Żarówki LED - charakterystyka i zalety używania

Żarówki LED - charakterystyka i zalety używania

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2022

Istnieje wiele zalet stosowania żarówek LED (diod elektroluminescencyjnych) w obszarach, które muszą być oświetlone sztucznym światłem. Chociaż zaczęto ich używać do oznakowania, ich zastosowanie rozpowszechniło się i dziś są ulubioną formą oświetlenia dla wielu użytkowników. Pozytywnie też wpływają na środowisko i na naszą kieszeń!

Diody elektroluminescencyjne ewoluowały w ostatnich latach i mają coraz większą wydajność. Z drugiej strony wyróżniają się uniwersalnością, a na rynku możemy znaleźć żarówki o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Czym różnią się żarówki LED od tradycyjnych żarówek?

Jedną z głównych różnic między żarówkami LED a tradycyjnymi żarówkami jest wydajność. Te pierwsze są bardzo wydajne bez konieczności zużywania dodatkowej energii, jak to ma miejsce w przypadku żarówek halogenowych.

Dioda LED przetwarza od 80% do 90% pobieranej energii na światło, podczas gdy tradycyjna od 10% do 15%. Pozostała część energii, którą zużywają żarówki, jest zamieniana na ciepło.

Diody LED włączają się i wyłączają natychmiast, ponieważ nie ma procesu nagrzewania przed działaniem. Dzieje się to bez wpływu na jakość światła emitowanego przez diodę. Zmniejsza to również zanieczyszczenie, ponieważ żarówki LED emitują mniej dwutlenku węgla niż halogenowe.

Lampy sufitowe LED.
Zastosowanie żarówek LED w domu rozpowszechniło się ze względu na ich wszechstronność i ekonomię.

Żarówki LED – zalety

Chociaż wymiana wszystkich żarówek w domu, biurze lub firmie może początkowo wiązać się ze sporym wydatkiem, opowiemy Ci o zaletach stosowania żarówek LED. W ten sposób zrozumiesz, że zamiast brnąć w wydatki, dokonasz średnio- i długoterminowej inwestycji, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Efektywne oświetlenie i oszczędność energii

Jak opisano powyżej, jedną z największych zalet stosowania żarówek LED jest wydajność, z jaką przekształcają one energię elektryczną w oświetlenie. Dzięki optymalizacji zużycia energii bez przegrzania w procesie uzyskuje się niezwykłą oszczędność energii na poziomie 80% lub więcej.

Z drugiej strony żarówki te rozprowadzają światło do obszarów, które są najbardziej potrzebne. Zauważysz, że ich zasięg oświetlenia jest znacznie szerszy i obejmuje większe przestrzenie niż w przypadku innych żarówek.

Wydajność jest również mierzona liczbą lumenów na wat. Na przykład najbardziej popularne zapewniają 80 lumenów, ale są również mocniejsze o jasności 150 lumenów. To oznacza około osiem razy większą moc świetlną w porównaniu z żarówką z żarnikiem wolframowym.

Dłuższa żywotność

Żarówka LED ma żywotność do 50 000 godzin, podczas gdy tradycyjna tylko 2000 godzin. Te 50 000 godzin odpowiada przybliżonemu okresowi użytkowania wynoszącemu 17 lat przy codziennym użytkowaniu przez 8 godzin.

Kolejną zaletą jest fakt, że diody LED nie wyłączają się natychmiastowo, pozostawiając nas w ten sposób w ciemności. Wręcz przeciwnie, po wyłączeniu zaczynają stopniowo zmniejszać swoją moc świetlną, dając nam czas na bezproblemową wymianę. Wiemy, że nie dzieje się tak w przypadku tradycyjnych żarówek.

Aby mieć pewność, jak długa może być żywotność żarówki, konieczne jest zidentyfikowanie na produkcie następujących oznaczeń: L70B50 lub L70B10. Pierwsza wskazuje, że 50% lamp będzie miało strumień świetlny na poziomie 70% w ciągu 50 000 godzin życia. Drugi wskazuje, że ten strumień będzie wynosił 70% w 90% lamp.

