Zdrowszy sen - 8 pomocnych aromatycznych olejków
Aby nie wstawać każdego dnia lewą nogą i uzyskać zdrowszy sen na co dzień, musimy znaleźć sposób na odpowiedni odpoczynek. Dlatego warto zwrócić uwagę na strategie przyspieszające sen, oparte na olejkach aromatycznych. Pomogą Ci w nocnej rutynie.
Wszyscy wiemy, jak ważny jest sen w naszym życiu, pozwala nam jasno myśleć, być aktywnym i wzmacnia koncentrację. Rośniemy gdy śpimy, marzymy podczas snu. Jego brak znacznie wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Na całe szczęście świat oferuje nam skuteczne środki do walki z bezsennością. Zazwyczaj opierają się na odpowiednim relaksie, stąd w tym artykule postanowiliśmy przedstawić miłe dla zmysłów olejki aromatyczne, które zagwarantują Ci zdrowszy sen i wydajny odpoczynek.
Przede wszystkim należy pamiętać, że aromaterapia jest dziś znaną i cenioną kuracją. Pomaga osiągnąć harmonię i tak potrzebny stan cielesnego i psychicznego spokoju. Sprzyja naszym codziennym funkcjom. Pozwala nam żyć wydajniej!
Sen jest balsamem dla duszy.
-W. Szekspir-
Brak snu jako zmora naszych czasów
Nieodpowiedni sen i niedostateczna jego ilość: mogą doprowadzić do występowania różnych chorób i problemów. Jednym z nich może być przewlekły stres.
Dzisiejsze tempo życia jest szczególnie przytłaczające, obciążone nadmiarem obowiązków, które mogą wywoływać w nas negatywne emocje. Jak rozpoznać tego pierwsze objawy? Jeśli budzisz się o świcie aby skontrolować zegarek, bądź masz trudności z zasypianiem: to pierwsze sygnały od Twojego organizmu, że należy Ci się dobry odpoczynek i zdrowszy sen.
Co przyczynia się do bezsenności? Zmiany w harmonogramie, nadmiar kawy, zła dieta, alkohol – to wszystko ma wpływ na nasze senne funkcjonowanie.
Kiedy pojawia się insomnia, jesteśmy atakowani przez: zły nastrój, stres, ogólne złe samopoczucie, drażliwość i przewlekłe zmęczenie. Chcemy pozbyć tego, jak najszybciej!
Co istotne, stres może być objawem zaburzeń emocjonalnych, związanych z depresją i chronicznym lękiem. Aromaterapia to sztuka i kultura terapeutyczna, która jest sprzymierzeńcem w walce z naszymi wewnętrznymi demonami.
Oczywiście nie zastępuje ona innych kuracji leczniczych,ale pomaga bezsprzecznie uzyskać lepsze rezultaty, opierając się tylko na naturalnych produktach.
Sposób na zdrowszy sen – olejki eteryczne i ich wpływ na układ nerwowy
Stosowanie aromatycznych olejków i aromaterapia pomogą Ci odnaleźć spokój i szansę na lepszy sen.
Olejki eteryczne wykazują pewne aktywne składniki, wpływające na przywspółczulną część naszego układu nerwowego, która kontroluje funkcje odpowiedzialne za odpoczynek, relaks i sen.
Miliony receptorów węchowych w naszym nosie, łączą się więc z mózgiem i przekazują sobie nawzajem informację. To dlatego olejki mają natychmiastowy wpływ na funkcje naszego organizmu. Dostarczają ukojenia.
Niektóre z zawartych składników aktywnych, np. estry: występują w najróżniejszych formach. Znajdziemy je w olejkach z gorzkiej pomarańczy i lawendy.
Dzięki masażom, czy naparom i aromatycznym dyfuzorom: zapachy te mogą wniknąć do naszego organizmu i zacząć skutecznie działać. To pomoże osiągnąć nam zdrowszy sen, spokojniejsze nastawienie i co istotne: wyeliminuje napięcie oraz lęk.
Zdrowszy sen – 8 aromatycznych olejków
Istnieje wiele kojących olejków, które pomogą Ci odzyskać harmonię i pozytywnie wpłyną na jakość Twojego snu. Oto kilka z nich.
1. Lawenda, ceniona i skuteczna
Najbardziej uznanym olejkiem w aromaterapii jest właśnie: wyciąg z lawendy. Wpływ tej rośliny na układ nerwowy jest bezsprzeczny. Olejek lawendowy ma działanie uspokajające i relaksacyjne. Nawet w przewlekłych i trudnych przypadkach pozwala nam szybciej zasnąć.
Jak wykorzystać go do walki z bezsennością? Zaleca się podjęcie następujących kroków:
- Jeśli masz taką możliwość: umieść 15 kropelek olejku w dyfuzorze, tuż przed pójściem spać.
- Możesz wmasować olejek w twarz, szyję, ramiona, dłonie i stopy.
- Innym rozwiązaniem jest rozsmarowanie olejku na nadgarstkach i szyi, wraz z codziennie stosowanym kremem czy balsamem do ciała.
