Zespół alfa-gal: alergia na czerwone mięso

Jeśli dokucza ci zespół alfa-gal, musisz uzupełnić podaż protein spożywając inne produkty zawierające białko. Dowiedz się więcej.
Zespół alfa-gal: alergia na czerwone mięso
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Zespół alfa-gal to rodzaj alergii na czerwone mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. W tym przypadku rozwój zaburzenia nie pojawia się nagle ani wskutek zmian genetycznych, ale jest skutkiem ugryzienia owada, a dokładniej kleszcza.

Ugryzienie powoduje reakcję autoimmunologiczną, która prowadzi do wyżej wymienionego problemu. Objawia się on alergią na czerwone mięso – jego zjedzenie wywołuje nieprzyjemne efekty uboczne.

Czynniki ryzyka

Większość przypadków tej choroby odnotowano w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej na południowym wschodzie kraju. W tym rejonie bytują owady zdolne do wywołania problemu.

Jednak powoli dochodzi do zakażeń także w innych rejonach kraju. Odnotowano też przypadki w Europie i w Azji. Czynnik ryzyka stanowi zatem znalezienie się w miejscu, gdzie bytuje dużo kleszczy.

Osoby, którym zdarzyło się doświadczyć szoku anafilaktycznego po spożyciu pewnych produktów wykazują większą podatność na zachorowanie. Przede wszystkim należy unikać ugryzień kleszczy. To one są bowiem winne rozwojowi choroby, jak potwierdza badanie opublikowane w Nederlands Tijdschrift Voor Geneeskunde .

Kleszcze są odpowiedzialne za występowanie zespołu alfa-gal.

Zespół alfa-gal i jego objawy

Objawy zespołu alfa-gal przypominają symptomy alergii pokarmowej, chociaż zwykle pojawiają się później. Do reakcji organizmu dochodzi po 3 godzinach od zjedzenia czerwonego mięsa. Objawy są następujące:

  • Ból żołądka i biegunka.
  • Kichanie.
  • Pokrzywka na skórze.
  • Bóle głowy.
  • Szok anafilaktyczny.

Miej na uwadze, że szok anafilaktyczny wymaga interwencji specjalisty. Może on zagrażać życiu pacjenta, jak podaje badanie opublikowane w magazynie Vnitr Lekarstvi. Prawdopodobieństwo, że do niego dojdzie jest większe u pacjentów, którzy doświadczyli go w przeszłości.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Jeśli po zjedzenie czerwonego mięsa lub jego przetworów czujesz się źle, udaj się do lekarza. Zaleci on badania pod kątem alergii i zespołu alfa gal.

Jeśli doświadczasz poniższych symptomów, zgłoś się natychmiast na pogotowie:

  • Problemy z oddychaniem.
  • Przyspieszony puls.
  • Nudności.
  • Kłopoty z przełykaniem.

Diagnostyka

W celu zdiagnozowania tego typu alergii konieczne jest przedstawienie historii klinicznej. Ważne jest także przeprowadzenie badania.

Warto także wykonać badania pod kątem tolerancji czerwonego mięsa z pomiarem poziomu immunoglobulin. Skuteczność tej metody w wykrywaniu alergii została potwierdzona naukowo, jednak aby stwierdzić zespół alfa-gal konieczne jest ustalenie czy doszło do ugryzienia przez kleszcza.

Alergia ta dotyczy nie tylko czerwonego mięsa, ale też jego przetworów.

Leczenie i profilaktyka

Istnieje tylko jeden sposób zapobiegania zespołowi alfa-gal to unikanie rejonów, gdzie znajduje się dużo owadów. W przypadku takiej konieczności należy korzystać z repelentów. Warto szczególnie uważać mieszkając w domu z ogrodem w rejonie, gdzie jest dużo owadów.

Niestety nie ma skutecznego leku na to schorzenie. Z diety trzeba usunąć czerwone mięso i jego przetwory. Konieczne jest zastąpienie ich innymi źródłami białka takimi jak jajka.

Zespół alfa-gal to rzadkie zaburzenie

Zespół alfa-gal to bardzo rzadki problem. Dotyka głównie populacji zamieszkującej konkretne rejonu południa USA.

Jednak należy profilaktycznie chronić się przed kleszczami. To one powodują bowiem zespół alfa-gal. Nie zapominajmy, że nie ma na niego leku, pozostaje tylko wyeliminowanie czerwonego mięsa z diety.

Wówczas konieczne jest zastąpienie mięsa innymi źródłami białka w celu zapobiegania deficytom, które szkodzą zdrowiu. Trzeba zatem zwiększyć spożycie jajek i białego mięsa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berends AMA, Oude Elberink JN. Het alfa-galsyndroom, allergische reacties op vlees [The alpha-gal syndrome: an allergic reaction to mammalian meat secondary to a tick bite]. Ned Tijdschr Geneeskd. 2017
  • Krčmová I, Novosad J. Anaphylactic symptoms and anaphylactic shock. Vnitr Lek. 2019 Winter;65(2):149-156.
  • Iweala OI, Choudhary SK, Commins SP. Food Allergy. Curr Gastroenterol Rep. 2018 Apr 5;20(5):17.
  • García-Paba, María Beatriz. “Anafilaxia tardía tras la ingesta de carnes rojas con sensibilización a alfa-gal. Reporte de caso.” Revista Alergia México 65 (2018): 23-23.
  • Ferreira, Maurício Domingues, Luiz Piaia Neto, and Rodrigo Gil Ribeiro. “Alergia a alfa-gal: Uma revisão sistemática.” Arquivos de Asma, Alergia e Imunologia 3.6 (2015): 241-250.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.