Zdrowa skóra – poznaj 6 naturalnych sprzymierzeńców.
Zdrowa skóra oznacza zdrowe ciało i jest świadectwem prawidłowo funkcjonującego organizmu. Jeśli pragniesz pięknej, świecącej i promiennej cery, powinieneś zastosować podstawowe środki, takie jak prawidłowe mycie, łagodzenie i nawilżanie Twojej skóry.
Jest jednak jeszcze jeden podstawowy element układanki, którego często nie traktujemy wystarczająco poważnie. Mamy tu na myśli naszą dietę. Zdrowa skóra jest efektem zdrowej diety!
Nie możemy zapominać, że zdrowa i zrównoważona dieta będzie korzystna nie tylko dla naszego zdrowia ogólnego, ale także dla naszej skóry i włosów.
Złe nawyki żywieniowe i dieta oparta głównie na tłuszczach nasyconych i cukrach mogą powodować przedwczesne starzenie się. Skutkiem nieprawidłowej diety często są przedwcześnie występujące zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości skóry.
Zdrowa skóra – pokarmy, które staną się Twoim sprzymierzeńcem!
1. Brokuły.
Brokuły mają w swoim składzie bardzo wysoką koncentrację witaminy A, która jest niezbędna dla pięknej, promienistej skóry.
Ponadto warzywo to zawiera wysoki poziom witamin C i E, które pomagają organizmowi wytwarzać kolagen. Kolagen sprawia, że nasza cera jest zdrowa i elastyczna.
Witamina E, którą zawierają brokuły, jest odpowiedzialna za ochronę błony komórkowej skóry, jak również za ochronę ciała przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV).
Zobacz także: Brokuły zapiekane z szynką – zdrowy pomysł na obiad
2. Marchew
Warzywa te są jednym z najlepszych źródeł beta-karotenu, który doskonale wpływa na prawidłowy wygląd naszej skóry.
Ponadto marchewki są pomocne w zwalczaniu procesów starzenia, a także redukują zwiotczałą tkankę skórną, sprawiając, że jest ona bardziej napięta. Zwalczają także pierwsze oznakami zmarszczek.
Dzięki zawartości antyoksydantów i witaminy A marchew pomaga odbudować skórę i chroni ją przed promieniowaniem UV. Zdrowa skóra to zatem ta, która posiada materiały budulcowe i ochronne!
3. Zdrowa skóra, a zdrowe tłuszcze w diecie.
Nasz organizm potrzebuje zarówno wielonienasyconych, jak i jednonienasyconych tłuszczów do normalnej produkcji hormonów. Ponadto potrzebujemy ich, aby nasze włosy i skóra były zdrowe. Jednocześnie chronią nas one przed rozwojem wielu poważnych chorób cywilizacyjnych.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 chronią nasz organizm przed stanami zapalnymi, które mogą powodować zapalenia skóry. Odgrywają również ważną rolę w ochronie przed nowotworami skóry.
Zdrowe tłuszcze możesz odnaleźć w następujących produktach:
- Oliwa z oliwek.
- Orzechy.
- Tłuste ryby (sardynki, tuńczyk).
- Nasiona roślin.
4. Miód.
Miód jest wspaniałym i niezwykłym produktem spożywczym, który bardzo korzystne wpływa na naszą cerę. Działa on niczym naturalny środek nawilżający.
W momencie, gdy używamy go zewnętrznie jako maska, ma właściwości antybakteryjne, które mogą być pomocne dla osób, które szukają leku na trądzik i podobne niedoskonałości skóry.
Miód jest również niezwykle odżywczy. Posiada on bardzo wiele minerałów, które pomagają Twojej skórze wyglądać pięknie i zdrowo. Oto najważniejsze z nich:
- Żelazo.
- Wapń.
- Magnez.
- Fosfor.
- Potas.
- Cynk.
Miód ma również właściwości ściągające i regenerujące, które pozostawiają skórę miękką i aksamitną.
