ZNP – jak przetrwać zespół napięcia przedmiesiączkowego

ZNP –  jak przetrwać zespół napięcia przedmiesiączkowego

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2018

Każda kobieta od czasu do czasu odczuwa mniejsze lub większe dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego – ZNP.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (zwany w skrócie ZNP lub z angielskiego PMS) składa się z różnych nieprzyjemnych symptomów, których doświadczają kobiety w dniach poprzedzających miesiączkę.

Składają się na niego najczęściej: ból podbrzusza, obrzęk ciała, ból głowy, zmęczenie itp. Objawy te mogą obejmować zarówno drobne niedogodności, jak i objawy tak poważne, że mogą zakłócać codzienne życie kobiety.

W poniższym artykule podzielimy się z Tobą pewnymi naturalnymi rozwiązaniami, które pomogą Ci położyć kres zespołowi napięcia przedmiesiączkowego – raz na zawsze. Od teraz będziesz mogła cieszyć się życiem niezależnie od fazy Twojego cyklu!

Czy można leczyć ZNP – zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Większość lekarzy ginekologów twierdzi, że normalne jest odczuwanie niewielkiego bólu tuż przed miesiączką. Jednakże prawdą jest również to, że nie należy ignorować żadnych sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało. Może to nie być nic poważnego, ale silny ból jest zawsze oznaką, że Twój organizm jest wytrącony z równowagi.

Nigdy miesiączka nie powinna być powodem drastycznego obniżenia jakości życia i zawsze powinnaś mieć możliwość polepszenia swojego samopoczucia – najlepiej w sposób naturalny.

Możesz zmniejszyć objawy ZNP o ile jesteś gotowa na dużą zmianę stylu życia. Ludzki układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na stres, toksyny, aktywność fizyczną i złą dietę. Warto znaleźć naturalne sposoby na złagodzenie bólu.  Zmieniając swój styl życia jest możliwe całkowite wyeliminowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jak położyć kres zespołowi napięcia przedmiesiączkowego?

1. Zdrowa dieta

Styl odżywiania jest podstawą każdego naturalnego procesu leczenia, mającego na celu zlikwidowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zbilansowana, zdrowa i pełna warzyw dieta może Cię uzdrowić.

Dieta pełna fast foodów, solonych produktów, przetworzonej żywności i słodyczy – może pogłębiać Twój problem. Dlatego zdrowe jedzenie powinno być punktem wyjścia do rozwiązywania wszelkich chronicznych problemów zdrowotnych.

zdrowa żywność a nadmiar tkanki tłuszczowej

Martwi Cię koszt zdrowego stylu życia? Niepotrzebnie! Poniżej znajdziesz porady jak jeść zdrowo, przy niewielkim budżecie.

Przeczytaj artykuł pod tym linkiem: Zdrowe odżywianie nie musi być kosztowne!

Jakie pokarmy powinnaś jeść codziennie, aby wspomóc organizm?

  • Owoce i warzywa surowe (w postaci sałatek, soków wyciskanych, zielonych koktajli) i gotowane.
  • Całe ziarna, takie jak: owies, komosa ryżowa, proso itp. Możesz je spożywać na śniadanie lub jako posiłek po treningu.
  • Rośliny strączkowe: fasola, bób, groch, soja. Są one bogate w białko i pomagają wyregulować układ hormonalny.
  • Orzechy i nasiona: zdrowe tłuszcze są niezbędne do utrzymania poziomu dobrego cholesterolu i produkcji hormonów.
  • Suplementy diety takie jak nasiona i mleko konopne, trawa pszenna, kakao, maca itp. Maca jest peruwiańskim korzeniem o zdolności balansowania poziomu hormonów. Poprawia także pracę gruczołów wydzielniczych.
  • Powinnaś również jeść wysokiej jakości źródła białka zwierzęcego (chude mięso, tłuste ryby morskie, jaja z chowu wolnego, chudy nabiał bez cukru), ale w umiarkowanych ilościach i jeśli to możliwe, organiczne i nieprzetworzone.

2. Kontroluj swoje emocje

Emocje są silnie powiązane z naszym zdrowiem, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne. Ważne jest, żeby pamiętać: nerwy, lęk, gniew i stres – jak również wszystkie inne uczucia złości – mogą negatywnie wpływać na Twoje hormony i Twoje serce.

