Zatkany prysznic - 4 niezawodne sposoby

Jednym z najczęstszych problemów jakie możemy napotkać w łazience, jest blokada prysznica. Na szczęście wyróżniamy całe mnóstwo sposobów, które pozwolą nam uporać się z tym problemem. Poznaj 4 z nich. 
Zatkany prysznic - 4 niezawodne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zatkany prysznic to niemałe wyzwanie, z którym mierzy się każdy z nas raz na jakiś czas. Może spotkać nas w najmniej oczekiwanym momencie, a trudno wyobrazić sobie pozostawienie tego stanu przez dłuższy czas. Musimy działać! Jak odblokować prysznic, kiedy ten nie chce z nami współpracować? Czy znamy domowe sposoby na ten problem?

Wiele zależy też od tego, czy zatkana jest słuchawka prysznicowa czy odpływ. Ciśnienie wody może znacznie zmniejszyć się wtedy, co staje się niezmiernie frustrujące i wydłuża czas naszego prysznica. Co możemy zrobić, żeby prysznic nie stał się naszą torturą?

Tak jak wspomnieliśmy mamy do czynienia najczęściej z zatkaną słuchawką, albo z odpływem. Mierzymy się więc ze zmniejszonym ciśnieniem wody, albo ze stojącą po kolana wodą pod prysznicem, która notorycznie zalewa nam łazienkę.

Nie zawsze musimy do razu chwytać za telefon do hydraulika. Zanim to zrobimy i poniesiemy niepotrzebne koszty – możemy spróbować naszych własnych możliwości. Podajemy tu kilka sprawdzonych sposobów naprawczych. 

Poniżej przyjrzymy się czterem niezawodnym metodom odblokowania naszego prysznica.

Zatkany prysznic – domowe sposoby naprawcze

1. Ocet i sok z cytryny do zatkanej słuchawki prysznicowej

Głowica prysznicowa, miejsce, z którego wychodzi woda, często zatyka się, ponieważ osady wapienne i inne substancje, które pochodzą z wody, gromadzą się na jej ścianach. Osady te są zazwyczaj bardzo widoczne w małych otworach w głowicy prysznicowej.

Do odblokowania prysznica, przy pomocy naturalnych produktów – możemy użyć octu i soku z cytryny.

 • Musimy przelać do pojemnika część octu zagotowaną w dwóch szklankach wody i sok z cytryny. Jeśli głowica prysznicowa jest metaliczna, czekamy aż woda zagotuje się, wyłączamy palnik i zanurzamy głowicę w roztworze.
 • Gdy głowica prysznicowa jest plastikowa, lepiej jest pozwolić wodzie nieco ochłonąć, na kilka minut przed jej wprowadzeniem. W obu przypadkach należy pozostawić głowę do namoczenia na 15 do 20 minut. Głowica będzie czysta i blokada zostanie rozwiązana.

2. Soda oczyszczona i ocet na zatkany prysznic

Jeśli problemem jest drenaż, tzn. spływ i miejsce gdzie zmierza woda, blokada i zatkanie jest prawie zawsze spowodowane gromadzeniem się mydła, szamponu, włosów, a także osadów wapiennych. W przypadku, gdy nie chcemy używać chemikaliów, dobrym rozwiązaniem może być soda oczyszczona i ocet.

Soda oczyszczona i cytryna na zatkany prysznic
 • Aby odblokować prysznic tą metodą, należy wlać do odpływu szklankę sody oczyszczonej i pozostawić na kilka minut.
 • Następnie wlej filiżankę octu. Niech pulsuje tam kilka godzin, w miarę możliwości całą noc.
 • Następnie odkręć wodę i pozwól jej spływać przez kilka minut.

Jest bardzo prawdopodobne, że problem zostanie rozwiązany! Jeśli jednak nie, może zaistnieć potrzeba wypróbowania innych metod, w tym zastosowania mocniejszych środków chemicznych.

3. Zdejmij sitko odpływu w celu odblokowania prysznica

Inną opcją jest ręczne odblokowanie blokady poprzez usunięcie drenażu i usunięcie zanieczyszczeń. Może nie jest to przyjemny sposób, ale na pewno skuteczny! 

Blokada odpływu prysznicowego powstaje zwykle w wyniku działania masy włosów i pozostałości produktów takich jak szampon, żel, mydło itp. blokujących rury. W celu uwolnienia odpływu z zatoru, masę tę można usunąć ręcznie.

 • Zacznij jednak od założenia rękawic, a następnie zdejmij pokrywę odpływu.
 • Ma on zazwyczaj śrubę w środku lub dwie po bokach.
 • Należy odkręcić, wyjąć ruszt i włożyć rękę do miejsca, w którym znajduje się zator, a następnie wyciągnąć go.

To rozwiązanie jest zazwyczaj bardzo skuteczne.

4. Chemiczne środki czyszczące do rur na zatkany prysznic

Jeśli powyższe metody nie są wystarczające, można zastosować łatwo dostępne na rynku chemiczne środki do czyszczenia rur. Pamiętaj jednak, że produkty te są bardzo silne i mogą uszkodzić rury lub spowodować poważne obrażenia skóry, oczu, itp.

 • Dlatego ważne jest, aby przed użyciem przeczytać instrukcje dla każdego produktu i postępować zgodnie z nimi przy usuwaniu przeszkód w rurach.
 • Innym ważnym zaleceniem jest, aby nigdy nie mieszać dwóch lub więcej rodzajów produktów chemicznych w celu odblokowania naszego prysznica.
 • Jeśli blokada nie zostanie usunięta przy zastosowaniu pierwszego produktu, nie należy wlewać kolejnego bezpośrednio na poprzedni. Może to generować bardzo toksyczne emisje, które ostatecznie mogą odegrać się na Twoim zdrowiu.
 • Aby osiągnąć najlepszy efekt, upewnij się, że nie będziesz używać odpływu przez kilka godzin.

W przypadku stosowania środków chemicznych, lepiej jest zacząć tylko od niezbędnej ilości. Zazwyczaj pół butelki rozwiązuje problem. Jeśli po upływie określonego czasu i zastosowaniu się do wszystkich instrukcji nie zauważysz rezultatu – spróbuj ponownie.

Podsumowanie

Czyszczenie prysznica

Co ciekawe, wszystkie te porady i sposoby oparte o naturalne rozwiązanie – przydadzą się też do odblokowania kranu, zlewu, czy wanny. Odpływy wszystkich z nich możemy naprawić przy pomocy opisanych wyżej rozwiązań.

Oczywiście najmniej wysiłku wymaga użycie środków chemicznych do udrażniania rur, które można znaleźć na każdym stoisku z chemią gospodarczą. Wszystkie sposoby zaleca się stosować je profilaktycznie, nie czekając, aż ścieki zupełnie przestaną spływać.

Co więcej, jeśli obawiasz się zniszczenia instalacji przez środki chemiczne lub okazały się one nieskuteczne, możesz spróbować drugiego prostego sposobu usunięcia zatoru w odpływie – przepchania lub odessania zanieczyszczeń. Użyj do tego tradycyjnej przepychaczki. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.