Zbyt kwaśne pH w organizmie? Zastosuj nasze rady!

Odpowiedni sposób odżywiania jest kluczem do zwalczenia kwasowości organizmu i zrównoważenia pH.
Zbyt kwaśne pH w organizmie? Zastosuj nasze rady!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeżeli przeanalizujemy wszystkie produkty spożywcze zjadane na co dzień, zdamy sobie sprawę, że w większości przypadków działają kwasowotwórczo na nasz organizm. Co to znaczy? Że jesteśmy podatni na wiele niebezpiecznych chorób i dolegliwości. Żeby lepiej zrozumieć ten problem, musimy wziąć pod uwagę, że równowaga pH naszego organizmu jest tutaj najbardziej istotna.

Skala pH zaczyna się od 1 (ekstremalna kwasowość), a kończy na 14 (ekstremalna zasadowość).

Osoba o idealnym stanie zdrowia utrzymuje ten wskaźnik pomiędzy 7,35 i 7,45. Niewątpliwie, aktualny styl życia i sposób w jaki się odżywiamy, są czynnikami powodującymi zachwianie się tej równowagi pH.

Najczęściej ku odczynowi kwaśnemu. Dlatego też tak istotna jest poprawa naszych nawyków żywieniowych.

Zrównoważone pH – 4 klucze

Sposób odżywiania się

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, żywienie jest podstawą przy zwalczaniu kwasowości i równoważeniu pH. Powinniśmy zidentyfikować te produkty, które zakwaszają nasz organizm i sięgać po te zasadowotwórcze.

“Jesteśmy tym co jemy”. To najświętsza prawda. Dlatego też tak ważne jest włączenie do naszej diety pokarmów o odczynie zasadowym, czyli tych bogatych w wapń, potas i magnez.

  • Niektóre produkty zasadowotwórcze to: woda zasadowa, owoce, warzywa (zwłaszcza zielone warzywa liściaste), pełnoziarniste zboża, miód.
  • Niektóre produkty kwasowotwórcze: produkty mleczne, sery, mięsa, rafinowane zboża, cukier biały, herbata, kawa.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne

Prowadząc siedzący tryb życia, nasze ciało pracuje dużo wolniej i trudniej jest mu zwalczyć kwasowość. Eksperci polecają – oprócz diety – adekwatny zestaw ćwiczeń, zależny od wieku i kondycji danej osoby.

W ten sposób aktywujemy metabolizm, przyspieszymy eliminację toksyn i usprawnimy pracę organów.

Oczyszczanie organizmu

Oczyszczenie organizmu jest podstawą przy przywracaniu równowagi kwasowo – zasadowej.

Nagromadzone toksyny również zakwaszają nasz organizm. W naszej diecie nie powinno zabraknąć naparów ziołowych i koktajli na detoks organizmu.

Równowaga emocjonalna

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WTO), zdrowe ciało oznacza odpowiedni stan psychofizyczny. “W zdrowym ciele zdrowy duch”.

Jeżeli cierpimy na nadmiar stresu, jest nam niezwykle trudniej wyeliminować toksyny. Odpowiedni poziom pH wymaga równowagi emocjonalej, kontrolowania stresu.

2 koktajle zasadowotwórcze

Zielony koktajl na zrównoważone pH

Koktajl zasadowotwórczy

Ten przepyszny napój jest bogaty w witaminy i minerały, które nie tylko dodają nam energii, ale też pomagają zrównoważyć pH, oczyścić i nawodnić organizm.

Składniki

  • 10 słodkich pomarańczy.
  • ½ ananasa.
  • Garść świeżej bazylii.
  • Garść świeżych liści szpinaku, kapusty włoskiej lub pietruszki.

Sposób przygotowania

Kroimy obrane pomarańcze i ananasa w kostkę i wkładamy do sokowirówki razem z resztą składników. Po kilku minutach sok jest gotowy do spożycia. Pijemy go od razu i najlepiej na czczo.

Koktajl z buraków liściowych

Świeże buraki liściowe

Zielone warzywa liściaste są doskonałym źródłem błonnika, witamin i minerałów, które usprawniają proces trawienia i eliminowania toksyn z organizmu. Poniższy koktajl posiada właściwości zasadowotwórcze, dzięki którym możemy uniknąć wielu chorób i dolegliwości.

Składniki

  • 6 – 8 liści buraków.
  • 1 szklanka ciemnych winogron (100 g)
  • 1 średnia obrana pomarańcz.
  • 1 banan.
  • szklanka wody (250 ml).

Sposób przygotowania

Wszystkie składniki wkładamy do sokowirówki. Po paru minutach powinniśmy otrzymać jednolity napój. Pijamy go koniecznie na czczo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.