Zespół Reitera lub reaktywne zapalenie stawów: co to jest?

Zespół Reitera to zapalenie stawów, które pojawia się po infekcjach. Wpływa również na inne części ciała z różnymi objawami. W tym artykule opowiemy o jego przyczynach i leczeniu.
Zespół Reitera lub reaktywne zapalenie stawów: co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2021

Zespół Reitera to rodzaj zapalenia stawów, który pojawia się po infekcji. Ten zespół wpływa nie tylko na stawy, jak można się spodziewać po rodzaju schorzenia, ale ma również negatywne konsekwencje dla różnych innych części ciała.

Dzisiaj opowiemy Ci wszystko, co powinieneś o tej chorobie wiedzieć.

Czym jest zespół Reitera?

Zespół Reitera lub reaktywne zapalenie stawów to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj zapalenia stawów, który pojawia się jako reakcja na różne infekcje. Artretyzm to typowy stan zapalny stawów. To znaczy ścięgien, ich powięzi i błony maziowej, które są częściami tworzącymi każdy staw.

Oprócz stawów zespół ten dotyka również innych części ciała. Są to przede wszystkim:

Chociaż ten problem może dotyczyć każdego, to jednak występuje głównie u mężczyzn poniżej 40 roku życia. Typową osobą cierpiącą na tę chorobę jest zwykle mężczyzna po trzydziestce. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że problem ten może wystąpić w każdej innej grupie wiekowej.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy akupunktura leczy ból stawów? Poznaj kilka istotnych faktów

Jakie są jego przyczyny?

Kobieta z bólem ręki z powodu zespołu Reitera
Zespół Reitera to w zasadzie zapalenie stawów i jako taki wpływa na stawy.

Jak już wspomnieliśmy, zespół Reitera pojawia się zwykle po różnych infekcjach. Chociaż jego przyczyny nie są jeszcze w pełni poznane, niektóre czynniki wydają się być najbardziej prawdopodobne. Oto kilka przykładów:

  • Po infekcjach jelitowych w wyniku zatrucia pokarmowego. Te, które najczęściej powodują reaktywne zapalenie stawów, to Shigella i salmonelloza.
  • Po przebytych infekcjach cewki moczowej, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Niektóre z chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą wywołać zespół Reitera, to na przykład chlamydia i rzeżączka.
  • Chociaż nie jest to do końca jasne, specjaliści podejrzewają również, że genetyka może odgrywać pewną rolę. Więcej przypadków zespołu Reitera odnotowano u osób z bezpośrednią historią tej choroby w rodzinie.

Jakie objawy wywołuje zespół Reitera?

Jak każde zapalenie stawów, głównym objawem tego zespołu jest ból stawów. Zwykle będzie to więcej niż jeden staw, jako że choroba wpływa z reguły na obszary podtrzymujące ciężar ciała, takie jak biodra, kolana lub obszar lędźwiowy pleców.

Oprócz zajęcia stawów problemy w układzie rozrodczym i moczowym mogą objawiać się bólem lub dyskomfortem podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego. Ponadto czasami można zaobserwować białawą wydzielinę z cewki moczowej, zwłaszcza u mężczyzn. W czasie oddawania moczu mogą również pojawić się ślady krwi.

Zapalenie spojówek może również pojawić się w oczach. Jeśli chodzi o objawy ogólne, zespół Reitera może powodować kilkustopniową gorączkę, złe samopoczucie i zmęczenie. Niebolesne owrzodzenia pojawiają się również na języku lub ustach, oczach i narządach płciowych.

Zespół Reitera w kolanie
Ból stawów jest głównym objawem zespołu Reitera.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Septyczne zapalenie stawów: przyczyny, objawy i leczenie

Diagnostyka i leczenie zespołu Reitera

Jak zawsze, specjalista postawi diagnozę na podstawie objawów i badania fizykalnego. Oprócz tego może również zlecić wykonanie badania krwi i moczu oraz testy obrazowe, takie jak prześwietlenia lub USG kręgosłupa, lub dotkniętego stawu.

Po ustaleniu diagnozy lekarz oprze leczenie na odpoczynku i kontroli objawów. Może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli znajdzie wyraźną przyczynę, taką jak infekcja przenoszona drogą płciową, leczenie reaktywnego zapalenia stawów zostanie oparte na środkach terapeutycznych dla tej infekcji.

W razie wątpliwości zapytaj lekarza

Objawy tego zespołu mogą występować od kilku tygodni do miesięcy. Zależy to od intensywności infekcji i zaangażowania organizmu, a także reakcji każdego pacjenta na leczenie i zachodzące procesy.

Dlatego najważniejszą rzeczą jest jak najszybsza wizyta u lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy. Profesjonalista ustali kroki, które należy wykonać, aby proces przebiegał jak najsprawniej i jak najmniej wpływał na osoby chore.

Mimo to, w wielu przypadkach, gdy ktoś cierpi na reaktywne zapalenie stawów, często zdarza się, że po miesiącach lub latach objawy pojawiają się ponownie w wyniku innej infekcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Keat A. Reiter’s Syndrome and Reactive Arthritis in Perspective. Vol. 309, New England Journal of Medicine. 1983. p. 1606–15.
  • Carter JD, Hudson AP. Reactive Arthritis: Clinical Aspects and Medical Management. Vol. 35, Rheumatic Disease Clinics of North America. 2009. p. 21–44.
  • Wu IB, Schwartz RA. Reiter’s syndrome: The classic triad and more. Vol. 59, Journal of the American Academy of Dermatology. 2008. p. 113–21.
  • Borges-Costa J, Pacheco D, Antunes J, Sacramento-Marques M. Síndrome de Reiter (artritis reactiva). Piel. 2012 Aug 1;27(7):384–9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.