Zdrowe zęby - 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Regularne wizyty u dentysty, a także czyszczenie i płukanie jamy ustnej są podstawowymi zdrowymi nawykami, które zapewniają dobry stan zdrowia zębów i pozwalają uniknąć komplikacji.
Zdrowe zęby - 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zdrowy uśmiech to pragnienie każdej osoby, która o siebie dba. Te pięć nawyków, które pomogą Ci zadbać o zdrowe zęby, zapobiegają problemom z uzębieniem i dziąsłami. Ponadto zapewnią Ci doskonały wygląd.

Dobry stan uzębienia wymaga wytrwałości. Odpowiednia higiena jamy ustnej to bowiem cały szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Zaczynają się one od właściwego szczotkowania zębów, natomiast kończą na użyciu nici dentystycznej i płynów do płukania do ust. Powinno to być nasze codzienne rutynowe zadanie, którego nie można pominąć, nie narażając się na poważne choroby.

Choroby jamy ustnej

Najbardziej znanymi chorobami jamy ustnej są próchnica, zapalenie dziąseł a także zapalenie przyzębia. Ale można tu również wymienić złamane lub pociemniałe zęby, kandydozę jamy ustnej, bruksizm, owrzodzenia jamy ustnej, a nawet raka.

Wszystkie te schorzenia mają niszczący wpływ na zęby, dziąsła i język. Dlatego konieczne jest podjecie odpowiednich działań na czas, aby uniknąć większych problemów.

Próchnica jest bezpośrednio związana z brakiem odpowiedniej higieny i dotyczy jednej na cztery osoby dorosłe. Ten rodzaj patologii stomatologicznych powoduje ból a często także wrażliwość na zimno i ciepło.

Ból zęba

Zęby można złamać podczas gryzienia takich pokarmów, jak orzechy, twarde cukierki, kostki lodu. Może się to zdarzyć również przy obgryzaniu paznokci, gryzieniu ołówków lub innych przedmiotów. Tego typu wypadki mogą również uszkodzić staw szczękowy. Brak higieny zdecydowanie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko złamania zębów.

Zapalenie dziąseł to zapalenie tkanek pokrywających korzenie zębów. Przyczyną jest nieodpowiednia higiena płytki nazębnej, która powoduje zaczerwienienie i rozpalenie dziąseł, a także krwawienie i nieświeży oddech.

Zapalenie przyzębia natomiast jest zaawansowaną postacią zapalenia dziąseł. To poważne schorzenie może powodować utratę zębów, bolesne ropnie, nieświeży oddech, krwawienie a także zmiany w zgryzie. Obrażenia będą trwałe, jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas.

Nawyki, które pomagają dbać o zdrowe zęby

1. Prawidłowe szczotkowanie zębów i dziąseł

Używanie szczoteczki do zębów jest konieczne minimum cztery razy dziennie. Należy to robić zwłaszcza po przebudzeniu i wstaniu z łóżka a następnie po każdym posiłku. Również wtedy, gdy spożywasz jakakolwiek żywność, która zawiera cukier.

Zaleca się, aby nie pocierać szczoteczką zębów z całą siłą, gdyż mogłoby to prowadzić do obrażeń dziąseł lub do zniszczenia szkliwa. Spokojne, koliste, ale zdecydowane ruchy najlepiej gwarantują większą skuteczność.

Najbardziej polecane pasty do zębów to takie, które zawierają fluor. Substancja ta remineralizuje szkliwo i przyczynia się do eliminacji płytki nazębnej. Fluor atakuje również bakterie, które ją wytwarzają, i które perforują zęby, aż do powstania próchnicy.

Jeśli chwilowej nie dysponujemy szczoteczką do zębów, możemy zastosować płukanie jamy ustnej wodą. Wydatnie pomoże to zmniejszyć działanie bakterii. Nawyk jedzenia zielonego jabłka, a następnie płukania ust wodą to kolejna opcja, jeśli nie możemy umyć zębów po posiłku.

2. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Łatwo jest dotrzeć nicią dentystyczną w te miejsca w jamie ustnej, do których nie jesteś w stanie dotrzeć przy pomocy szczoteczki. Między zębami gromadzą się resztki pokarmu, które tworzą gęstą płytkę nazębną, bardzo szkodliwą dla zdrowia zębów.

Zdrowe zęby muszą być regularnie czyszczone

Istnieją trzy bardzo proste metody dotarcia do wszystkich zakamarków miedzy zębami: nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe lub doustne irygatory. Każda z nich jest idealna do tego ważnego zadania.

3. Płukanie jamy ustnej jest niezbędne, aby zęby były zdrowe

Prawidłowe czyszczenie zębów zawsze powinno kończyć się płukaniem jamy ustnej. Ten zabieg kończy czyszczenie tych przestrzeni, do których nie można dotrzeć szczotką lub innymi narzędziami.

W sprzedaży dostępne są płyny do płukania o działaniu przeciwpróchniczym, działaniu wybielającym lub takie, które minimalizują wrażliwość zębów. Jednocześnie pozostawiają na długo przyjemne uczucie świeżości.

4. Konieczne są regularne wizyty u dentysty

Raz w roku (przynajmniej) musimy odwiedzić dentystę. Tylko dobry specjalista będzie wyczulony na objawy możliwej choroby zębów. Dlatego powinien sprawdzić naszą jamę ustna pod kątem takich zaburzeń jak próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia lub zaciemnienie zębów, jeśli wymienić tylko te najważniejsze.

Odpowiednia higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona wizytami w klinice dentystycznej, gdzie przy pomocy odpowiedniego sprzętu zostanie wzmocniony poziom fluoru w naszym uzębieniu. Ponadto wykonane zostanie głębokie czyszczenie a lekarz zaleci nam odpowiednie produkty, aby uzyskać lepszą higienę.

5. Żywność i suplementy, które zapewnią zdrowe zęby

Odpowiednia ilość wapnia potrzebna dla lepszej struktury naszego uzębienia powinna być dostarczana przede wszystkim poprzez żywność. Pokarmy bogate w witaminy i minerały powinny być częścią codziennej diety. Ryby, warzywa i owoce są korzystne dla całego organizmu, w tym dla jamy ustnej.

Jedzenie malin

Natomiast inne produkty, takie jak słodycze i napoje bogate w cukier, są bardzo szkodliwe i szybko popsuja zdrowe zęby. Niektóre napoje, takie jak kawa i wino, mogą z kolei zostawiać na zębach nieestetyczne plamy. Natomiast twarde cukierki mogą powodować pękanie zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej z pewnością przyczyni się ogólnie do zdrowia zębów, dziąseł i przyzębia. Jeśli wprowadzisz te 5 nawyków, nie tylko pomogą Ci zadbać o zdrowie jamy ustnej, ale zagwarantują Ci również piękny uśmiech. A jest to wizytówka zdrowej i szczęśliwej osoby .


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Klassen, A., Wickert, N., Tsangaris, E., Klaassen, R., & Anthony, S. (2017). Health-Related Quality of Life. In Pediatric Oncology. https://doi.org/10.1007/978-3-319-33679-4_30
  • Petersen, P. E. (2008). Oral health. In International Encyclopedia of Public Health. https://doi.org/10.1016/B978-012373960-5.00527-X
  • Touger-Decker, R., & van Loveren, C. (2003). Sugars and dental caries. The American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1111/j.1752-7325.1944.tb00729.x
  • Kohn, W. G., Collins, A. S., Cleveland, J. L., Harte, J. A., Eklund, K. J., Malvitz, D. M., & Centers for Disease Control and Prevention (CDC). (2003). Guidelines for infection control in dental health-care settings–2003. MMWR. Recommendations and Reports : Morbidity and Mortality Weekly Report. Recommendations and Reports. https://doi.org/rr5217a1 [pii]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.