Zespół alpha-gal, czyli alergia na czerwone mięso

Jeśli cierpisz na zespół alfa-gal, być może będziesz musiał zwiększyć ilość spożywanego białka w swojej diecie poprzez pokarmy inne niż czerwone mięso, aby uniknąć deficytów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym polega ten rzadki stan.
Zespół alpha-gal, czyli alergia na czerwone mięso
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Specjaliści wiedzą, że zespół alfa-gal jest czymś podobnym do alergii na czerwone mięso, oprócz innych produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym przypadku choroba nie rozwija się samoistnie lub w wyniku zmian genetycznych. Jest ona spowodowana ukąszeniem owada. Może ją spowodować w szczególności ugryzienie kleszcza.

Ugryzienie powoduje reakcję autoimmunologiczną, w rezultacie którego pojawia się zespół alfa-gal. Gdy dojdzie do ukąszenia, osoba nie może już wrócić do jedzenia czerwonego mięsa, ponieważ doświadcza negatywnych skutków ubocznych.

Zespół alfa-gal — czynniki ryzyka

Większość przypadków osób, które zapadają na zespół alfa-gal mieszka w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w regionie południowo-wschodnim. To właśnie w tym regionie mieszkają kleszcze odpowiedzialne za roznoszenie wspomnianej choroby.

Jednak stopniowo obserwujemy coraz więcej przypadków w innych częściach kraju. Specjaliści wykryli nawet przypadki w Europie i Azji. Jednak ogólnie rzecz biorąc, głównym czynnikiem ryzyka jest przynależność do regionu geograficznego o dużej populacji kleszczy.

Podobnie fakt, że wiele osób doświadczyło wstrząsu anafilaktycznego również po spożyciu innych produktów, sugeruje wzrost możliwości zachorowania. Stale jednak kluczem jest to, aby nie narazić się na ugryzienie przez kleszcza. Według badań opublikowanych w Dutch Journal of Medicine ( Nederlands Tijdschrift Voor Geneeskunde)zespół alfa-gal nie może się rozwinąć jeśli nie dojdzie do ugryzienia.

Kleszcz w skórze
Kleszcze są winowajcami, jeśli chodzi o zespół alfa-gal i skutki, jakie wywołuje. Zespół ten to alergia krzyżowa wywołana ugryzieniem tego insekta.

Jakie są objawy zespołu alfa-gal?

Zespół alfa-gal wywołuje objawy podobne do każdego rodzaju alergii pokarmowej, chociaż ich pojawienie się może trwać dłużej. Może upłynąć do 3 godzin od kontaktu z czerwonym mięsem, zanim u osoby dotkniętej chorobą wystąpią objawy. Najczęstsze objawy to:

Pamiętaj, że wstrząs anafilaktyczny wymaga specjalistycznej pomocy medycznej. Zignorowanie tego może narazić życie tej osoby na ryzyko, jak pokazuje śledztwo w dzienniku Vnitr Lekarstvi. Osoba jest bardziej narażona na to, jeśli doświadczyła tego po wcześniejszym zjedzeniu czegoś.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli zaczniesz zauważać, że po zjedzeniu czerwonego mięsa lub jakiegokolwiek produktu pochodzenia zwierzęcego wystąpiła nawracająca i nieprzyjemna reakcja, koniecznie udaj się do lekarza. Ten wykona testy diagnostyczne, aby zidentyfikować alergię i potencjalny zespół alfa-gal.

Jeśli wystąpią następujące objawy, należy natychmiast i pilnie udać się do lekarza:

  • Trudności w oddychaniu
  • Wzrost tętna
  • Zawroty głowy
  • Niezdolność do połykania

Diagnoza

Aby postawić diagnozę na tego rodzaju alergii, ważne jest, aby przejrzeć swoją historię medyczną. Prawdopodobnie przydadzą się również dodatkowe badania.

Pomocne może też być poddanie się testowi, który mierzy tolerancję na czerwone mięso za pomocą immunoglobulin. Udowodniono, że jest to najskuteczniejsza metoda wykrywania alergii. Jednak, aby powiązać alergię z zespołem alfa-gal, ważne jest, aby lekarze mieli również dowody na reakcje po zjedzeniu czerwonego mięsa.

Surowe czerwone mięso na drewnianej płycie
Specjaliści kojarzą z tą alergią nie tylko czerwone miso, ale także produkty pochodne.

Leczenie i zapobieganie

Jest tylko jeden sposób na zapobieganie zespołowi alfa-gal. Jest nim unikanie obszarów, w których przebywają te owady. Jeśli musisz odwiedzić jedno z tych miejsc, zalecamy użycie odpowiedniego repelentu. Musisz zachować szczególną ostrożność, jeśli mieszkasz w domu z ogrodem w regionie obfitującym w kleszcze.

Jeśli chodzi o leczenie, warto wspomnieć, że nie istnieje rozwiązanie tego problemu. Możesz jednak dostosować swoją dietę, aby uniknąć spożywania czerwonego mięsa, eliminując je ze swojej diety. Będziesz jednak musiał zastąpić je innymi o wysokiej zawartości białka. Dobrym pomysłem są jajka.

Zespół alfa-gal: rzadka choroba

Mimo że jest to interesujący problem, który wpływa na dietę osoby dotkniętej chorobą, zespół alfa-gal nie jest zbyt powszechny. Liczba przypadków zależy od populacji, o której mowa, ponieważ życie w niektórych obszarach Stanów Zjednoczonych jest jedynym czynnikiem ryzyka na zapadnięcie na tę chorobę.

Należy jednak pamiętać o środkach ostrożności. Robić wszystko, co możliwe, by uniknąć ugryzienia, a w konsekwencji, by nie mógł rozwinąć się zespół alfa-gal. Jeśli jednak już do tego dojdzie, niezbędne będzie usunięcie z diety czerwonego mięsa, a także produktów pochodnych.

W rezultacie konieczne byłoby dalsze dostosowanie diety, aby uniknąć niedoborów białka, które jest istotne dla Twojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berends AMA, Oude Elberink JN. Het alfa-galsyndroom, allergische reacties op vlees [The alpha-gal syndrome: an allergic reaction to mammalian meat secondary to a tick bite]. Ned Tijdschr Geneeskd. 2017
  • Krčmová I, Novosad J. Anaphylactic symptoms and anaphylactic shock. Vnitr Lek. 2019 Winter;65(2):149-156.
  • Iweala OI, Choudhary SK, Commins SP. Food Allergy. Curr Gastroenterol Rep. 2018 Apr 5;20(5):17.
  • García-Paba, María Beatriz. “Anafilaxia tardía tras la ingesta de carnes rojas con sensibilización a alfa-gal. Reporte de caso.” Revista Alergia México 65 (2018): 23-23.
  • Ferreira, Maurício Domingues, Luiz Piaia Neto, and Rodrigo Gil Ribeiro. “Alergia a alfa-gal: Uma revisão sistemática.” Arquivos de Asma, Alergia e Imunologia 3.6 (2015): 241-250.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.