Nie emituje promieniowania UV

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, diody LED nie emitują promieniowania ultrafioletowego (UV) ani podczerwonego. Wiemy, że są one szkodliwe dla zdrowia, wpływając na skórę i oczy. Chociaż wciąż badany jest dokładny wpływ promieniowania emitowanego przez zwykłe żarówki na zdrowie, to korzystne jest, że lampy LED go nie emitują.

Trwają jednak badania mające na celu ustalenie, czy niebieskie światło emitowane przez żarówki LED może wpływać na cykl dobowy. Wpływ tych nowoczesnych żarówek na to nie został jeszcze określony.

Bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy wcześniej, żarówki LED nie przegrzewają się. Dzięki temu nie dochodzi do incydentów związanych z ich pęknięciem, co jest częstym zjawiskiem w przypadku tradycyjnych żarówenk.

Te ostatnie wymagają ciepła, aby się włączyć, a ponieważ potrzebują dużej ilości energii elektrycznej do utrzymania tego ciepła, mogą eksplodować w przypadku przeciążenia.

Różnorodność i wszechstronność

Żarówki LED występują w wielu typach, rozmiarach i kolorach oraz do różnych obszarów i zastosowań. To ogromna zaleta, ponieważ możemy urządzić dom, biuro czy firmę tak, jak lubimy, jednocześnie oszczędzając energię.

Żarówki LED mogą być używane wewnątrz i na zewnątrz. Ponadto są bezpieczne, ponieważ w zależności od zastosowania będą chronione przed zewnętrznymi warunkami środowiskowymi, które mogłyby je uszkodzić lub wpłynąć na ich działanie.

Praktyczność w instalacji

Ponieważ są tak wszechstronne, niektóre formaty są dostarczane z narzędziami, które upraszczają instalację. Chociaż oczywiście zawsze lepiej jest zasięgnąć porady specjalisty, aby zapobiec wypadkom. Wśród tych łatwych w instalacji formatów są paski LED.

Innym praktycznym czynnikiem jest kontrola natężenia emitowanego światła, ponieważ niektóre są przystosowane do zdalnej kontroli za pomocą pilota.

Są niedrogie

Chociaż wszystko zależy od konkretnego produktu, wraz ze wzrostem rynku tych lamp możliwe jest znalezienie przystępnych cen. Są nieco droższe od tradycyjnych, ale prawdziwe oszczędności tkwią w ich długiej żywotności i obniżeniu kosztów energii.

Żarówka i zaoszczędzone pieniądze
Oszczędności w przypadku żarówek LED są znaczące w perspektywie średnioterminowej.

Przyjazne dla środowiska

Kończąc tę sekcję dotyczącą zalet stosowania żarówek LED, nie możemy nie wspomnieć o ich przyjazności dla środowiska. Jak wspomnieliśmy, mają one dłuższą żywotność.  Pozwala to zmniejszyć liczbę żarówek, które zazwyczaj trafiają do śmietnika.

Ponadto korzystna dla ludzi i środowiska jest również niska emisja dwutlenku węgla. Pozwala to na ograniczenie efektu cieplarnianego, który tak bardzo wpływa na planetę.

Do ich produkcji nie używa się niebezpiecznych substancji, takich jak rtęć, brom, chlor czy wolfram. Te toksyczne substancje znajdujemy w tradycyjnych żarówkach. Kiedy ich okres przydatności dobiegnie końca, koniecznie poszukaj miejsca, w którym będziesz mógł je odpowiednio zutylizować.

Żarówki LED – czy już ich używasz?

Jak widać, używanie żarówek LED ma wpływ na nasze zdrowie, finanse i pomaga nam być bardziej przyjaznym dla środowiska. Tak więc, jeśli jeszcze nie zacząłeś używać tego typu oświetlenia, teraz jest dobry czas, aby to zmienić.

Dokładnie przeanalizuj produkt, który chcesz kupić, zasięgnij porady i sprawdź, czy kupujesz taki rodzaj oświetlenia, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby i upodobania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.