Złagodzić ból gardła - zrób to stosując naturalne napoje
Jednym z najczęstszych objawów choroby jest ból gardła. Ta część ciała może wykazywać wczesne objawy przeziębienia lub grypy, a nawet poważniejsze problemy. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na ten rodzaj dyskomfortu i starać się złagodzić ból gardła, aby zapobiec dalszym konsekwencjom.
Istnieją różne leki łagodzące ból gardła. Jednak zawsze możesz skorzystać z naturalnych opcji, które można przygotować w domu, takich jak napoje, które pokażemy poniżej.
Przyczyny bólu gardła
Ból gardła jest jednym z najczęstszych schorzeń, gdy narażony jest na zmiany pogody lub wirusa. Według publikacji Mayo Clinic przyczyny tego stanu mogą być następujące:
- Przeziębienie.
- Grypa (grypa).
- Mononukleoza.
- Odra.
- Ospa wietrzna (ospa wietrzna).
- Zad: powszechna choroba wieku dziecięcego charakteryzująca się ostrym, suchym kaszlem.
Oprócz tego istnieją inne, mniej powszechne przyczyny, takie jak:
- Alergie.
- Suchość.
- Drażniące, takie jak tytoń i alkohol.
- Napięcie mięśni.
- Refluks przełyku.
Przeczytaj też: Chore gardło – 5 lekarstw przyspieszających ulgę
W zależności od pochodzenia bólu gardła lekarz może zalecić leczenie antybiotykami lub łagodnymi środkami przeciwbólowymi w celu złagodzenia dyskomfortu. Jednak niezależnie od tego istnieją pewne wytyczne dotyczące domu, które mogą pomóc złagodzić objawy.
Należy pamiętać, że należy pić dużo płynów, aby utrzymać nawilżenie gardła i zapobiec odwodnieniu. Niektóre z najbardziej odpowiednich do picia można znaleźć poniżej.
Gorące i zimne napoje na ból gardła
1. Woda
Jednym z najlepszych napojów dla ogólnego stanu zdrowia jest woda. Ciepło lub zimno pomoże złagodzić ból gardła i wszelkie inne związane z nim dolegliwości. Zaleca się picie co najmniej dwóch litrów lub ośmiu szklanek wody dziennie, aby zachować zdrowie i nawodnienie.
Aby picie dużej ilości wody stało się dla Ciebie nawykiem, zalecamy zabranie ze sobą osobistego termosu lub butelki z wodą. Mając ją zawsze napełnioną wodą i nosząc ją ze sobą, poczujesz potrzebę picia, aż stanie się to nawykiem.
2. Sok owocowy na ból gardła
Owoce dostarczają wszystkich witamin i minerałów potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Wytwarzanie soku owocowego pomoże Ci być silniejszym i bardziej nawodnionym, a tym samym zadbasz o swoje gardło. Pamiętaj, aby przygotować sok owocowy w domu, aby upewnić się, że składniki są naturalne i nie zawiera dodatku cukru.
Soki ananasowe, pomarańczowe lub cytrynowe to dobre opcje, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne i zawierają witaminę C. W rzeczywistości sok z cytryny jest ważnym przeciwutleniaczem, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a tym samym chroni organizm przed różnymi chorobami, ponieważ wymienione w publikacji National Institutes of Health.
3. Herbata na ból gardła
Herbata to zawsze dobry wybór! Kiedy jest gorący, może pomóc rozluźnić mięśnie gardła. Ponadto, w zależności od zioła, może pomóc w odczuwaniu dyskomfortu.
Świetnym przykładem jest herbata szałwiowa, zioło łagodzące i przeciwzapalne, które jest odpowiednie do łagodzenia bólu gardła.
4. Woda z miodem i cytryną na ból gardła
Jednym z najczęstszych w kulturze popularnej sposobów łagodzenia bólu gardła (i wielu schorzeń związanych z grypą lub przeziębieniem) jest połączenie miodu i cytryny.
