Rozpoznanie zawału serca – objawy i profilaktyka
Biorąc pod uwagę wysoki odsetek zawałów serca w naszym kraju, bardzo ważne jest, aby być uważnym i dobrze poinformowanym. W Polsce najwięcej zgonów dotyczy właśnie chorób kardiologicznych: choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy czy właśnie różnych odmian zawału serca. Niestety atak serca dotyka z każdym rokiem coraz więcej osób.
Każdy z nas powinien wiedzieć jak szybko rozpoznać pierwsze objawy zawału serca. Dzięki podanym przez nas wskazówkom będziesz w stanie zapobiec tym groźnym komplikacjom i powikłaniom. Wtedy należy działać szybko i wezwać pogotowie na czas.
Przyczynę ataków można łatwo wyjaśnić: powstały z różnych powodów skrzep blokuje przepływ krwi w tętnicach. W związku z tym krew nie może dostać się do serca i dalej do wszystkich komórek ciała. Może się to skończyć uszkodzeniem narządów i nawet śmiercią.
Rozpoznanie zawału serca
Narządy układu krwionośnego wysyłają kilka ważnych sygnałów do ciała, tuż przed nastąpieniem zawału serca. Dlatego warto wiedzieć czym się one charakteryzują, by w porę zdiagnozować stan kryzysowy i poprosić o pomoc medyczną.
Umiejętność szybkiej reakcji i poważne potraktowanie objawów jest krytyczne, aby uratować życie swoje lub innej osoby. Przeczytaj więc i zapamiętaj poniższe objawy.
Główne objawy zawału serca
- Gdy wystąpi zawał lub stan przedzawałowy odczujesz ból w klatce piersiowej, tuż za mostkiem. Następnie ból może przenieść w stronę jednego z ramion – zwykle lewego – i promieniować w kierunku szyi, przez okres ok. 40 minut. Może być odczuwalny nawet przy żuchwie i powodować drętwienie górnych kończyn.
- Jeszcze bardziej niepokojące są objawy zwiększonego kołatania serca i pojawienie się trudności z oddychaniem.
- Częstym objawem są nudności. Pamiętaj jednak, że gdy ktoś odczuwa mdłości, nie oznacza to od razu, że ma atak serca. Zwykle objaw ten występuje z wymienionymi wyżej objawami ze strony serca. Należy zwrócić uwagę na pełne spektrum objawów, w tym właśnie wymioty i mdłości.
- Ciało osoby chorej cierpi na zmiany odczucia temperatury. Niektórzy ludzie oblewają się zimnym potem, mają dreszcze, podczas gdy inni odczuwają nagłe i skrajne uderzenia gorąca.
- Pojawić się może poczucie niepokoju. Jest to charakterystyczne dla sytuacji kryzysowych. Jeśli dostrzeżesz powyższe objawy u siebie lub innej osoby, należy szybko szukać pomocy medycznej. Każda chwila zwłoki może kosztować osobę chorą życie.
Jak zapobiegać powstaniu zawału serca?
Pozbądź się tych niezdrowych nawyków!
Twoje ciało w końcu zapłaci cenę za brak dyscypliny w pewnych kwestiach dotyczących twojego życia. Aby zachować zdrowie jak najdłużej, zalecamy całkowite unikanie następujących nawyków:
1. Palenie tytoniu
Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko powstania zawału serca. Jest to jedna z głównych przyczyn zgonów oraz powód wielu chorób układu krążenia.
U nałogowych palaczy funkcje oddechowe są znacznie zmniejszone. W przypadku pojawienia się zawału serca, może to spowodować poważne lub nawet śmiertelne konsekwencje.
Pacjent szybciej zostanie pozbawiony życiodajnego tlenu, co może skrócić czas potrzebny na dojechanie do szpitala. Ponadto palenie osłabia wydolność krążeniowo – oddechową.
Dowiedz się więcej na ten temat: Szkodliwość tytoniu – 8 popularnych mitów
2. Nadmierny stres i wyczerpanie fizyczne
Stres jest częstym problemem cywilizacyjnym w XXI wieku. Szybkie tempo życia i długie godziny spędzone w pracy zabierają nam cenny czas na relaks i chwilę oddechu.
