Costarricense, 20(1), 8–11. https://doi.org/10.1016/j.advwatres.2014.11.004