Ta kombinacja jest nawet zalecana przez niektórych pracowników służby zdrowia. Jest to dobre połączenie ze względu na właściwości miodu, takie jak łagodzenie kaszlu. W rzeczywistości w badaniu z małymi dziećmi (powyżej 1 roku życia) zaobserwowano, że wypicie do dwóch łyżeczek miodu przed pójściem spać zmniejszyło ten objaw i pomogło im zasnąć.
Dlatego wskazane może być dodanie odrobiny miodu do tej mieszanki z cytryną lub do każdego innego napoju lub herbaty ziołowej używanej do łagodzenia kaszlu.
Składniki:
- 1 szklanka wody (250 mililitrów)
- 1 łyżka miodu (25 gramów)
- 2 łyżeczki soku z cytryny (10 mililitrów)
Jak to zrobić:
- Podgrzej wodę, dodaj jedną łyżkę miodu i jedną łyżkę soku z cytryny i dobrze wymieszaj.
- Oprócz wypicia tego napoju możesz przepłukać gardło, aby uzyskać lepsze rezultaty.
Przeczytaj też: Jak dbać o gardło przez cały rok – naturalnie!
5. Gorący bulion
Choć może to zabrzmieć dziwnie, jest to jeden z najczęściej stosowanych w kulturze popularnej naturalnych środków łagodzących objawy związane z przeziębieniem lub grypą.
W szczególności rosół może zawierać pewne substancje o korzystnym działaniu leczniczym. Wśród nich wyróżnia się łagodne działanie przeciwzapalne, które może łagodzić infekcje górnych dróg oddechowych.
6. Herbata tymiankowa
Gatunki z rodzaju Thymus były stosowane od czasów starożytnych w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Wśród nich są niektóre choroby dróg oddechowych, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwwirusowym tego zioła.
Jest skutecznym lekarstwem na ból gardła, kaszel i przeziębienie, a także astmę, krztusiec i zapalenie gardła. Najczęściej stosuje się go jako napar z rośliny, która jest ogólnie bezpiecznym składnikiem.
Składniki:
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka tymianku (5 gramów)
- Miód i cytryna (opcjonalnie)
Jak to zrobić:
- Zagotuj wodę.
- Gdy osiągnie temperaturę wrzenia, dodać tymianek i wyłączyć ogień.
- Następnie pozostaw do zaparzenia pod przykryciem przez około 5 minut. Po tym czasie można odcedzić i wypić napar na gorąco lub na ciepło.
- Do tego napoju można również dodać odrobinę wyciśniętej cytryny i łyżeczkę miodu.
Możesz cieszyć się jednym lub dwoma takimi naparami dziennie. Jeśli jednak cierpisz na jakieś szczególne schorzenie lub przyjmujesz leki, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem.
7. Złagodzić ból gardła naparem z lukrecji
Picie naparów z tego korzenia jest jednym z powszechnych i skutecznych środków łagodzących ból gardła. W takim przypadku najlepiej pić je na gorąco i w razie potrzeby dodać trochę miodu.
Jednak możliwe zastosowania lecznicze lukrecji wykraczają poza to, ponieważ można jej również używać do płukania gardła (w takim przypadku należy poczekać, aż napar osiągnie ciepłą temperaturę).
Jak pokazuje to badanie, płukanki z lukrecji wykonane 5 minut przed znieczuleniem okazały się skuteczne w zmniejszaniu częstości występowania i nasilenia pooperacyjnego bólu gardła.
Składniki:
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka korzenia lukrecji
Jak to zrobić:
- Postaw rondelek z wodą i lukrecją na ogniu.
- Gdy zacznie się gotować, odstaw na dwie lub trzy minuty, wyłącz ogień i przykryj.
- Zaparzyć jeszcze dwie lub trzy minuty i gotowe do picia.
Roślina ta jest uważana za bezpieczną jako składnik żywności. Jednak może mieć skutki uboczne u niektórych osób (podwyższone ciśnienie krwi lub obniżone wartości potasu), gdy jest spożywane w dużych ilościach lub przez długi czas.
