Zjawisko suchej skóry - dlaczego powstaje i jak sobie poradzić?

Zjawisko skóry powoduje swędzenie, które później może prowadzić do otarć, a nawet infekcji. Jakie są przyczyny powstawania tego problemu?
Zjawisko suchej skóry - dlaczego powstaje i jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2022

Zjawisko suchej skóry lub kseroza to powszechna dermatoza, która dotyka ludzi w każdym wieku i może pojawić się na różnych częściach ciała. Skóra potrzebuje stałej zawartości wody 10-15%, aby pozostać nienaruszona i zachować elastyczność, więc niższe wartości procentowe negatywnie wpływają na jej elastyczność. Ale co konkretnie wywołuje zjawisko suchej skóry i jak poradzić sobie z tym problemem?

Suchość skóry powoduje swędzenie, które później może prowadzić do otarć, a nawet infekcji. Efekty te można zminimalizować, stosując nawilżacz w suchych pomieszczeniach, zmieniając produkty do kąpieli oraz stosując balsamy lub środki nawilżające w celu zastąpienia składników lipidowych.

Zjawisko suchej skóry

Kiedy skóra traci zbyt dużo wilgoci i staje się odwodniona, może wysychać i pękać. Według American Academy of Dermatology niektóre oznaki i objawy suchej skóry obejmują:

  • Suchość i bardziej zauważalne drobne zmarszczki.
  • Swędzenie.
  • Popękana lub łuszcząca się skóra.
  • Szorstkość w dotyku.
  • Zaczerwienienie.

Sucha skóra może dotyczyć dowolnej części ciała i najczęściej pojawia się na dłoniach, ramionach i nogach. Utrzymanie nawodnienia nie tylko poprawia wygląd i funkcjonowanie skóry, ale także pomaga zapewnić prawidłową pracę innych narządów organizmu.

Kobieta. Zjawisko suchej skóry
Sucha skóra uszkadza barierę ochronną narządu, pozostawiając skórę podatną na infekcje bakteryjne.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Zjawisko suchej skóry znane też jako xerosis lub xeroderma to powszechna choroba skóry dotykająca miliony ludzi na całym świecie. Może pojawiać się sporadycznie z powodu zmian w otoczeniu osoby, stosowania nowego produktu do pielęgnacji skóry, wieku lub choroby. Z drugiej strony niektórzy ludzie mogą cierpieć na przewlekłą suchość skóry.

Większość ludzi doświadcza napadów suchości skóry w pewnym momencie w ciągu roku z powodu czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych.

Choroba

Cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, kontaktowe zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry mogą powodować bardzo suchą skórę. Warunki te mogą zmienić zarówno nawilżenie skóry, jak i oczu. Innymi słowy, oprócz suchej skóry mogą powodować nieprzyjemną suchość oczu.

Najczęstszym objawem suchej skóry jest swędzenie, stały i czasami nie do zniesienia efekt uboczny tego schorzenia. Dlatego ważne jest, aby osoby żyjące z tymi schorzeniami stale stosowały środki nawilżające, aby zapobiec wysuszeniu.

Ekstremalne klimaty

W miesiącach zimowych, kiedy zarówno powietrze zewnętrzne, jak i wewnętrzne staje się suche (ze względu na stosowanie ogrzewania), krew faktycznie odpływa z naskórka, aby utrzymać ciepło narządów wewnętrznych. Może to spowodować szybkie wysychanie skóry. Z drugiej strony, w ciepłym, suchym klimacie, ciepło z powietrza i stosowanie klimatyzatorów usuwają wilgoć ze skóry.

Osoby żyjące w tego typu klimacie powinny starać się brać krótsze prysznice i korzystać z ciepłej wody, jeśli to możliwe. Następnie zalecamy nałożenie kremu nawilżającego, który pomoże chronić skórę.

Zbyt częste kąpiele

Zbyt częste branie prysznica to jedna z najczęstszych przyczyn suchości skóry. Wiele mydeł i żeli pod prysznic dostępnych na rynku zawiera środki powierzchniowo czynne, które rozkładają brud i olejki na skórze. Chociaż pomagają one skórze czuć się przyjemnie i czysto, proces ten może wysuszać skórę i powodować krótko- lub średnioterminowe uszkodzenia.

Dzieje się tak, ponieważ produkty chemiczne nie dyskryminują skóry, a także usuwają ważne bariery lipidowe na skórze, umożliwiając przedostanie się drobnoustrojów i bakterii.

Starzenie się

Prawdopodobieństwo rozwoju suchości skóry wzrasta wraz z wiekiem ze względu na zmiany w procesie keratynizacji (naturalnego złuszczania) i lipidów w zewnętrznej warstwie skóry.

