Zawał krezki jelita: badania i leczenie

Zawał krezki jelita: badania i leczenie
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Leczenie zawału krezki jelita ma na celu przywrócenie przepływu krwi do dotkniętego obszaru.

Zawał krezki jelita jest nagłym przypadkiem chirurgicznym wynikającym z niewystarczającego przepływu tętniczego lub żylnego krezki. Diagnoza może być trudna i często nadchodzi zbyt późno.

Śmiertelność z powodu tego schorzenia jest dość wysoka. Nawet pomimo wielkiego postępu, jakiego dokonano w ostatnich latach zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu. Wczesna diagnoza i resekcja jelita mają zasadnicze znaczenie dla poprawy szansy przeżycia pacjenta.

Ci, którzy przeżyją początkowy ostry przypadek zawału krezki jelita i pierwotną operację, mają zwykle krótkie jelito cienkie lub grube.

Przyczyny zawału krezki jelita

Skrzepy krwi

Istnieje wiele czynników etiologicznych, które są związane z rozwojem zawału krezki jelita. Można je podzielić na pierwotną patologię wewnątrznaczyniową i wtórną patologię pozanaczyniową.

W pierwszym przypadku może wystąpić w wyniku niedrożności tętnicy krezkowej górnej, zakrzepicy żyły krezkowej górnej lub niskiego przepływu krezkowego – nieokluzyjnego zawału krezki. Niedrożność tętnicy może być spowodowana:

 • Embolizmem.
 • Zakrzepicą blaszki miażdżycowej.
 • Zwężeniem.

Z drugiej strony wtórna patologia pozanaczyniowa powoduje zablokowanie dopływu krwi do jelita. Może to nastąpić w wyniku następujących okoliczności:

 • Zawęźlenie jelita i/lub krezki.
 • Nacisk na przepuklinę ściany brzucha.
 • Uraz naczyniowy, w tym porażenie prądem.

Objawy

Oznaki i objawy zawału krezki jelita mogą objawiać się nagle lub stopniowo. U każdej osoby zaburzenie to objawia się inaczej. Dlatego nie zawsze gdy pojawiają się te objawy, oznacza to, że dana osoba ma zawał jelit.

Jednak zidentyfikowano pewne ogóle cechy. Kiedy zawał krezki jelita jest ostry i pojawia się nagle niektóre objawy, które się pojawiają to:

 • Ból brzucha.
 • Uczucie pilnej potrzeby wypróżnienia.
 • Częste i mocne wypróżnienia.
 • Krew w stolcu.
 • Nudności i wymioty.
 • Splątanie psychiczne u osób starszych.

Jako typowe objawy zawału przewlekłego lub stopniowo rozwijającego się możemy wyróżnić następujące dolegliwości:

 • Kolka lub uczucie sytości po jedzeniu, zwykle w ciągu pierwszej godziny.
 • Ból brzucha, który stopniowo się pogarsza.
 • Niezamierzona utrata wagi.
 • Biegunka.
 • Obrzęk.

Testy diagnostyczne

Badanie krwi

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​dana osoba może cierpieć na zawał krezki jelita, może skierować ją na różne badania diagnostyczne w oparciu o objawy i oznaki. Celem jest potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy. Wśród tych badań możemy wyróżnić:

 • Badania krwi: Chociaż nie ma konkretnych markerów krwi wskazujących na zawał krezki jelit, to badanie laboratoryjne próbki krwi, która wskazuje na przykład na wzrost liczby białych krwinek może sugerować ten problem.
 • Testy obrazowe: mogą pomóc lekarzowi w wizualizacji narządów wewnętrznych i wykluczeniu innych przyczyn objawów przedmiotowych i podmiotowych. Niektóre z tych technik to prześwietlenia rentgenowskie, USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
 • Endoskopia: polega na użyciu urządzenia zwanego endoskopem, które wprowadza się przez usta i dzięki kamerze pozwala lekarzowi obserwować wnętrze przewodu pokarmowego. Kamerę tę można również zastosować doodbytniczo.
 • Używanie barwnika do śledzenia przepływu krwi przez tętnice: Podczas angiografii do tętnicy w pachwinie lub ramieniu wprowadza się długą, cienką rurkę – cewnik. Następnie przechodzi przez tętnicę do aorty i wstrzykuje barwnik, który wpływa bezpośrednio do tętnic jelitowych.

Leczenie zawału krezki jelita

Leczenie tej choroby polega na przywróceniu odpowiedniego dopływu krwi do przewodu pokarmowego. W takim przypadku może być konieczna operacja w celu usunięcia skrzepu krwi, udrożnienia tętnicy lub naprawy, czy też usunięcia uszkodzonego odcinka jelita.

Leczenie może polegać również na podawaniu antybiotyków i innych leków zapobiegających tworzeniu się skrzepów, mających na celu ich rozpuszczenie czy rozszerzeniu naczyń krwionośnych.

Jeśli wykonuje się angiogram w celu postawienia diagnozy, w tym samym czasie można usunąć skrzep krwi lub otworzyć zwężoną tętnicę za pomocą angioplastyki.

Technika ta polega na użyciu nadmuchanego balonu na końcu cewnika w celu ściśnięcia złogów tłuszczu i rozciągnięcia w ten sposób tętnicy. W ten sposób można uformować szerszą ścieżkę, aby krew płynęła znacznie sprawniej.

Ostatecznie inną techniką jest umieszczenie w tętnicy metalowej rurki przypominającej sprężynę, zwanej stentem, w celu utrzymania tętnicy otwartej. Wszystko to są środki, które lekarz oceni w zależności od  stanu pacjenta.

To może Cię zainteresować ...
Zespół nieszczelnego jelita – 8 objawów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zespół nieszczelnego jelita – 8 objawów

Zespół nieszczelnego jelita może być przyczyną huśtawek nastrojów i powodować stany zapalne w organizmie. Poznaj 8 objawów, których nie należy lekc...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bueno García, V. (2015). Isquemia mesentérica aguda. Semergen. https://doi.org/10.1016/j.semerg.2013.11.001
 • Nande Aramburu, J.; Aguiar, A. (1952). Infarto intestinal crónico. Boletín Sociedad de Cirugía del Uruguay.
 • Holmes, D. R., Kereiakes, D. J., Garg, S., Serruys, P. W., Dehmer, G. J., Ellis, S. G., … Moliterno, D. J. (2010). Stent Thrombosis. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2010.07.016

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.