Zettelkasten, niemiecki sekret lepszej organizacji
Czy kiedykolwiek próbowałeś bezskutecznie wdrożyć wytyczne, które przeczytałeś w książce, obejrzałeś w filmie lub słyszałeś w pracy? Jeśli tak, to dlatego, że na pewno nie znałeś metody Zettelkasten .
Ten sposób strukturyzacji pomysłów jest odpowiedni jako system nauki, planowania osobistego i wydajności pracy. Być może niemiecka nazwa prowadzi cię do przekonania, że jest to trudny proces, ale w rzeczywistości wymaga on tylko trochę uwagi.
Chociaż istnieje już od dłuższego czasu, ostatnio podkreśla się tę metodę ze względu na jej przydatność dla osób zajmujących się badaniami, uczeniem się i tworzeniem treści. Zobacz, o co w tym wszystkim chodzi.
Na czym polega metoda Zettelkasten?
Zettelkasten to teoria, która sugeruje robienie, porządkowanie i używanie notatek. Ma na celu wykorzystanie notatek do mentalnej organizacji idei i przyswajania pojęć, aby można było powiązać stare i nowe zapiski.
System ten ma niemieckie pochodzenie i został stworzony przez socjologa Niklasa Luhmanna, który wykorzystał własną taktykę do napisania 400 artykułów naukowych i ponad 70 książek.
„Zettel” oznacza „papier” lub „arkusz papieru”, a „kasten” oznacza „pudełko”. Połączenie tych dwóch terminów odnosi się więc do „pudełka na notatki”. Sposób znany jest również jako slip-box. Podczas gdy dzisiaj istnieje wiele programów komputerowych do wypełniania pudełek notatkami, w tamtych czasach Luhmann używał tylko ołówka i papieru.
Istotą systemu jest ustanowienie użytecznego połączenia między notatkami. Nie ma sensu mieć stosu komentarzy bez żadnego związku między nimi. Zettelkasten ma wiele zastosowań.
- Pozwala dopracować cele.
- Jest źródłem nowych pomysłów.
- Działa jako asystent.
- Służy do łączenia myśli.
- Działa jako rodzaj organizacji.
- Wszystkie notatki prowadzą do celu.
- Pomaga zastanowić się i uzasadnić temat.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak zorganizować swój dom, aby się w nim odnaleźć
Klucze do wprowadzenia teorii Zettelkasten
Twórca Zettelkasten zapisał każdą notatkę na czwartej części strony, zaznaczając w lewym górnym obszarze sekwencję liczb, aby je zidentyfikować. Ponadto dodał do tych notatek podziały i gałęzie.
Czy to w sposób tradycyjny, czy za pomocą oprogramowania, obsługa tego segregatora w stylu niemieckim wymaga spełnienia pewnych kryteriów, które wyjaśnimy poniżej.
Ujednolicenie, jedna notatka na pomysł
Jest to znane jako „zasada atomowości”. Należy wprowadzić jeden pomysł na arkusz, ponieważ indywidualność ułatwia ich precyzyjne skojarzenie. Podstawą jest napisanie krótkich notatek i określenie ich odniesienia.
Zastosuj autonomię
Autonomia oznacza, że każda adnotacja musi być zrozumiana niezależnie od innych obserwacji. Możesz ją przenieść, oddzielić, połączyć lub przetworzyć, ale notatka zawsze będzie zrozumiała sama w sobie.
Szczególną cechą autonomii jest to, co podkreślasz. Zapisek zachowa użyteczność, nawet jeśli pierwotne źródło informacji zniknie.
Używaj prostych słów
Nie używaj wymyślnych słów, szybciej trawi się proste treści. Napisz własnymi słowami, aby po przeczytaniu tematu zrozumieć go bez względu na to, jak dawno go zapisałeś.
Adnotacje do linków
Znaczenie linków polega na tym, że jeśli notatka nie ma połączenia sieciowego, straci swoją użyteczność w polu slip-box. Chociaż autonomia jest niezbędna do zrozumienia adnotacji, połączenie ich sprawia, że są one bardziej pożytecznym materiałem.
Bardzo ważne jest wyjaśnienie powodu połączenia. W przeciwnym razie z czasem zapominamy, dlaczego istnieją.
Nie ustalaj kategorii
Zettelkasten nie jest uporządkowany według hierarchii czy kategorii, by nie warunkować materiału i wykorzystać go jako podstawę do swobodnego myślenia. Gdyby miał zachować jakiś porządek, byłby tematyczny. Właściwym sposobem rozróżnienia adnotacji są kody liczbowe i literowe. Na przykład: 1, 1a, 2, 2a, 2b, 3.
Nie usuwaj żadnych notatek
Nawet jeśli uważasz, że komentarz jest przestarzały, nie usuwaj go. Najlepiej dołączyć kolejną notatkę uzasadniającą utratę ważności. Z archiwum dowiesz się później, jak zmieniły się Twoje myśli.
Podsumowanie
Dopóki zbierasz tematy, twórz notatki podsumowujące. Oznacza to adnotację obejmującą sekwencję połączeń do innych adnotacji. Wszystkie powinny ściśle określać, skąd pochodzą, z notatki lub powiązanego pomysłu.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo
Zalety bycia zorganizowanym według metody Zettelkasten
Organizowanie za pomocą metody Zettelkasten przyczynia się do wydajności, pamięci, planowania i eliminacji stresu. Ogólnie rzecz biorąc, komuś, kto jest zorganizowany, trudno jest zapomnieć o szczegółach i dzięki tej umiejętności ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu, podkreśla magazyn Forbes .
Ponadto badanie opublikowane w czasopiśmie Brain, Behavior and Immunity stwierdza, że zorganizowane osoby mają mniejsze ryzyko śmiertelności. Argumentem jest to, że cechy osobowości wpływają na poziom interlucyny-6 i białka C-reaktywnego, dwóch podstawowych elementów układu odpornościowego.
Zalecenia, aby jak najlepiej wykorzystać Zettelkasten
Cierpliwość jest cnotą, bez której nie zadziała system notatek Zettelkasten. Nie poddawaj się jednak na początku, nawet jeśli uważasz to za skomplikowane. Krok po kroku załapiesz techniką i zbudujesz dużą bazę danych.
Jeśli jednak chcesz zastosować tę metodę używając nowoczesnych narzędzi, możesz wypróbować mobilne aplikacje do robienia notatek. Kolejny sekret polega na nie zwlekaniu zbyt długo z wprowadzaniem nowych pomysłów. Działaj szybko i szanuj zasady atomowości, autonomii i łączenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Luhmann, Niklas. Enciclopedia histórica y bibliográfica de la Universidad de Guadalajara. México. http://enciclopedia.udg.mx/biografias/luhmann-niklas#:~:text=Naci%C3%B3%20en%20L%C3%BCneburg%2C%20Baja%20Sajonia,ej%C3%A9rcitos%20aliados%2C%20luego%20fue%20liberado.
- Gallagher S, Gerstorf D, Luchetti M, O’Súilleabháin P, Sesker A, Sutin A, Terracciano A, Turiano N. Vías de la personalidad hacia la mortalidad: la interlucina-6 vincula la conciencia con el riesgo de mortalidad. Cerebro, comportamiento e inmunidad. Vol. 93. pp. 234-244. Estados Unidos; 2021. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0889159121000362?via%3Dihub
- Simón E. 8 características de las personas organizadas. Forbes. España; 2021. https://forbes.es/lifestyle/4776/8-caracteristicas-de-las-personas-organizadas/