Gwałtowne zrywy emocjonalne mogą również znacząco wpłynąć na Twoje relacje z bliskimi i z partnerem. Musisz popracować nad swoim sposobem komunikowania się, aby nie stracić wsparcia w najbliższych osobach.

Aby zrównoważyć emocje możesz wypróbować medycynę naturalną, homeopatię i techniki uspokajania oddechu.

3. Ćwiczenia fizyczne w walce z ZNP

Regularne ćwiczenia fizyczne są dobre nie tylko do utrzymywania zdrowej wagi i kształtowania oraz ujędrniania ciała. Ćwiczenia aktywują i przyspieszają Twój metabolizm i inne funkcje organizmu.

Jest to zbawienne dla Twojego zdrowia, samopoczucia i nastroju; w rzeczywistości po dobrym treningu Twoje ciało wydziela hormony szczęścia, które dają przyjemne uczucie relaksu, odprężenia i radości.

Zalecamy łączenie ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych raz lub dwa razy w tygodniu, z ćwiczeniem o większej intensywności co kilka dni.

Ćwiczenia fizyczne pomocne przy zmniejszaniu objawów ZNP

Możesz wybierać pomiędzy siłownią, zajęciami grupowymi i ćwiczeniami na świeżym powietrzu, w zależności od pory roku. Warto zadbać także o więcej ruchu na co dzień – włącz spacery do codziennej rutyny.

4. Pomocne suplementy diety

Aby raz na zawsze zakończyć zespół napięcia przedmiesiączkowego, będziesz potrzebować suplementów, aby dogłębnie odżywić organizm i zrównoważyć cały układ hormonalny. Do suplementów pomocnych przy bolesnym ZNP można zaliczyć:

  • Korzeń Maca: bardzo stymulujący, bogaty w przeciwutleniacze. Maca to bulwa pochodząca z Peru, która działa jak naturalny regulator hormonów. Spożywaj łyżeczkę dziennie w postaci dodatku do owsianki czy smoothie.
  • Ekstrakt Chasteberryniepokalanek pospolity: zmniejsza zbyt wysoki poziom estrogenów spowodowany stresem, dietą lub środkami antykoncepcyjnymi. Poprawia samopoczucie i dodaje energii.
  • Drożdże odżywcze lub drożdże piwowarskie: są one bogate w witaminy i minerały wspomagające układ hormonalny. Bardzo korzystne przy okazji silnego stresu. Dobre źródło witaminy B dla wegan.
  • Bylica piołun (wormwood): Bardzo skuteczna w osłabianiu skurczy przedmiesiączkowych.
  • Magnez: ten minerał ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia układu nerwowego i mięśniowego.
  • Witamina C: niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i bardzo skuteczna w przypadku bolesnych skurczów menstruacyjnych.
  • Kurkumina: składnik kurkumy, kurkumina ma właściwości przeciwzapalne, wykazuje działanie przeciwbólowe i poprawia funkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego. Przydatna przy objawach niestrawności.
  • Olej lniany, pszenny lub z wiesiołka: bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe- pomagają w regulacji i produkcji hormonów.

href=”https://krokdozdrowia.com/kurkume-przepisy-sniadanie-obiad-kolacje/” target=”_blank” rel=”noopener”>Jak spożywać kurkumę? Pomysły na śniadanie, obiad i kolację.

5. Naturalne techniki pomocne przy bólu w ZNP

Oto kilka naturalnych technik, które mogą pomóc w zlikwidowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego:

  • Okład z glinki na brzuchu.
  • Wyjście na słońce przez 10 minut dziennie- szybki spacer pomoże się zrelaksować a słońce dostarczy witaminy D.
  • Moczenie stóp w gorącej wodzie z olejami eterycznymi.
  • Owinięcie brzucha i dolnej części pleców ciepłym kocem.
  • Ogrzewanie brzucha
  • Lekkie ćwiczenia na rozciąganie miednicy i okolicy bioder.
  • Nakładanie ciepła na bolący brzuch za pomocą rozgrzewającej maty elektrycznej, termoforu itp.

[featured-post url=”https://krokdozdrowia.com/zdrowie-kobiety-8-objawow/”


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.