Zbyt szybka utrata wagi: czy może być niebezpieczna?
Poszukujesz diety, która pomoże Ci schudnąć? W takim razie porozmawiaj ze swoim lekarzem, który pomoże Ci znaleźć dietę dopasowaną do Twoich potrzeb. Zbyt szybka utrata wagi wynikająca ze stosowania”diety-cud” może okazać się bardzo niebezpieczna.
Większość osób, która decyduje się przejść na dietę, aby schudnąć, chce jak najszybciej zobaczyć jej rezultaty. Ale czy wiesz, że zbyt szybka utrata wagi może okazać się niebezpieczna?
Pozbycie się kilku zbędnych kilogramów może wymagać sporych nakładów czasu i wysiłku. To całkowicie normalne! Jednak aby osiągnąć idealną wagę w zdrowy sposób, należy chudnąć powoli. W przeciwnym razie możesz zaszkodzić swojemu organizmowi. Dowiedz się więcej na ten temat czytając dzisiejszy artykuł.
Czy zbyt szybka utrata wagi może okazać się ryzykowna?
Rozpoczęcie restrykcyjnej diety w celu zrzucenia wagi okazuje się zazwyczaj skomplikowane, zwłaszcza jeśli lubisz jeść. Wchodzenie na wagę i obserwowanie liczb, które pozostają takie same jak poprzedniego dnia może być frustrujące. Jednak powinnaś wykazać się cierpliwością i stosować się do zaleceń lekarza.
Diety-cud, podczas których tracisz kilka kilogramów na tydzień, mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego organizmu. Właśnie dlatego nie są polecane przez dietetyków i lekarzy.
Zapewne zastanawiasz się co oznacza “za szybko”? Ogólnie rzecz biorąc dietetycy uważają, że zdrowa utrata wagi to taka, podczas której chudniesz od 0,5 do 1 kg na tydzień. Utrata ponad 1 kg tygodniowo jest uznawana za “za szybkie” chudnięcie.
Warto wyjaśnić, że jeśli cierpisz z powodu zatrzymania wody w organizmie, zapewne będziesz traciła ponad 1 kg podczas pierwszych kilku tygodniu po przejściu na nową dietę.
Przeczytaj również: Utrata wagi ciała – 4 najczęściej popełniane błędy
Wpływ na ciało
Organizm potrzebuje określonej liczby kalorii każdego dnia, aby spełniać różne funkcje. Nadmiar wagi pojawia się, gdy spożywasz więcej kalorii niż potrzebujesz. Aby schudnąć w zdrowy sposób najlepiej byłoby, gdybyś stopniowo zmniejszała spożycie kalorii, zwiększając jednocześnie aktywność fizyczną.
Zapotrzebowanie kaloryczne jest różne w przypadku każdej osoby. Zależy choćby od takich zmiennych jak płeć, wiek i poziom aktywności fizycznej. Z tego powodu nie polecamy stosowania diety-cud. Zamiast tego powinnaś udać się do dietetyka, aby mógł ocenić Twoje zdrowie i stworzyć spersonalizowaną dietę, bazującą na Twoim stanie fizycznym.
W takim razie co się dzieje, gdy decydujesz się zmniejszyć ilość spożywanego pożywienia stosując restrykcyjną dietę? Zbyt szybka utrata wagi może wiązać się z takim ryzykiem jak:
1. Utrata masy mięśniowej
Jeden z największych błędów popełnianych przez osoby, które zaczynają stosować diety-cud, to fakt, że chcą zrzucić wagę nie rozumiejąc, że największą rolę odgrywa tak naprawę zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że utrata wagi wcale nie oznacza utraty tłuszczu.
Katabolizm mięśniowy pojawia się gdy ciało, które potrzebuje energii i nie otrzymuje pożywienia, zaczyna żywić się własnymi tkankami, w tym tkankami mięśniowymi.
W 2016 r. przeprowadzono badanie, w którym oceniono grupę ludzi stosujących bardzo niskokaloryczną dietę przez 12 tygodni (500 kalorii versus 1500 kalorii dziennie). Pod koniec badania liczba utraconych kilogramów była podobna u obu grup. Jednak osoby stosujące bardziej restrykcyjną dietę straciły sześć razy więcej masy mięśniowej.
Może Cię również zainteresować: Praktyka jogi – czy wiesz, że pozwala spalić kalorie?
2. Spowalnia metabolizm
Niektóre badania wykazały, że gdy tracisz wagę zbyt szybko, Twoja przemiana materii może spowolnić. Oznacza to, że będziesz spalać mniej kalorii. Co więcej, udowodniono, że liczba kalorii, które spalasz każdego dnia, może się zmniejszyć do około 23% normalnego poziomu.
3. Wywołuje niedobory składników odżywczych
Bardzo niskokaloryczna dieta może wywoływać niedobory wartości odżywczych, gdy nie spożywasz wszystkich witamin i minerałów, których potrzebuje Twój organizm, aby działać we właściwy sposób. Niedobory wartości odżywczych mogą wywoływać:
- Wypadanie włosów,
- Duże przemęczenie,
- Kruchość kości,
- Osłabienie układu odpornościowego.
4. Kamienie żółciowe
Za każdy razem, gdy jesz, Twój pęcherzyk żółciowy uwalnia soki żołądkowe, które pomagają rozkładać pożywienie, aby mogło zostać strawione. Niektóre badania wykazały, że gdy spożywasz mniejsze ilości pożywienia, część żółci, która nie jest uwalniana, może tworzyć kamienie żółciowe.
5. Inne problemy
Wspomnieliśmy już wcześniej, że największe ryzyko wiąże się ze zbyt szybką utratą wagi. Poza poważnym ryzykiem natury zdrowotnej możesz doświadczyć również innych problemów, takich jak:
- Zawroty głowy,
- Uczucie zimna,
- Rozdrażnienie,
- Skurcze mięśni,
- Zaparcia,
- Biegunki.
Jeżeli chcesz schudnąć, nie powinnaś robić tego zbyt szybko. Nie rozpoczynaj diety mającej na celu utratę zbędnych kilogramów bez nadzoru lekarskiego. Pamiętaj, że zanim zaczniesz zmieniać swoje nawyki żywieniowe, warto zasięgnąć porady dietetyka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dupont J., Dedeyne L., Dalle S., Koppo K., et al., The role of omega 3 in the prevention and treatment of sarcopenia. Aging Clin Exp Res, 2019. 31 (6): 825-836.
- Arulselvan P., Fard MT., Tan WS., Gothai S., et al., Role of antioxidants and natural products in inflammation. Oxid Med Cell Longev, 2016.
- Erlinger S., Gallstones in obesity and weight loss. Eur J Gastroenterol Hepatol, 2000.