Zmiany koloru na ustach - skąd się biorą i co oznaczają?

Wygląd różnych części ciała daje wyobrażenie o ogólnym stanie organizmu. Zmiany koloru ust są zwykle spowodowane obecnością ukrytych chorób.
Zmiany koloru na ustach - skąd się biorą i co oznaczają?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Skóra i błony śluzowe stanowią główną barierę obronną organizmu człowieka. Na ogól pokazują stan zdrowia organów wewnętrznych. W niektórych przypadkach mogą wskazywać na obecność stanu chorobowego, niedoboru lub patologii. Chcesz wiedzieć, co oznaczają zmiany koloru na ustach?

Usta są jedną z najbardziej wrażliwych i delikatnych tkanek twarzy, jakie istnieją. Mają ponad milion receptorów nerwowych. Swój kolor zawdzięczają obecności mnóstwa naczyń krwionośnych, które biegną pod powierzchnią naskórka. Podobnie ważną rolę odgrywa rasa i kolor skóry.

Zdrowy wygląd ust zazwyczaj waha się od jasnego różu do odcienia brązu. Jednak na ustach pojawiają się zmiany koloru, które mogą wskazywać, że coś jest nie tak. Takie zmiany koloru na ustach wahają się od częściowych plam do zabarwienia niebieskiego lub fioletowego, białawego i czarniawego.

Dlaczego dochodzi do zmiany koloru na ustach?

Skóra ust jest zwykle bardzo podatna na czynniki zewnętrzne, które zmieniają jej skład i fizjologię. Przykładem tego jest wygląd ust osoby, która pali papierosy. Z drugiej strony wiele chorób objawia się właśnie urazami lub zmianami na ustach. Niektóre badania twierdzą, że wygląd tkanek miękkich twarzy odzwierciedla stan leżących pod nimi tkanek twardych.

Zmiany koloru na ustach często są kojarzone z długą listą dolegliwości. Często przyczyną jest odwodnienie, niedobory żywieniowe i ekspozycja na światło słoneczne. Jednak stanowią one również zazwyczaj formę klinicznej ekspresji patologii sercowo-naczyniowych, oddechowych, onkologicznych i hematologicznych.

Białawe zmiany koloru na ustach

Objawy białych lub bladych ust zwykle wiążą się z odwodnieniem i zmniejszeniem liczby czerwonych krwinek lub anemią. Na ogół objawowi temu towarzyszy wyraźna bladość reszty ciała, spojówek, dziąseł oraz pod skóry paznokciami rąk i stóp.

Szacuje się, że najczęstszą przyczyną odwodnienia jest biegunka, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Ponadto utrata płynów może się wiązać  z krwawieniem wewnętrznym lub zewnętrznym, takim jak obfite krwawienie miesiączkowe.

U większości pacjentów niedokrwistość zwykle wynika z niedoborów żywieniowych. Tak jest w przypadku niskiego spożycia lub wchłaniania żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Mogą ją również powodować niektóre choroby dziedziczne, takie jak talasemia lub hemofilia.

Zmęczone dziecko
Anemia wyraża się bladością, zmęczeniem i wyczerpaniem. U dzieci może wpływać na pogorszenie wyników w szkole.

Niebieskie, lub sine usta

Niebieskawe zabarwienie ust, skóry i innej błony śluzowej klinicznie rozpoznaje się jako sinicę. Za czerwony kolor krwi odpowiada stężenie hemoglobiny. Jednak według badań krew ciemnieje lub przybiera kolor fioletowy, gdy poziom tlenu spada, co wpływa na pojawienie się sinicy.

Oznaki sinych warg, palców i niebieskich błon śluzowych zwykle wskazują na choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Najczęstsze przyczyny to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, uduszenie mechaniczne i niewydolność oddechowa.

Z drugiej strony, niewydolność serca, wstrząs, posocznica, niskie temperatury i zatrucie środkiem owadobójczym również mogą powodować ten stan. Ponadto niektóre wady wrodzone, takie jak ubytek przegrody międzykomorowej i malformacje naczyniowe, powodują niebieskie zabarwienie ust.

Czarne zmiany koloru na ustach

Czarniawe zabarwienie ust zwykle wiąże się z uszkodzeniami błony śluzowej jamy ustnej lub procesami patologicznymi, które sprzyjają produkcji melaniny. Przebarwienia ust i skóry są częstym objawem choroby Addisona. Jest to choroba charakteryzująca się niedoborem produkcji kortyzolu i aldosteronu.

