Zdrowie płuc - 7 pokarmów, które je poprawią
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że płuca to organ odpowiedzialny za dystrybucję tlenu, który jest niezbędny do życia. Płuca wydalają także dwutlenek węgla, którego ciało nie potrzebuje, odfiltrowują toksyny i szkodliwe substancje przedostające się do naszego ciała, dlatego ogromny wpływ na zdrowie płuc ma odpowiednia dieta.
Prawidłowe funkcjonowanie płuc pomaga zapobiegać różnego rodzaju chorobom, dlatego naszym zadaniem jest utrzymanie ich w pełnym zdrowiu.
Jeżeli stale przebywasz w zanieczyszczonym środowisku, zdrowie Twoich płuc pogorszy się. Tkanka płucna jest bardzo delikatna. Bądź zawsze czujny i przejmij dobre nawyki, aby ochronić płuca i zoptymalizować ich funkcjonowanie.
W niniejszym artykule poznasz 7 pokarmów, których obecność w diecie pomoże oczyścić Ci płuca. Nie zapomnij włączyć je do jadłospisu!
1. Seler naciowy dobry na zdrowie płuc
Seler naciowy to pokarm o właściwościach moczopędnych i przeciwzapalnych. Nie tylko pomaga w usuwaniu zalegających w tkankach płynów, lecz także zapobiega rozwojowi stanów zapalnych.
Regularne spożywanie selera chroni zdrowie płuc, ułatwiając oczyszczanie dróg oddechowych i ulepszając proces oddychania komórkowego.
Jak i kiedy spożywać?
- Przygotuj herbatkę i pij 2-3 razy dziennie.
- Dodawaj seler do koktajli i sałatek.
Przeczytaj również: Detoksykacja płuc – skuteczne i naturalne remedia
2. Oregano
Oregano ma właściwości oczyszczające, przeciwutleniające i odpowiednio przyswojone stymuluje wydalanie szkodliwych dla tkanek toksyn. Użyte jako przyprawa podczas gotowania jest wspaniałym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie płuc i układu oddechowego.
Jak i kiedy spożywać?
- Przygotuj napar z oregano i pij raz dziennie.
- Dodawaj je do zup, koktajli i gulaszy.
3. Marchewki
Marchewki dostarczają duże ilości witamin A, C i E, które są niezbędne do pobudzania regeneracji tkanek i komórek nabłonka.
Spożywanie marchewek, zwłaszcza w postaci surowej pomaga w eliminacji toksyn skumulowanych w płucach, co z kolei pozwala uniknąć przedwczesnego uszkodzenia tego narządu.
Jak i kiedy spożywać?
- 2 do 3 razy dziennie pij sok marchwiowy.
- Dodawaj surowe marchewki do sałatek i koktajli.
- Przygotuj zupę – krem z marchewek oraz potrawki.
4. Zielona herbata a zdrowie płuc
Zielona herbata znana jest przede wszystkim jako środek pomocny w walce z nadwagą. Należy jednak wiedzieć, że ma również pozytywny wpływ na zdrowie płuc.
Napój ten dostarcza organizmowi antyoksydantów i substancji o działaniu przeciwzapalnym, pomaga więc w ochronie tkanek tego organu.
Jak i kiedy stosować zieloną herbatę?
- Pij jedną filiżankę co najmniej 3 razy w tygodniu.
- Używaj zielonej herbaty jako dodatek do odtruwających ciało koktajli.
5. Grejpfrut
Spożywanie owoców cytrusowych pomaga wyeliminować toksyny, które zaburzają prawidłowy proces oddychania komórkowego. Najbardziej skuteczny jest jednakże grejpfrut, ponieważ ma mało kalorii i niesie wiele korzyści dla zdrowia płuc.
Antyoksydanty zawarte w grejpfrucie zwiększają aktywność komórkową i są w stanie zapobiegać nowotworom złośliwym.
Jak i kiedy spożywać grejpfruty?
- Przygotuj naturalny sok z grejpfruta i pij na pusty żołądek 2 do 3 razy w tygodniu.
- Dodawaj sok do koktajli.
6. Czosnek
Czosnek wpływa tonizująco na oskrzela, usuwa także zatory, które powodują problemy z oddychaniem.
Zawarte w nim antyoksydanty i substancje o działaniu przeciwzapalnym wzmacniają zdrowie płuc. Minimalizują również uszkodzenia tkanek, następujące w wyniku działania wolnych rodników.
Jak i kiedy spożywać czosnek?
- Zjedz jeden ząbek surowego czosnku dziennie.
- Dodawaj go do zup, potrawek i koktajli.
Polecamy również artykuł: Wzmocnij płuca dzięki tym 6 produktom
7. Czarne jagody i ich wpływ na zdrowie płuc
Czarne jagody są pełne antyoksydantów, które chronią płuca i inne systemy witalne ciała. Zawarte w nich witaminy i minerały chronią tkanki i komórki, a antyoksydanty zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników i toksyn.
Jak i kiedy je spożywać?
- Aby oczyścić płuca, pij sok z czarnych jagód co najmniej 3 razy w tygodniu.
- Dodawaj je do sałatek lub jedz na surowo.
Chcesz zatroszczyć się o swoje płuca? Od dziś staraj się włączać wyżej wymienione pokarmy do swojej diety. Spożywaj je regularnie, a wkrótce przekonasz się, że mają korzystny wpływ dla zdrowia układu oddechowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- National Institutes of Health, & National Heart, Lung, and B. I. (2012). Morbidity & Mortality: 2012 Chart Book on Cardiovascular, Lung, and Blood Diseases. National Insitutes of Health. https://doi.org/10.1016/j.jhazmat.2011.02.034
- Rayman, M. P. (2012). Selenium and human health. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(11)61452-9
- Faffe, D. S., & Zin, W. A. (2009). Lung Parenchymal Mechanics in Health and Disease. Physiological Reviews. https://doi.org/10.1152/physrev.00019.2007