Przeczytaj też: Olejek lawendowy – sposób na jego wykonanie i użycie
2. Olejek z gorzkiej pomarańczy na zdrowszy sen
Kojące właściwości tego olejku eterycznego na bazie pomarańczy: skutecznie przeciwdziałają bezsenności, depresji, stresowi, lękowi i nerwicy. Dzięki dyfuzorowi lub masażom możemy osiągnąć zaskakujące efekty, bowiem olejek znany jest jako jeden z tych najskuteczniejszych, stosowanych do walki z zaburzeniami snu.
Człowiek cierpiący na bezsenność tak naprawdę nigdy nie śpi i nigdy nie jest przebudzony.
–Podziemny krąg-
3. Esencja z mandarynek
Trudno oderwać się od codziennego zgiełku? Esencja z mandarynek może okazać się bardzo pomocna, bowiem niezwykle sprzyja relaksowi i odpoczynkowi na odpowiednim, królewskim poziomie. Już tak nie dziwią drzemki Włochów i Hiszpanów, prawda?
Najlepszym sposobem zastosowania tej esencji jest: umieszczenie 15 kropli olejku mandarynkowego w dyfuzorze, tuż przed snem. Możemy też wypić kilka kropli olejku, rozcieńczonego w 2 kroplach oliwy z oliwek.
4. Zdrowszy sen i olejek z waleriany
Choć znamy inne właściwości tego olejku, w odniesieniu do naszych kotów: to w tym przypadku zagwarantuje nam zdrowszy sen i odpowiedniej jakości odpoczynek dla organizmu.
Można stosować go, umieszczając 15 do 20 kropli w dyfuzorze, bądź aplikując go poprzez masaż twarzy, szyi i naszych kończyn.
5. Rumianek rzymski
Podróż do Rzymu poprzez zapachy? Dlaczego nie! Tym bardziej, że oprócz tego olejek z rumianku rzymskiego pozwala ukoić nasze zmysły i dostarcza nam zrównoważonego snu. Możemy stosować go w masażach, bądź wąchając go prosto z buteleczki.
Świetnie wspomaga nas w walce z insomnią. Przede wszystkim, olejek ten ma silny efekt relaksacyjny, który może okazać się pomocny także dla osób z nadciśnieniem.
6. Majeranek na stres i zdrowszy sen
Właściwości tego olejku aromatycznego: zmniejsza ciśnienie krwi i uwalnia organizm od stresu. Ponadto jest to doskonały sposób na odzyskanie swobodnego oddechu, podczas przeziębienia czy grypy. Jak stosować? Wystarczy aplikować go poprzez masaże czy w dyfuzorze.
Przeczytaj także: Naturalne sposoby na bezsenność – 6 posiłków
7. Hierba Luisa na stres
Hierba Luisa to pochodzący z Indii gatunek wieloletnich traw. Nazywana jest też trawą cytrynową.
Lęk, depresja, zmartwienia i niepokój można zwalczyć także poprzez naturalne sposoby, oferowane przez Matkę Ziemię. Jednym z nich jest znana z Indii i Ameryki Południowej trawa cytrynowa, czyli Hierba Luisa. Jest to też znakomity środek przeciwbólowy.
Wystarczy, że rozcieńczymy go w dwóch kroplach oliwy z oliwek. Można spożywać tę mieszankę trzy razy dziennie.
8. Eteryczny olejek mandarynkowy
Wracamy do mandarynek, dojrzewających w pełnym Słońcu. Okazuje się, że nie tylko Słońce wprawia nas w dobry nastrój, ale także jego owce. Olejek mandarynkowy ma silniejsze działanie relaksacyjne od rumianku.
Znany jest jako olejek hipnotyczny, bowiem ma szczególny potencjał i moc. Świetnie sprawdzi się aplikowany poprzez masaż. Ale można tak jak i w poprzednich przypadkach: dodać kilka kropel do oliwy z oliwek.
Co istotne, aromatyczne olejki mają silny wpływ na nasz mózg, dlatego tez sprzyjają odprężeniu i relaksowi. To pozwala na skuteczną walkę z bezsennością i spokojniejszy, szybki sen.
Zapach wymienionych w tym artykule olejków: o każdej porze dnia i nocy zapewni Ci relaks i spokój, o którym marzysz od tak dawna. Co ważne, podziel się z nami swoim doświadczeniem: który z olejków najlepiej zadziałał w Twoim przypadku?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bakkali, F., Averbeck, S., Averbeck, D., & Idaomar, M. (2008). Biological effects of essential oils – A review. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.106
- Solórzano-Santos, F., & Miranda-Novales, M. G. (2012). Essential oils from aromatic herbs as antimicrobial agents. Current Opinion in Biotechnology. https://doi.org/10.1016/j.copbio.2011.08.005
- Pilcher, J. J., Ginter, D. R., & Sadowsky, B. (1997). Sleep quality versus sleep quantity: Relationships between sleep and measures of health, well-being and sleepiness in college students. Journal of Psychosomatic Research. https://doi.org/10.1016/S0022-3999(97)00004-4