Z drugiej strony badania szacują, że ciągłe palenie tytoniu i papierosów wpływa na ciemną pigmentację błony śluzowej warg, dziąseł i przyzębia. Ponadto siniaki po urazach i oparzeniach mogą nadać ustom czarny lub purpurowy odcień.

Plamy na ustach

Obecność na ustach plamek o różnej średnicy i kształcie wiąże się z długą listą czynników. Najczęstszą przyczyną są pigmentacje pod wpływem promieni ultrafioletowych słońca.

Zwykle objawiają się odcieniami od beżu do ciemnego brązu. Zmiany koloru na ustach spowodowane plamami można również zauważyć w następujących przypadkach:

Diagnoza i leczenie różnych zmian koloru na ustach

Diagnoza zmian koloru ust opiera się na kompleksowym badaniu fizykalnym przez lekarza. Podobnie lekarz musi wziąć pod uwagę obecność innych powiązanych objawów klinicznych, takich jak zmiany w odcieniu skóry w innych częściach ciała.

Obecność objawów i oznak sercowo-naczyniowych lub oddechowych sprzyja orientacji diagnostycznej. Ponadto lekarz musi wziąć pod uwagę nawyki pacjenta, a także historię rodzinną i wcześniejsze choroby. W niektórych przypadkach mogą być pomocne biopsje w przypadku podejrzenia nowotworu.

Leczenie kieruje się zwykle na chorobę podstawową, która powoduje zmiany koloru na ustach. W tym celu specjalista może użyć środków nawadniających, uzupełniania składników odżywczych i podawania tlenu.

Natomiast zastosowanie lasera, intensywnego światła pulsacyjnego, krioterapii i fototerapii wykorzystuje się do leczenia chorób przebarwienia, które powodują zmiany koloru na ustach. Ponadto często przepisuje się pewne leki stosowane miejscowo jako część terapii.

Zmiany na wargach
Na ustach pojawiają się zmiany, które wskazują na choroby jamy ustnej lub systemowe. W zależności od diagnozy dobiera się odpowiednia metodę leczenia.

Styl życia i profilaktyka

Skóra ust jest bardzo delikatna, dlatego należy ją stale pielęgnować. W tym celu wskazane jest stosowanie balsamów nawilżających i ochrony przeciwsłonecznej, a także ograniczenie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne.

Ponadto zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie witaminy i minerały, pomaga zmniejszyć ryzyko anemii i zmiany koloru ust. Wskazane jest również odpowiednie spożycie wody, aby zapewnić optymalne nawodnienie.

Rzucenie palenia wyraźnie wpływa na poprawę zdrowia jamy ustnej, układu oddechowego i układu krążenia. Można więc zacząć od wyznaczenia sobie tego celu i ustalenia planu rzucania palenia w bezpośredniej konsultacji ze specjalistą.

Kiedy iść do lekarza, jeśli zauważę zmiany koloru na ustach?

Wczesna identyfikacja zmiany koloru na ustach sprzyja rokowaniu u większości pacjentów. W tym sensie należy udać się do lekarza, jeśli zauważysz wzrost lub spadek intensywności zabarwienia, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy.

Jeśli zauważysz oznaki niebieskawego lub sinicowego zabarwienia związanego z niewydolnością oddechową, należy pilnie wezwać pomoc medyczną. W ten sposób można na czas rozpocząć leczenie każdej poważnej patologii, zapobiegając możliwym powikłaniom i następstwom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mariel Cárdenas J, Arredondo Hernández R, Sánchez Meraz W, Mariel Murga H et al. Análisis Morfológico del Grosor Labial en Individuos Mesofaciales y Braquifaciales en una Población Mexicana. Int. J. Morphol. 2015; 33(4): 1282-1286.
  • Cohen PR. The color of skin: blue diseases of the skin, nails, and mucosa. Clin Dermatol. 2019 Sep-Oct;37(5):468-486.
  • Greenberg SA, Schlosser BJ, Mirowski GW. Diseases of the lips. Clin Dermatol. 2017 Sep-Oct;35(5):e1-e14.
  • De Materán M, Tomat M, Pérez D, Roa B, Meneses R. Terapia de Rehidratacion Oral. Arch Venez Puer Ped. 2009; 72(4): 146-153.
  • Pinzón A. Cianosis central y periférica. Acta Med Colomb. 2016; 41(4): 274-274.
  • Multani S. Interrelationship of smoking, lip and gingival melanin pigmentation, and periodontal status. Addict Health. 2013;5(1-2):57-65.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.