Zarządzanie finansami ze współlokatorem - 7 wskazówek

Mieszkanie ze współlokatorem to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, gdy po raz pierwszy zdobywasz niezależność. Naucz się i zastosuj te wskazówki, aby zarządzać finansami ze współlokatorem i sprawić, by wspólne życie było wspaniałe dla wszystkich.
Zarządzanie finansami ze współlokatorem - 7 wskazówek

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mieszkanie z kimś jest jedną z najczęstszych opcji wśród osób poszukujących niezależności od rodziców. Mimo to wielu millenialsów szuka niezależności od swoich rodziców, ale nie stać ich na samodzielne życie. W tym artykule podzielimy się niektórymi korzyściami mieszkania ze współlokatorem. Podamy również najlepsze wskazówki usprawniające zarządzanie finansami ze współlokatorem w celu osiągnięcia trwałej i zdrowej relacji.

To nowe pokolenie młodych ludzi w wieku od 20 do 30 lat chce uzyskać niezależność we wszystkich aspektach swojego życia. Mieszkanie to dla nich najbardziej skomplikowana sprawa, zwłaszcza finansowo. W tym kontekście osoba współlokatora czy współlokatorki wydaje się być doskonałym rozwiązaniem.

Zalety i wady posiadania współlokatora

Główną zaletą dzielenia miejsca ze współlokatorem jest to, że masz możliwość opuszczenia domu, w którym mieszkasz z rodziną i usamodzielnienia się. Dzieje się tak, ponieważ koszt zakupu lub samodzielnego wynajmu domu jest zbyt wysoki. Niejednokrotnie nie da się samemu stawić czoła kosztom wynajmu.

Kiedy jednak zdecydujesz się podzielić kosztem czynszu z inną osobą, perspektywy stają się bardziej zachęcające.

Z drugiej strony łatwiej jest iść tą nieznaną ścieżką, kiedy mieszkasz z inną osobą, z którą łączy Cię wiele wspólnego. Wspólne życie jest przyjemniejsze i łatwiejsze, gdy oboje macie wspólne cele i wspólne nawyki, jeśli chodzi o kwestie takie jak porządek, harmonogramy, wizyty i finanse.

Jedną z wad mieszkania ze współlokatorem jest to, że wspólne życie będzie trudne, jeśli nie macie takich samych priorytetów lub podobnego stylu życia. Jednym z głównych problemów są finanse i to jak nimi zarządzać, aby nie powodowały sporów.

W tym artykule powiemy Ci, o czym musisz pamiętać.

1. Dochód współlokatora

Od początku i przed podpisaniem umowy najmu należy jasno określić, że koszt wynajmu mieszkania nie powinien przekraczać 30% dochodu lokatora zajmującego dany pokój. To jedno z głównych wymagań, jakie muszą spełniać osoby mieszkające pod jednym dachem.

Po pierwsze, ważne jest, aby upewnić się, że współlokatorzy są w stanie pokryć kwotę czynszu bez poświęcania na przykład wydatków na żywność. Po drugie, jest to ważne, ponieważ możesz zagwarantować, że nikt nie będzie miał trudności z opłaceniem swojej części czynszu.

Sacar Cuentas do życia dla współlokatorów.
Obliczenia powinny być wykonane wcześniej, aby uniknąć niespodzianek, gdy decydujesz się na mieszkanie ze współlokatorem.

2. Zarządzanie finansami: różne kwoty

Czy wszyscy powinni płacić taką samą kwotę czynszu? Ogólnie rzecz biorąc, domy lub mieszkania nie mają równych przestrzeni, a niektóre pokoje są mniejsze niż inne lub mają inne udogodnienia.

Nie byłoby całkiem uczciwe, gdyby ci, którzy mają sypialnię z własną łazienką, płacili tyle samo, co na przykład ci, którzy mają mniejszy pokój. Weź pod uwagę cechy nieruchomości. Najlepiej, żeby mieszanie było odpowiednie, ani za duże (bo koszty rosną), ani za małe (bo może być niewygodne). Łatwiej jest również, jeśli pokoje, które będziecie zajmować, mają podobną wielkość i charakterystykę.

3. Wybierzcie kogoś odpowiedzialnego za zarządzanie wydatkami

Musisz wybrać osobę odpowiedzialną za wydatki za obopólną zgodą. Oprócz czynszu, niektóre usługi i podatki muszą być płacone na czas, aby uniknąć problemów i opóźnień w opłatach.

To jedna z najcenniejszych wskazówek, jeśli chodzi o zarządzanie finansami ze współlokatorem. Musi to być zorganizowana osoba, która ma czas na wykonanie tego zadania.