Z tego powodu wskazane jest, aby używać go mądrze i skonsultować się z lekarzem, jeśli masz pytania dotyczące jego przydatności. Nie jest wskazany w czasie ciąży, laktacji ani u osób z nadciśnieniem lub chorobami serca lub nerek.
Inne zdrowe praktyki łagodzące ból gardła
Oprócz spożywania tych napojów spróbuj też zastosować się do poniższych wskazówek:
- Upewnij się, że dobrze się wysypiasz i pozwalasz odpocząć głosowi.
- Płukać słoną wodą.
- Nawilż swoje otoczenie lub wdychaj opary gorącego prysznica.
- Unikaj substancji drażniących, takich jak dym tytoniowy lub używania niektórych środków czyszczących.
- Spróbuj ssać pastylki do ssania lub cukierki – jeśli to możliwe, najlepsze są te zawierające mentol.
Kiedy iść do lekarza
Pijąc tę różnorodność napojów, możesz zauważyć ulgę w bólu gardła i niektórych objawach związanych z tym stanem. Jednak w przypadku dyskomfortu przez wiele dni lub jeśli ból gardła nawraca, najlepiej udać się do lekarza, aby wykluczyć poważny problem zdrowotny i znaleźć odpowiednie leczenie.
Warto to zrobić również, jeśli bólowi gardła towarzyszy którykolwiek z następujących objawów: trudności w oddychaniu, trudności w połykaniu, krew w ślinie lub flegmie, odwodnienie, stan zapalny i ból stawów, wysypka lub nadmierne ślinienie się (u dzieci).
Wreszcie, oprócz spożywania ich w celu poprawy stanu gardła, napoje te można również spożywać jako przekąskę lub na pocieszenie w zimny dzień. Nie wahaj się dzielić tymi nowymi przepisami z rodziną i przyjaciółmi, aby mogli zadbać również o swoje zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Agarwal A, Gupta D, et al. An evaluation of the efficacy of licorice gargle for attenuating postoperative sore throat: a prospective, randomized single-blind sturdy. Anesthesia and Analgesia. Julio 2009. 109 (1): 55-81.
- Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. Dolor de garganta. Junio 2015. U.S. Department of Health and Human Services.
- Clínica Mayo. Dolor de garganta. (2020). Recuperado el 9 de junio de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635.
- Del Mar, C. B., & Glasziou, P. P. (1998). Antibiotics for sore throats? Journal of Paediatrics and Child Health. https://doi.org/10.1046/j.1440-1754.1998.00304.x.
- Kwakman, P. H. S., te Velde, A. a, de Boer, L., Speijer, D., Vandenbroucke-Grauls, C. M. J. E., & Zaat, S. a J. (2010). How honey kills bacteria. FASEB J. https://doi.org/10.1096/fj.09-150789.
- National Center for Complementary and Integrative Health. Licorice Root. Agosto 2020. U.S. Department of Health and Human Services.
- Patil S. M, Ramu R, et al. A systematic review on ethnopharmacology, phytochemistry and pharmacological aspects of Thymus vulgaris Linn. Heliyon. Mayo 2021. 7 (5): e07054.
- Quinlan, P., Lane, J., & Aspinall, L. (1997). Effects of hot tea, coffee and water ingestion on physiological responses and mood: The role of caffeine, water and beverage type. Psychopharmacology. https://doi.org/10.1007/s002130050438.
- Rennard B. O, Ertl R. F, et al. Chicken soup inhibits neutrophil chemotaxis in vitro. Chest. Octubre 2020. 118 (4): 1150-7.
- RxList. Thyme. Junio 2021.
- Tanz, R. R. (2017). Sore Throat. In Nelson Pediatric Symptom-Based Diagnosis. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-39956-2.00001-7.
- Tosh P. K. Is it true that honey calms coughs better than cough medicine does? Mayo Clinic. Agosto 2020.