Zdrowie emocjonalne - jak je poprawić?

Dobre zdrowie emocjonalne pomaga nam stawić czoła wielu wyzwaniom, które stoją na naszej drodze każdego dnia. Co możemy zrobić, aby lepiej zarządzać naszymi emocjami? W tym artykule dowiesz się najważniejszych informacji. 
Zdrowie emocjonalne - jak je poprawić?
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Dobre zdrowie emocjonalne pomoże nam lepiej zarządzać naszymi reakcjami, szczególnie tymi w stresie. Często ludzie skupiają się na zdrowiu fizycznym, zaniedbując znaczenie utrzymania równowagi emocjonalnej w celu lepszego reagowania na trudne sytuacje. Tych w naszym życiu nie brakuje.

Zdrowie emocjonalne, dla niektórych specjalistów to “odpowiedzialne zarządzanie uczuciami, myślami i naszymi zachowaniami”. Definicja ta zakłada możliwość rozpoznania wszystkiego, co czujemy i myślimy, nadania mu nazwy, zaakceptowania go i włączenia go do naszego życia.

Pojawia się tutaj bardzo ważne pojęcie – akceptacja. 

Zdrowie emocjonalne – co dla nas oznacza?

Osoby z dobrym zdrowiem psychicznym mają zdolność do asertywnego kontrolowania swoich uczuć. Wykazują również dobrą samoocenę i zdrowe osobiste relacje. Odwrotnie – niedostosowanie emocjonalne może prowadzić od zaburzeń zdrowotnych, chociażby takich jak stany lękowe czy poważna depresja. Tak wskazują niektóre badania.

Dlaczego tak się dzieję? Reakcje smutku, lęku, złości czy stany depresyjne mogą osiągać wysoki poziom intensywności. Szczególnie jeśli utrzymują się w czasie i powodują zmiany w naszym zachowaniu.

Prowadzi do tego fakt, że ludzie zapominają o zdrowych nawykach, tych w kontekście zdrowia psychicznego. To wszystko zwiększa ryzyko rozwoju zachowań uzależniających, czy takich które zagrażają ogólnemu zdrowiu.  Jak możemy zatem poprawić i wzmocnić nasze zdrowie emocjonalne?

Zdrowie emocjonalne – czy możemy je polepszyć?

Zgodnie z publikacją Wyższej Szkoły Psychologii (ISEP), posiadanie dobrego zdrowia emocjonalnego przekłada się na wzrost ogólnego samopoczucia. Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie emocje są pożądane, ponieważ spełniają one pewne określone cele w naszym życiu.

Dlatego, mimo że pewne emocje są skatalogowane jako negatywne i niepożądane, ważne jest, aby nauczyć się jak nimi właściwie zarządzać. Warto pamiętać, że błędne są próby tłumienia tych emocji.

Zdrowie emocjonalne - spokojna kobieta

Odpowiedni ich traktowanie, akceptacja i rozumienie sowich emocji pozwala nam na lepsze zdrowie psychiczne i zmniejszą nasze skłonności do stresu, lęku, depresji czy innych wspomnianych zaburzeń. 

Co możemy zrobić, aby poprawić nasze zdrowie emocjonalne? Istotnie, znamy kilka dobrych sposobów i rozwiązań, które pomagają wyszkolić nasz umysł, tak aby w bardziej adekwatny i efektywny sposób zarządzać naszymi emocjonalnymi umiejętnościami.

W dalszej części tego artykułu znajdziesz kilka najważniejszych, ogólnych zaleceń. 

Rozpoznawanie naszych własnych emocji

Kiedy dajemy sobie czas na rozpoznanie naszych emocji, akceptujemy, że są one częścią nas. To najistotniejsza wskazówka na drodze do zdrowia psychicznego. Naucz się więc rozpoznawać to co czujesz i rozróżniać swoje emocje. Zacznij zauważać, co sprawia, że czujesz frustracje, co wpływa na Twój smutek, kiedy spotyka Cię wewnętrzna złość. 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie powinniśmy tłumić i represjonować tych emocji. Jedynym dobrym rozwiązaniem będzie ich akceptacja.

Ważne, abyśmy uznali ich za elementarną część każdego z nas. Powinniśmy być świadomi, że każda z tych emocji jest w naszym życiu z jakiegoś powodu. Doświadczamy ich nieprzypadkowo.

Wyrażanie uczuć a zdrowie emocjonalne

  • Wyrażanie uczuć jest równoznaczne z dobrym zdrowiem emocjonalnym. Jeśli czujemy się niespokojni, powoduje to silne napięcie, możemy mieć trudności w codziennym funkcjonowaniu – w pracy czy w domu.
  • Cała nasza codzienność może lec w gruzach jeśli nie wyrazimy tego, co czujemy w odpowiedni sposób.

Najpierw myślenie, a potem działanie

Jest to konieczne! Wszystko dla tego, że intensywność emocji może doprowadzić nas do niewłaściwego działania. Możemy później, w niedalekiej czy dalekiej przyszłości bardzo żałować konsekwencji.

