Zespół Guillain-Barré co warto wiedzieć i jak leczyć

· Lipiec 7, 2018
Jest najczęstszą formą demielinizacyjnej neuropatii na świecie.

Zespół Guillain-Barré to forma polineuropatii, która powoduje osłabienie mięśni. Choroba ta jest również znana jako postępujący paraliż Landry’ego. Z upływem czasu, choroba ta może się nasilać, a następnie może zniknąć bez potrzeby jej leczenia.

Przyczyną bólu w otoczkach mielinowych (zwanych demielinizacją) bywa autoimmunologiczny problem. Objawy zaczynają się od osłabienia nóg. Następnie wątłość rozwija się w kierunku tułowia.

Ta polineuropatia spowodowana stanem zapalnym charakteryzuje się wyraźnym osłabieniem mięśni. Często objaw ten może trwać kilka dni od momentu zakażenia, operacji chirurgicznej lub szczepienia.

Szczegóły dotyczące zespołu Guillain-Barré

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest reakcja układu immunologicznego organizmu na jego własne nerwy. Z tego powodu ważne jest, aby osoba od razu szukała pomocy medycznej. Objawy mogą się bardzo szybko pogarszać. Jej symptomy obejmują:

  • Ogólne osłabienie.
  • Utrata wrażliwości (w niektórych przypadkach).
zmęczone kobieta

Po około 8 tygodniach od pojawienia się symptomu może wydawać się, że ustępuje. Około 30% osób, które zetknęły się z tą chorobą może czasami, nawet po wielu latach, cierpieć z powodu jej nawrotu. W związku z tym ważne jest, aby pamiętać, że odpowiednie leczenie może pomóc pacjentom w szybszym jej zwalczaniu.

Jeśli chodzi o śmiertelność tylko 2% dotkniętych chorobą umiera.

Diagnoza

Rozpoznanie tej choroby rozpoczyna się od weryfikacji objawów. Lekarz przeprowadza badanie fizyczne i wywiad, aby sprawdzić ich historię kliniczną.

Następnie lekarz zleci serię odpowiednich testów, aby lepiej ocenić stan zdrowia pacjenta. W takich przypadkach bardzo przydatne jest badanie neurologiczne, dzięki któremu można sprawdzić poziom utraty odruchów.

diagnoza choroby

Pomimo tego, że brzmi to jak niekończąca się liczba testów, można to zrobić bardzo szybko. Tylko tak będzie możliwe oszacowanie stanu zdrowia pacjenta i zapewnienie mu niezbędnej opieki w odpowiednim czasie.

Zespół Guillain – Barré – Leczenie

Pierwszy krokiem, który należy podjąć jest hospitalizacja. Dzieje się tak ze względu na szybki rozwój choroby, która może wpłynąć na mięśnie oddechowe i doprowadzić do zgonu pacjenta.

Z tego powodu leczenie zespołu Guillain-Barré opiera się na zastosowaniu wentylacji mechanicznej i środków podtrzymujących życie. W szpitalu trzeba także zapobiegać pojawieniu się wrzodów stosując fizjoterapię, aby zachować odpowiednie napięcie mięśniowe i ruch.

stetoskop

Opieka medyczna powinna koncentrować się na zapobieganiu infekcjom i monitorowaniu:

  • Oddychania
  • Czynności serca (aby zapobiec arytmii lub innym powikłaniom)
  • Napięcia tętniczego (w przypadku wystąpienia nadciśnienia tętniczego lub hipotensji)

Ponadto leczenie zespołu Guillain-Barré dotyczy podawania dożylnej immunoglobuliny. Plazmafereza (metoda oczyszczania osocza krwi) jest dobrym rozwiązaniem. Bezpieczeństwo tych zabiegów jest niezawodne. Są one bardzo skuteczne w skracaniu okresu hospitalizacji i przyspieszaniu regeneracji pacjenta.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, ważne jest, aby podkreślić, że kortykosteroidy nie są zalecane w leczeniu zespołu Guillain-Barré i wpływają na pogorszenie stanu chorego.