Zespół splątania sutków: przyczyny i rozwiązania

Zespół splątania sutków występuje, gdy zbyt szybko wprowadzamy butelkę do karmienia. Nie jest łatwo odwrócić ten proces i czasami nigdy się nie odwraca.
Zespół splątania sutków: przyczyny i rozwiązania
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zespół splątania sutków to stan, który występuje u niemowląt, które nie ssą prawidłowo podczas karmienia piersią. Czują się bardziej komfortowo robiąc to z butelki.

Najczęściej problem występuje u niemowląt, które krótko po urodzeniu były karmione piersią za pomocą sztucznych sutków. Prowadzi to do tego, że maluchy czują się zagubione i zdezorientowane, gdy piją mleko z piersi matki.

Zespół splątania sutków występuje częściej u wcześniaków. Jest to poważny problem, ponieważ picie mleka matki jest dla nich bardzo ważne ze względu na wszystkie korzyści, jakie niesie dla ich wzrostu i rozwoju.

Co to jest zespół splątania sutków?

Zespół splątania sutków to stan, w którym dziecko ma problemy z karmieniem bezpośrednio z piersi matki. Zazwyczaj prowadzi to do zranienia sutka matki. Jednocześnie wydaje się, że dziecko woli butelkę.

Dziecko z zespołem splątania sutków zachowuje się niespokojnie przy piersi. Niektóre niemowlęta mogą odrzucić pierś, a nawet poczuć się niekomfortowo, gdy tylko matka ułoży je w pozycji do karmienia. Płaczą i kładą ręce przed piersią.

Mają trudności z rozpoczęciem picia mleka matki. To tak, jakby nie mogły znaleźć sposobu na znalezienie komfortowej pozycji.

Dużo się poruszają i nerwowo szarpią sutek matki. W rzeczywistości czasami stają się agresywne, gdy zbliżają się do piersi. Zazwyczaj wolą butelkę.

Dziecko pijące mleko.
Niemowlęta karmione butelką od pierwszych dni częściej odrzucają sutek matki w późniejszym okresie.

Co powoduje zespół splątania sutków

Często uważa się, że picie mleka z butelki jest bardzo podobne do picia z piersi matki.to jednak dwa bardzo różne procesy.

Ssanie z różnego źródła wymaga różnych ruchów języka i mięśni ust dziecka. Ponadto ilość mleka pozyskiwanego z butelki jest znacznie większa niż pozyskiwana z piersi matki.

W związku z tym zespół splątania sutków występuje częściej u niemowląt, które jednocześnie otrzymują mleko matki i butelkę. Zwłaszcza jeśli nastąpi to wkrótce po urodzeniu.

To, co dzieje się u dziecka, to pewnego rodzaju zamieszanie, zwane splątaniem. Pod pewnymi względami łatwiej jest ssać z butelki, gdyż to daje mu więcej mleka. Więc kiedy piją z piersi matki, musi wykonywać inne ruchy i dostaje mniej mleka.

Skutki zespołu splątania sutków

Zespół splątania sutków może wpływać na karmienie piersią na wiele sposobów. Nie tylko wyrządza krzywdę matce, ale może również zagrozić ciągłości samego karmienia piersią.

Trudności w uchwyceniu sutka

Butelka posiada wystający smoczek, który ułatwia dziecku ssanie. Sutek matki może mieć inne cechy i dziecku może być trudno przyssać się do piersi.

Trudności ze ssaniem

Aby pić mleko z piersi, dziecko musi szeroko otworzyć buzię, aby dostosować się do kształtu piersi. Nie dzieje się tak z butelkami.

Jeśli dziecko naśladuje sposób, w jaki ssie z butelki podczas karmienia piersią, może to zranić matkę. Ponadto może wystąpić mniejsza podaż mleka, ponieważ nie ma odpowiedniej kompresji przewodów mlecznych.