Aby tego uniknąć, najlepiej jest zastanowić się nad konsekwencjami jeszcze przed działaniem. Powinniśmy rozważać każdy nasz krok, bowiem zawsze prowadzi do jakiegoś wyniku. To jaki ten wynik będzie najczęściej zależy od nas. 

Sposoby na lepsze zdrowie emocjonalne

Największymi zagrożeniami dla jedności i harmonii społecznej są rozłamy, brak wiedzy i nierozumność.
-Julian Baggini-

Stosowanie technik relaksacyjnych

Jak wyszczególniono w publikacji, w pewnym czasopiśmie medycznym Terapie komplementarne w medycynie, techniki medytacyjne są zasobami o pozytywnym wpływie na zarządzanie stresem.

Spokój i harmonia

Dlatego wygodnie jest przyjąć w życiu rytuały takie jak medytacja, joga czy mindfullness. 

Poświęć sobie trochę czasu

Odłożenie na bok pośpiechu i cieszenie się z prostych rzeczy pomoże nam promować dobre samopoczucie emocjonalne wewnątrz nas samych.
Życie w pośpiechu jest jednym z powodów, dla których jesteśmy zanurzeni w stanach stresu i niepokoju.

Dlatego dobrze jest poświęcić trochę czasu samemu sobie, żyć spokojnie i cieszyć się tymi rzeczami, które są proste, ale które napełniają nas pełnią radości. Pomogą nam zdobyć szczęście, które jak wiesz – jest naszą decyzją. 

Odpoczynek a zdrowie emocjonalne

Więź, równowaga i spajanie energii – to elementy niezbędne do osiągnięcia równowagi emocjonalnej. 

Zła jakość snu, w połączeniu z gorączkowym trybem życia, znacząco wpływa na nasz nastrój, a nawet zdrowie fizyczne. Już na pewno wpływa na zdrowie emocjonalne. Z tego właśnie powodu ważne jest, aby dobrze spać, co najmniej 7 godzin dziennie (bez przerwy). Potrzebna będzie aktywność w ciągu dnia i czas poświęcony nas samym.

Tworzenie pozytywnych powiązań z innymi

Musimy spróbować uciec od sprzecznych i toksycznych relacji. Jeśli otoczymy się ludźmi, którzy dodają a nie odejmują nam radość, nasze zdrowie emocjonalne drastycznie się poprawi.

Powinniśmy również sami skupić się na pozytywnych rzeczach, unikając nieustannego skarżenia się na swój los.

  • Pozytywne relacje powstają również wtedy, gdy robimy rzeczy, które pomagają innym. Nie oznacza to utraty z pola widzenia nas samych i naszego szczęścia.
  • Najczęściej bowiem bycie dobrym dla siebie samego – pomaga w czynieniu dobra dla innych. Co możemy zaoferować światu dobrego, jeśli nic takiego nie damy samym sobie?

Nauka nowych rzeczy w naszym życiu

Sedno polega nie na wielości, ale na harmonii. (…)…nie chodzi o kolekcjonowanie, ale o to, żeby nie kopiować samego siebie. (…) Nie chodzi więc o to, żeby kolekcjonować wrażenia, ale o to, by nie przestać szukać.
-Marek Kamiński-

Nie traćmy naszej ciekawości do wszystkich dobrych rzeczy, które świat ma do zaoferowania.

Filozofia zen

Warto więc czas dla siebie zadedykować samodoskonaleniu się. Gustav Jung wybitny psychoanalityk mawiał, że Ludzie zdrowie mogą zyskać tylko wtedy, gdy wydobędą się z bagna codzienności. 

  • To może być nauka nowej umiejętności, języków obcych – odnalezienie ulubionych filmów zagłębiając się w kinematografii czy rozpoczęcie nowej książki. Wszystko co daje nam radość i zwiększa nasz potencjał – jest dobre dla zdrowia psychicznego.

Każdy człowiek jest inny, tak samo jak jego potrzeby. Jednak, aby być dobrym i szczęśliwym człowiekiem, powinniśmy pracować nad zdrowiem emocjonalnym każdego z nas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bisquerra Alzina, R., & Pérez Escoda, N. (2007). Las competencias emocionales. Educación XX1.
  • Bisquerra Alzina, R. (2003). Educación emocional y competencias básicas para la vida. Revista de Investigación Educativa, RIE.
  • Cano-Vindel, A., & Miguel-Tobal, J. (2001). Emociones y salud. Ansiedad Estrés.
  • Velázquez, S. (2013). Salud Física y emocional. Programa Institucional Actividades De Educacion Para Una Vida Saludable.
  • Gardiner P, Sadikova E, Filippelli AC, et al. Stress Management and Relaxation Techniques use among underserved inpatients in an inner city hospital. Complement Ther Med. 2015;23(3):405–412. doi:10.1016/j.ctim.2015.03.006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.