Około 40. roku życia organizm drastycznie obniża produkcję sebum, która odpowiada za zachowanie młodości i miękkości skóry. Z każdym rokiem produkcja sebum spada, co prowadzi do łatwiejszego wysychania skóry.

Chociaż kseroza jest powszechnym schorzeniem, jest ściśle związana ze starzeniem się. Istnieje jednak wiele wskazówek, jak utrzymać nawilżoną i zdrową skórę również w okresie starzenia się.

Palenie

Papierosy zawierają toksyny i chemikalia, które mogą powodować przedwczesne starzenie się skóry. To, wraz z przyspieszonym procesem starzenia, może powodować dalsze wysuszanie skóry.

Osoby palące często mają suchą skórę na twarzy i zmarszczki wokół ust. Papierosy przyspieszają degradację kolagenu skóry i drobnych elastycznych włókien, które stanowią podstawę skóry właściwej. Z tego powodu papierosy wiążą się z przedwczesnym starzeniem się.

Jakie jest pH skóry i co to ma wspólnego z suchą skórą?

Skala pH waha się od 1 do 14. Za neutralne uważane jest pH o wartości 7. Wartości poniżej oznaczają pH kwaśne, a powyżej zasadowe. Zewnętrzna warstwa ludzkiej skóry ma pH od 4 do 6, co wskazuje, że jest naturalnie kwaśna.

Skóra składa się z sebum, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Jak mogą zdradzać dwie ostatnie nazwy, wszystkie te składniki są kwaśne, co pomaga skórze zapobiegać kolonizacji bakteryjnej. Podobnie warstwa lipidowa składa się z kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów, które działają razem jako naturalny środek hydrofobowy.

Większość bakterii chorobotwórczych jest łatwo udaremniana przez kwasowość ludzkiej skóry. Jednak ta bariera ochronna nie może działać skutecznie, gdy skóra jest sucha lub uszkodzona.

Wewnętrzne warstwy skóry mają pH około 7,4, co jest idealnym poziomem dla rozwoju kolonii bakterii. Dlatego kseroza jest czynnikiem ryzyka zakaźnego zapalenia skóry.

Kobieta nakłada balsam nawilżający
Regularne stosowanie kremów nawilżających to łatwy i skuteczny sposób na ochronę skóry.

Nawilżenie suchej skóry

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w przypadku suchej skóry lub suchości skóry, jest wzięcie krótkiego prysznica ciepłą wodą i nałożenie obfitej warstwy kremu nawilżającego natychmiast po wysuszeniu. To wtedy skóra jest najbardziej podatna na wchłanianie emolientów potrzebnych do wzmocnienia jej bariery ochronnej.

Pamiętaj, swędzenie to klasyczny objaw suchej skóry. Tak więc, przy pierwszych oznakach nawet najmniejszego swędzenia, potraktuj to jako sposób na to, by Twoja skóra powiedziała Ci, że musi zostać nawilżona i nałóż swój ulubiony krem nawilżający.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pons-Guiraud A. Dry skin in dermatology: a complex physiopathology. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2007;21 Suppl 2:1-4. doi:10.1111/j.1468-3083.2007.02379.x
  • Hashizume H. Skin aging and dry skin. J Dermatol. 2004;31(8):603-609. doi:10.1111/j.1346-8138.2004.tb00565.x
  • Siddappa K. Dry skin conditions, eczema and emollients in their management. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2003;69(2):69-75.
  • Gin, H., et al. “Treatment by a moisturizer of xerosis and cracks of the feet in men and women with diabetes: a randomized, double‐blind, placebo‐controlled study.” Diabetic Medicine 34.9 (2017): 1309-1317.
  • Andriessen A. Prevention, recognition and treatment of dry skin conditions. Br J Nurs. 2013;22(1):26-30. doi:10.12968/bjon.2013.22.1.26
  • Ali SM, Yosipovitch G. Skin pH: from basic science to basic skin care. Acta Derm Venereol. 2013;93(3):261-267. doi:10.2340/00015555-1531
  • Lambers H, Piessens S, Bloem A, Pronk H, Finkel P. Natural skin surface pH is on average below 5, which is beneficial for its resident flora. Int J Cosmet Sci. 2006;28(5):359-370. doi:10.1111/j.1467-2494.2006.00344.x
  • Misery L. Nicotine effects on skin: are they positive or negative?. Exp Dermatol. 2004;13(11):665-670. doi:10.1111/j.0906-6705.2004.00274.x
  • Augustin, Matthias, et al. “Diagnosis and treatment of xerosis cutis–a position paper.” JDDG: Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft 17 (2019): 3-33.
  • Yadgar, Ramsin Joseph, and Adam J. Friedman. “Efficacy of a Skin Condition-Adapted Solution for Xerosis and Itch Relief Associated With Aging.” Journal of drugs in dermatology: JDD 15.11 (2016): s91-s94.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.