Zdrowie seniorów: opinie i potrzeby

Zdrowie seniorów: opinie i potrzeby

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zdrowie seniorów zależy w dużej mierze od stylu życia, jaki prowadzą. Ten etap może okazać się niezwykle korzystny i interesujący, jeśli tylko starsze osobę będą pamiętać o odpowiednim odżywianiu, regularnym uprawianiu aktywności fizycznej oraz pozytywnym nastawieniu do życia.

Zdrowie seniorów wymaga od nas poświęcenia mu całej naszej uwagi.

Wszystko dlatego, że starzenie się często wiąże się z rozwojem problemów organicznych i psychologicznych, które manifestują się na różne sposoby u każdej jednostki. Niestety takie problemy często nie są rozumiane ani leczone w odpowiedni sposób.

Istnieje szeroko rozpowszechnione przekonanie, że starszy wiek wiąże się z licznymi chorobami oraz zniedołężnieniem. Jednak nie zawsze musi tak być. Tak, praktycznie każdy z nas z biegiem lat traci niektóre umiejętności, a  ryzyko zapadnięcia na określone choroby wzrasta, ale zdrowie seniorów wcale nie musi stanowić aż takiego problemu.

Właściwe codzienne nawyki to jeden z kluczowych czynników, który umożliwia zachowanie dobrej formy i jakości życia na długie lata. To najlepsze narzędzie, które pomaga zmniejszyć skutki upływającego czasu i poprawić Twoje samopoczucie.

Zdrowie seniorów: podstawowe potrzeby

Po pierwsze starsza osoba powinna dbać o przestrzeganie regularnych konsultacji lekarskich, nie poświęcając jednak na nie całego swojego czasu. Mając na uwadze zdrowie seniorów należy skoncentrować się na trzech głównych zagadnieniach:
  • Odżywianiu,
  • Kondycji fizycznej,
  • Wymiarze psychospołecznym.

Jak z pewnością wiesz, odżywianie stanowi klucz do zachowania dobrego zdrowia. Przestrzeganie zbilansowanej diety odgrywa niezwykle istotną rolę, zwłaszcza w późniejszych latach życia. Oprócz tego należy zadbać o aktywność fizyczną, która umożliwi właściwe funkcjonowanie organizmu.

Wymiar psychospołeczny odpowiada za przyswajanie zdrowych nawyków na tym etapie życia. Najlepiej byłoby, gdyby starsza osoba przestrzegała odpowiedniego harmonogramu troski o własne zdrowie. Jednak jest to możliwe jedynie gdy posiada odpowiednią motywację i pewność siebie.

Lekarz badający starszą kobietę - zdrowie seniorów
Starsze osoby powinny częściej chodzić na wizyty kontrolne do lekarza.

Odżywianie

Ludzie wraz z wiekiem muszą w końcu zmienić swoje nawyki żywieniowe. Oto niektóre oznaki, które wskazują, że nadszedł na to czas:
  • W jelicie zaczynają zachodzić zmiany, objawiające się częstymi biegunkami lub zaparciami,
  • W ciele zaczyna odkładać się tłuszcz,
  • Pojawia się utrata masy mięśniowej lub ogólny spadek wagi.

Nie ma jednej określonej diety dla starszych osób. Każdy z nas musi stosować zdrową dietę na każdym etapie życia, jednak seniorzy muszą zwracać na to szczególną uwagę. Restrykcje pojawiają się jedynie w przypadku rozwoju choroby, która ogranicza możliwość spożywania określonych produktów spożywczych.

Ochrona przed upadkiem

Upadki przydarzają się dość często osobom w starszym wieku. To jedna z kwestii, która prowadzi do szybszego pogarszania się ich stanu oraz uzależnienia od innych. Właśnie dlatego należy podjąć wszystkie możliwe działania, aby im zapobiec.

W tym celu należy przede wszystkim przeciwdziałać nagłej utracie masy mięśniowej dbając o regularną aktywność fizyczną. Dobrym pomysłem mogą okazać się ćwiczenia z obciążeniem.

Oprócz tego należy dopasować najbliższe otoczenie do potrzeb starszej osoby. Można na przykład zainstalować włączniki światła przy łóżku, aby nie poruszać się w ciemności. Poza tym warto usunąć z ziemi niepotrzebne przedmioty i przykleić dywany do podłogi, aby ułatwić poruszanie się po mieszkaniu.

Osoby, które odczuwają brak stabilności, powinny nosić obuwie dostosowane do swoich potrzeb.

Dłonie starszej osoby
Podczas trzeciego etapu życia skóra staje się coraz słabsza i wymaga odpowiedniej ochrony, aby nie cierpiała z powodu patologicznych skutków upływającego czasu.

Pielęgnacja skóry

Skóra starszej osoby jest cieńsza i bardziej wysuszona, co przekłada się na większą delikatność i mniejszą elastyczność. Starsze osoby muszą przestrzegać właściwej higieny. W tym celu najlepiej jest wykorzystywać mydło o neutralnym pH.

Powinny również używać kremu przeciwsłonecznego i unikać przebywania na słońcu przez zbyt długi okres. Oprócz tego powinny nosić bawełniane ubrania i wypijać około dwóch litrów wody dziennie.

Zawsze należy zwracać uwagę na skórę starszych osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Bardzo dużą rolę odgrywa zapewnienie im pomocy w częstych zmianach pozycji, co najmniej raz na dwie lub trzy godziny. Kluczową kwestię stanowi także właściwe nawilżenie ich skóry.

Zdrowie emocjonalne i umysłowe

Starsze osoby muszą zazwyczaj wprowadzać pewne zmiany w swoim stylu życia. Uda im się to jedynie jeśli postawią sobie cele, które są możliwe do osiągnięcia i zbieżne z ich zainteresowaniami, preferencjami oraz potrzebami. Brak aktywności i izolacja szybko prowadzą do rozwoju depresji.

Właśnie dlatego tak ważne jest prowadzenie aktywnego życia społecznego. Poza tym seniorzy mogą być zmuszeni nauczyć się prosić o pomoc i ją przyjmować, nie czując jednocześnie, że są niepotrzebni lub stanowią obciążenie dla bliskich. Poza tym, aby czuć się dobrze ze samym sobą, warto brać udział w działaniach, które mogą pomóc innym.

Na sam koniec należy podkreślić, że istnieje ponad sto form demencji, które dotykają osoby w starszym wieku. Najlepszy sposób na ochronę przed nimi to dbanie o regularną aktywność fizyczną, jak również intelektualną.

Należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i stosowania tytoniu. Jak widzisz odnalezienie radości w życiu to najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemami zdrowotnymi w starszym wieku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vassallo, C., & Sellanes, M. (2001). La salud en la tercera edad. Argentina: Secretaria de la tercera edad, 2-127.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.