Musisz nauczyć się wykorzystywać narzędzia i techniki relaksacji. Na co dzień postaraj się zachować spokój, skup się na rozwiązaniu problemu i nie dawaj się ponieść negatywnym emocjom. Od czasu do czasu praktykuj jogę i naucz się kontrolować swój oddech. Ważny jest również głęboki sen i regeneracja.
Oddzielenie pracy od życia prywatnego to pierwszy krok do poradzenia sobie z przygniatającym Cię stresem. Techniki skupienia, celebrowanie nawet najdrobniejszych chwil czy spacery z psem, mogą pomóc Tobie i Twoim bliskim skoncentrować się na dniu dzisiejszym i nie stresować się na zapas jutrem.
Przeczytaj więcej: Używanie gniewu do komunikacji z innymi
3. Tłuszcze nasycone i tłuszcze trans
Trzymaj się zdrowej diety, nieprzetworzonego jedzenia i dużej ilości warzyw. Codzienne spożywanie jedzenia typu fast food i smażonych potraw, stopniowo zwiększa ryzyko negatywnego wpływu tłuszczy na organizm.
Pamiętaj, że duża część chorób sercowo- naczyniowych jest rezultatem nieodpowiedniej diety. Należy unikać niekorzystnych nawyków żywieniowych, aby zapobiec tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Jeśli Cię to dotyczy- obniż poziom złego cholesterolu we krwi. Nie chodzi o kompletne wyeliminowanie wszelkiego tłuszczu, ale o zachowanie kontroli nad ty co jesz. Od czasu do czasu możesz jeść nawet i fast-foody.
Pamiętaj o zdrowych tłuszczach: awokado, oliwa, oliwki, olej z pierwszego tłoczenia mają działania prozdrowotne w przypadku problemów z wysokim cholesterolem. Należy również spożywać pokarmy bogate w błonnik: pieczywo razowe, siemię lniane, nasiona i kasze.
4. Nadużywanie alkoholu
Napoje alkoholowe są bardzo szkodliwe, gdy są spożywane często i w nadmiarze. W rzeczywistości są one ważnym czynnikiem w rozwoju otyłości i zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z sercem.
Jeśli masz zamiar pić alkohol, rób to w sposób umiarkowany. Nie dawaj swojemu ciału powodu do zachorowania! Lampka czerwonego wina do obiadu czy okazjonalne małe piwo wystarczą w zupełności.
5. Brak aktywności fizycznej
Ciągły stres, brak odpoczynku i wszelkie inne ekstremalne złe nawyki nie są sprzymierzeńcami zdrowego serca. Ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, nie uprawiają sportu ani nie chodzą na spacery, dokładają cegiełkę do rozwoju chorób krążenia. Z powodu braku aktywności fizycznej często ujawniają się u nich problemy zdrowotne.
Nie ma jednak potrzeby podejmowania drastycznych środków, aby uniknąć zawału serca.
Nie musisz od razu biegać maratonów! Kluczem do sukcesu jest zdrowy styl życia i regularność. Spacery na świeżym powietrzu, pójście na rower czy na basen – są dobrym krokiem w stronę zwiększenia aktywności.
Unikaj opisanych powyżej złych nawyków i co najważniejsze – ucz się kontrolować swoje emocje. Jeśli wdrożysz wszystkie wspomniane w artykule zalecenia i ograniczysz złe przyzwyczajenia – znacznie zapobiegniesz możliwości powstania zawału serca.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bode, C., & Frey, M. (2006). Infarto agudo de miocardio. In Netter. Cardiología. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1536-6.50009-9
- Fernández-Ortiz, A. (2011). Qué es el infarto agudo de miocardio. Libro de La Salud Cardiovascular. https://doi.org/10.1007/978-90-481-9858-0
- Arós, F., Loma-Osorio, Á., Alonso, Á., Alonso, J. J., Cabadés, A., Coma-Canella, I., … Inicial, A. (2005). Guías de actuación clínica de la Sociedad Española de Cardiología en el infarto agudo de miocardio. Revista Española de Cardiología. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2012.06747.x