Zespół niespokojnych nóg - 6 naturalnych metod
Zespół niespokojnych nóg jest dolegliwością ze strony układu nerwowego. Charakteryzuje się niekontrolowanym impulsem do poruszania nogami, któremu często towarzyszą inne objawy, takie jak mrowienie i drętwienie.
Wspomniane impulsy występują głównie w okresie długotrwałego spoczynku lub bezczynności nóg. Dlatego też bardzo często zdarza się to podczas snu. Dokładna przyczyna tej przypadłości nie jest znana, ale wpływają na nią czynniki genetyczne, niedobory substancji odżywczych i zaburzenia hormonalne.
Mimo braku określenia konkretnych przyczyn tej dolegliwości, istnieje szereg terapii i środków pomagających w kontroli objawów. Dzięki temu zespół niespokojnych nóg nie wpływa zbyt negatywnie na jakość naszego życia.
W poniższym artykule przedstawimy niektóre z możliwych przyczyn tego zjawiska oraz podamy 6 naturalnych metod leczenia.
Zespół niespokojnych nóg – przyczyny
Jak już wspomniano wyżej, nie ma konkretnej przyczyny, która wyjaśniałaby jednoznacznie występowanie tej choroby.
Jedna z hipotez zakłada, że ma to związek z zaburzeniami w poziomie dopaminy, substancji czynnej kontrolującej ruchy mięśni.
Jeżeli stwierdzono u Ciebie jeden lub więcej z poniższych stanów zdrowotnych, ryzyko wystąpienia zespołu niespokojnych nóg wzrasta:
- Przewlekła niewydolność nerek,
- Niedobór żelaza,
- Choroba Parkinsona,
- Zapalenie nerwów obwodowych,
- Ciąża,
- Stwardnienie rozsiane.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Spuchnięte nogi? Wypróbuj 6 domowych sposobów
Objawy zespołu niespokojnych nóg
Choroba zawdzięcza swoją nazwę niekontrolowanemu impulsowi do poruszania nogami, który jest jej głównym objawem. Problem ten może manifestować się również poprzez następujące oznaki i symptomy:
- Mrowienie lub uczucie łaskotania
- Drętwienie na tyle silne, że przemieszczając się, musisz pociągać nogą
- Swędzenie
- Uczucie pieczenia lub ból
- Palpitacje i dyskomfort
- Uczucie ucisku lub rwania
Ataki występują głównie w spoczynku i nasilają się w nocy. Mogą one mieć przebieg łagodny, ale mogą też trwać godzinami. Czasem przymus poruszania przechodzi również na ręce. Jednak swobodne, świadome poruszanie i rozciąganie kończyn niemal zawsze pomaga zakończyć atak.
Naturalne metody łagodzenia objawów zespołu niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg jest niestety nieuleczalny, więc objawy będą się od czasu do czasu pojawiać. Istnieją jednak pewne metody i zalecenia co do stylu życia, które pomogą lepiej kontrolować tę przypadłość.
1. Ćwiczenia
Osoby wiodące osiadły tryb życia będą miały więcej problemów z tą przypadłością. Dlatego też, aby zapobiec częstym nawrotom, powinny one zacząć regularnie uprawiać sport lub wykonywać ćwiczenia.
Aktywność fizyczna usprawnia krążenie, wzmacnia mięśnie i niweluje problem zatrzymania wody w organizmie.
2. Zakładaj skarpety
Jeśli założysz skarpety do snu, pozwoli Ci to utrzymać temperaturę stóp na pewnym komfortowym poziomie. Zimne stopy sprzyjają występowaniu niektórych objawów zespołu niespokojnych nóg.
Nie potwierdzono jednoznacznie ich działania, jednak wielu uważa, że skarpety podczas snu to świetny sposób na unikanie problemu.
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Spanie w skarpetkach – Czy to zdrowe?
3. Kontroluj stres
Mimo że wiele osób nie widzi żadnego związku, to jednak ciągła ekspozycja na silny stres może być przyczyną występowania niektórych objawów zespołu niespokojnych nóg.
Ten niekorzystny stan emocjonalny powoduje bowiem drastyczne zmiany w poziomie niektórych hormonów, krążeniu krwi i innych ważnych funkcjach organizmu.
Możesz na przykład praktykować techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja. Pomoże to kontrolować stres.
4. Stosuj zimne i gorące okłady
Terapia zimnymi i gorącymi okładami jest interesującą opcją łagodzenia uczucia łaskotanie, napięcia i pieczenia. Kompresy nakładamy naprzemiennie: najpierw gorący, później zimny. Pozostaw je na kilka minut, pozwalając im zadziałać, a następnie osusz miejsce.
5. Masaże
Nawet jeśli nie masz żadnych objawów i nie doskwiera Ci żadna dolegliwość, masaż nóg jest świetną metodą na relaks i poprawę krążenia w kończynach. Podczas masażu wytwarza się ciepło, które zmniejsza napięcie mięśni i pozwala uniknąć na przykład bolesnych nocnych skurczy mięśni.
Zastosuj olejek relaksacyjny, taki jak cyprysowy, lawendowy i rozmarynowy.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Bolesne skurcze mięśni – zapobieganie
6. Przyjmuj suplementy diety z magnezem
Niedobór magnezu powoduje wiele różnych zmian w funkcjonowaniu mięśni. pacjenci uskarżający się na zespół niespokojnych nóg często mają niskie poziomy tego pierwiastka.
Naturalnym źródłem magnezu są:
- Ryby i owoce morza
- Suszone zioła
- Nasiona dyni
- Kakao
- Orzechy
- Otręby owsiane
- Zielono-liściaste warzywa
- Awokado
Możesz również uzupełniać niedobory magnezu przyjmując suplementy dostępne w aptekach.
Czy jesteś jedną z osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: tak, to skorzystaj z powyższych metod naturalnego łagodzenia jego objawów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Llaneza-González, M. A., Abella-Corral, J., Aldrey-Vázquez, J. M., Aneiros-Díaz, A., Macías-Arribi, M., & Santos-García, D. (2009). Síndrome de las piernas inquietas. Revista de Neurologia. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(02)75643-0
- Poza Aldea, J. J., Sansa Fayos, G., Pujol Sabaté, M., Puertas Cuesta, F. J., Iranzo de Riquer, A., & García Borreguero, D. (2013). Sindrome de Piernas Inquietas o Enfermedad de Willis-Ekbom. Journal of Chemical Information and Modeling(Vol. 53, pp. 1–116). https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004