4. Zorganizuj wspólne wydatki

Jednym z najbardziej praktycznych sposobów śledzenia wydatków jest aplikacja, w której każdy rejestruje zużycie wspólne w tym samym miejscu. Pod koniec miesiąca wszystko się sumuje i dzieli.

Jednak pytanie za milion dolarów zawsze wydaje się dotyczyć tego, które wydatki są wspólne, a które nie. Na przykład możesz zrobić listę i iść na zakupy w supermarkecie po jedzenie. Cokolwiek kupujesz w sklepie spożywczym, jest uważane za wspólne.

Jeśli jednak niektórzy współlokatorzy preferują droższe produkty spożywcze lub określone marki, powinni kupować je indywidualnie, aby uniknąć problemów. W takim przypadku produkty należy oznaczyć w szafce lub lodówce.

5. Zarządzanie finansami: Dodatkowe wydatki

To kolejna kwestia, która musi być bardzo dobrze wyjaśniona przy ustalaniu wytycznych wspólnego mieszkania. Co się stanie, jeśli Twój współlokator chce wykupić telewizję satelitarną, a Ty nie?

Jeśli zamierzasz z niej korzystać, partycypuj w kosztach. Jednak mieszkając ze współlokatorem, należy zachować zdrowy rozsądek i dobre intencje.

Inną sytuacją, która może generować napięcie, jest kwestia jedzenia. Załóżmy, że chodziłeś na zakupy przez cały miesiąc, ale jeden z twoich współlokatorów zaprosił swoich przyjaciół i skonsumował tygodniowe rezerwy w ciągu jednej nocy. Aby uniknąć takich konfliktów, zdecydujcie, które wydatki są wspólne, a które nie.

6. Meble domowe

Sugerujemy, abyś starał się kupować wspólnie jak najmniej mebli i urządzeń. Pod koniec okresu wspólnego zamieszkiwania podział może być uciążliwy.

Zrób spis tego, co już masz i co może wnieść każdy z przyszłych mieszkańców domu. Następnie sprawdźcie, czego brakuje i kupcie to, czego potrzebujesz, korzystając z puli pieniędzy.

7. Określcie jasne zasady dla odwiedzających

Przyjmowanie gości od czasu do czasu to nie to samo, co codzienne goszczenie partnera współlokatora. Warto zastanowić się, w jakim stopniu częsty gość (który spędza noc w nieruchomości) powinien wnieść część budżetu, który macie na jedzenie i usługi.

Może się to zainteresować: 5 wskazówek na temat pobytu w hostelu

Roomies enfadadas por el dinero.
Jeśli niektóre problemy nie zostaną wcześniej rozwiązane, finanse mogą zepsuć relacje między współlokatorami.

Wskazówki dotyczące zarządzania finansami ze współlokatorem opierają się na dobrej komunikacji

Do tej pory przedstawiliśmy krótki przegląd niektórych kwestii finansowych, które należy wziąć pod uwagę, aby ułatwić życie ze współlokatorem. Najlepszą i pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to porozmawiać i przedyskutować wszystko z wyprzedzeniem: nawyki, harmonogramy, jedzenie, wydatki, gusta i wizyty.

Jak mówi przysłowie: „płoty robią dobrzy sąsiedzi”. Aby liczby i ograniczenia były sprawiedliwe dla wszystkich, musisz wcześniej doprecyzować nawet najdrobniejszy szczegół.

Mamy nadzieję, że zrobisz ten doniosły krok w swoim życiu i znajdziesz najlepszych współlokatorów na tym cudownym etapie niezależności!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tavera Uribe, I. C. (2018). Motivadores e inhibidores de los millennials con independencia económica para la compra de alimentos saludables como frutos secos y semillas a través de medios en línea(Doctoral dissertation, Universidad EAFIT).
  • Solís Rodríguez, F. T. (2020). Motivaciones de las generaciones millennial y centennial para la creación de nuevas empresas. Instituto de Ciencias Sociales y Administración.
  • Ledesma, D. S. S. (2021). Análisis conceptual sobre los Millennial, una generación de retos, distinción de la actitud emprendedora. In Crescendo11(4), 405-423.
  • Sora Barreto, L. A. (2020). Cartilla financiera: cómo manejar sus finanzas personales.
  • Andrade, C. P., Dulcey, J. A., & Gomez, M. J. S. (2011). Mis finanzas personales. Aguilar.
  • Delgado, L. O. F. (2009). Las finanzas personales. Revista Escuela de Administración de Negocios, (65), 123-144.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.