Przeczytaj również: Działanie miodu na włosy – mnóstwo korzyści!
5. Płatki owsiane.
Owies to jeden z najlepszych naturalnych środków nawilżających dla naszej skóry. Płatki owsiane mają zarówno właściwości nawilżające, jak i kosmetyczne, co sprawia, że są świetnym składnikiem dla maseczek do twarzy.
Owies jest zarazem doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Dostarcza również magnezu, miedzi, żelaza i potasu. Są to praktycznie wszystkie niezbędne minerały dla naszego ciała i skóry.
Jedzenie płatków owsianych w różnych formach może pomóc powstrzymać głód i poprawić trawienie, co jest niezbędne do eliminacji toksyn z organizmu.
Z tych właśnie powodów owies pomaga poprawiać wygląd naszej skóry od wewnątrz.
6. Zdrowa skóra – odpowiednia ilość wody.
Woda jest głównym i najważniejszym składnikiem w budowie naszego ciała. Pomaga naszemu organizmowi się oczyszczać, dotleniać, nawadniać i eliminować toksyny z naszej skóry.
Utrzymywanie prawidłowo nawodnionego ciała pomaga zachować piękną i zdrową skórę. Ma to także wiele innych, ogólnych korzyści zdrowotnych!
Woda zapewnia skórze większą elastyczność i nawilżenie. W ten sposób zapobiega suchości i kruchości tkanki skórnej. Odpowiednie nawodnienie pomaga również pozbywać się martwych komórek naskórka z zewnętrznej warstwy skóry.
Nawilżona, zdrowa skóra jest pełna składników odżywczych i co sprawia, że wręcz promienieje. Co więcej, ryzyko przedwczesnego starzenia i powstawania zmarszczek będzie zdecydowanie mniejsze.
Zdrowa skóra – wskazówki jak sprawić, aby wyglądała pięknie i młodo.
Poza przestrzeganiem zrównoważonej diety należy pamiętać jednocześnie o następujących kwestiach:
- Stosuj filtr przeciwsłoneczny, gdy wychodzisz na zewnątrz.
- Unikaj palenia tytoniu.
- Codziennie czyść i nawilżaj skórę kosmetykami, które odpowiadają Twoim potrzebom.
- Nigdy nie używaj mydła do rąk do twarzy.
- Zadbaj o wystarczającą ilość snu i odpoczynku.
- Zmieniaj poszewkę na poduszkę co 3 do 5 dni.
- Trzymaj włosy z dala od twarzy, ponieważ tłuszcz z ich powierzchni może prowadzić do powstawania trądziku.
Powinieneś raz na jakiś czas odwiedzać swojego dermatologa w celu rutynowej pielęgnacji ciała i zweryfikowaniu diety, która najlepiej pasuje do Twojego rodzaju skóry.
Twój dermatolog również doradzi Ci w sprawie kosmetyków lub kremów, które mogą najlepiej działać na Twoją skórę. Zapobiegniesz niepotrzebnym reakcjom alergicznym lub innym problemom.
Jeśli zastosujesz się do dzisiejszych wskazówek, to jesteśmy przekonani, że Twoja skóra zawsze będzie wyglądać młodo, zdrowo i pięknie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Basavaraj, K., Seemanthini, C., & Rashmi, R. (2010). Diet in dermatology: Present perspectives. Indian Journal of Dermatology. https://doi.org/10.4103/0019-5154.70662
- Masaki, H. (2010). Role of antioxidants in the skin: Anti-aging effects. Journal of Dermatological Science. https://doi.org/10.1016/j.jdermsci.2010.03.003
- Poljsak, B., Dahmane, R., & Godic, A. (2013). Skin and antioxidants. Journal of Cosmetic and Laser Therapy. https://doi.org/10.3109/14764172.2012.758380
- Simopoulos, A. P. (2002). The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids. Biomedicine and Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1016/S0753-3322(02)00253-6
- Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: A review. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12058