Odrzucenie piersi

Czasami trudność dziecka w ssaniu z piersi jest tak duża, że w końcu odrzuca tę formę karmienia. Zdarzają się nawet przypadki, w których może dojść do tzw. strajku laktacyjnego, w którym dochodzi do całkowitego odrzucenia piersi matki.

Jak rozwiązać zespół splątania sutków

Kiedy dziecko ma zespół splątania sutków, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest złagodzenie tego splątania i wycofanie butelki. Najlepiej robić to stopniowo i podawać mleko uzupełniające w innym pojemniku.

Celem jest, aby dziecko na nowo nauczyło się pić mleko z piersi matki i „oduczyło się” karmienia z butelki. Niektóre z opcji są następujące.

Karmienie strzykawką

Jest to odpowiednie dla wcześniaków lub niemowląt, które mają zaledwie kilka tygodni. Wskazane jest użycie strzykawki o dużej pojemności, którą można manipulować jedną ręką.

Wystarczy wlać mleko na język dziecka, bez wkładania strzykawki.

Możesz również włożyć palec do podniebienia dziecka. Kiedy dziecko zacznie ssać, pozwól mleku spłynąć po palcu.

Łyżka lub pojemnik na łyżkę

Mleko można podawać łyżeczką, a ta technika pomaga również skorygować zespół splątania sutków.

Jednak nauka jest często powolna i nierzadko zdarza się, że niemowlęta wypluwają mleko z powodu braku koordynacji. Jednak przy odrobinie cierpliwości można to osiągnąć.

Są też pojemniki na łyżki, które przypominają butelkę. Mają kształt cylindra zawierający zawór i silikonowe urządzenie, które działa jak łyżka.

Dziecko z zespołem splątania sutków.
Stopniowe eliminowanie butelki pomoże dziecku powrócić do preferencji ssania brodawki sutkowej.

Kubki lub szklanki

Filiżanka lub szklanka to również dobry wybór. Najlepiej użyć małego pojemnika, opierając go o dolną wargę dziecka.

Niektóre niemowlęta wkładają mleko do ust językiem, a inne ssą. Na rynku dostępne są specjalne kubki i szklanki dla dzieci.

Laktator

Laktator to pojemnik z jedną lub dwiema sondami, które łączą się z sutkiem matki. Gromadzi się w nim pokarm z piersi. Matka powinna założyć go sobie na szyję.

Gdy dziecko ssie, wychodzi zarówno mleko z piersi, jak i mleko zebrane w pojemniku. W ten sposób dziecko otrzyma wystarczającą ilość pożywienia.

W przypadku większości niemowląt karmienie butelką nie jest zalecane

Aby uniknąć zespołu splątania brodawek sutkowych, najlepiej nie podawać mleka w butelce, jeśli dziecko jest w stanie ssać pierś. Większość niemowląt nie ma problemów z karmieniem piersią matki i nie wymaga karmienia mieszanką.

Kiedy u dziecka rozwinie się zespół splątania sutków, może upłynąć kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, zanim stan się cofnie. Bądź cierpliwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agrelo, F., Lobo, B., Chesta, M., Berra, S., & Sabulsky, J. (1999). Crecimiento de niños amamantados y alimentados con biberón hasta los 2 años de vida: estudio CLACYD, 1993-1995. Revista Panamericana de Salud Pública, 6, 44-52.
  • Sánchez, L. M., González, E. D., Florensa, S. G. T., & Marti, J. G. (2000, January). Uso del chupete: beneficios y riesgos. In Anales de Pediatría (Vol. 53, No. 6, pp. 580-585). Elsevier Doyma.
  • Urquizo Aréstegui, R. (2014). Lactancia materna exclusiva:¿ siempre?. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia60(2), 171-176.
  • Brahm, P., & Valdés, V. (2017). Beneficios de la lactancia materna y riesgos de no amamantar. Revista chilena de pediatría88(1), 07-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.