Zapobieganie wzdęciom - poznaj kilka naturalnych produktów

Zapobieganie wzdęciom stosując naturalne produkty, jest niezwykle praktyczne. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na rozwiązanie problemu
Zapobieganie wzdęciom - poznaj kilka naturalnych produktów
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2022

Zapobieganie wzdęciom przez stosowanie naturalnych produktów może pomóc złagodzić ten dyskomfort. Pomaga też pozbyć się towarzyszącego mu uczucia ciężkości i przepełnienia. Czy jesteś zainteresowany ich poznaniem? Jeśli tak, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym polega zapobieganie wzdęciom.

Wzdęcia są zwykle związane z nadmiernym jedzeniem. Jednak może to być również spowodowane gromadzeniem się cieczy i gazów. Innym źródłem wzdęć mogą być problemy trawienne. Należą do nich zapalenie żołądka i zaparcia. Na szczęście istnieje kilka pokarmów, które pomagają zapobiegać wzdęciom i ogólnie zwalczać obrzęki.

Zapobieganie wzdęciom – naturalne produkty

Pokarmy zmniejszające wzdęcia są bogate zarówno w wodę, jak i błonnik. W związku z tym ułatwiają pasaż jelitowy i poprawiają dyskomfort. Z drugiej strony mogą zawierać kilka zdrowych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały.

Chociaż mogą być świetnym wsparciem, pamiętaj, że aby zmniejszyć wzdęcia, powinieneś nie tylko poprawiać nawyki związane ze stylem życia, ale także zwracać większą uwagę na to, co jesz na co dzień, aby nie popaść w ten sam problem i znowu.

Nie zapominaj, że coś tak prostego jak opróżnianie dużych posiłków bogatych w cukry proste lub tłuszcze może znacznie poprawić zdrowie Twojego układu pokarmowego. Te pokarmy mogą również powodować wzdęcia. Dlatego radzimy ograniczyć ich zużycie.

Oczywiście nie zapominaj, że jeśli masz kilka zbędnych kilogramów, a tłuszcz znajduje się w twoim brzuchu, najlepiej jest przestrzegać określonej diety. W ten sposób możesz wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej i cieszyć się płaskim i zdrowym brzuchem. Powinieneś odwiedzić specjalistę od tego.

1. Nasiona lnu

Łyżka siemienia lnianego.

Pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i prostaglandyny to jedne z najlepszych produktów, które pomagają zmniejszyć wzdęcia. Len, zwany także siemieniem lnianym, to pokarm bogaty w zdrowe tłuszcze. Pomagają one organizmowi regulować stan zapalny.

Najlepszym sposobem na ich przygotowanie jest zanurzenie ich w wodzie przez kilka godzin. Kiedy będą gotowe, włóż je do jogurtu, smoothie lub sałatki.

2. Jagody

Jagody to kolejna żywność, która może łagodzić zatrzymywanie płynów i zapobiegać wzdęciom. To dlatego, że są bogate we flawonoidy. Nie tylko to, ale mają również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Pomagają one kontrolować wolne rodniki.

3. Wiśnie

Wiśnie.

Chociaż może się to nie wydawać, wiśnie mogą stać się jednym z Twoich największych sprzymierzeńców w walce ze wzdęciami. Zawierają przeciwutleniacze oraz niewielkie ilości magnezu, żelaza, witaminy C, prowitaminy A, tiaminy i kwasu foliowego.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Zioła na wzdęcia: poznaj 4 sposoby na tę dolegliwość

4. Curry

Curry, jako substytut soli i przypraw, może przyprawiać potrawy, które pomagają zmniejszyć wzdęcia.

5. Zielona herbata

Zielona herbata ma udowodnione właściwości moczopędne. Ta herbata jest również bogata w przeciwutleniacze. Jeśli masz wzdęcia, lepiej wybrać filiżankę zielonej herbaty niż pić czarną herbatę lub inne napoje, takie jak kawa.

6. Banany

Powinieneś jeść banany, jeśli masz obrzęki lub wzdęcia spowodowane zatrzymaniem płynów. Potas zawarty w bananach może być bardzo pomocny.

Jeśli w nocy jesz coś słonego, to na śniadanie warto zjeść banana. Jak wiesz, sól sprawia, że organizm zatrzymuje płyny. Dlatego unikaj używania dodatkowej soli do jedzenia.

7. Awokado

Awokado.

Awokado jest jednym z zalecanych produktów spożywczych, jeśli chcesz schudnąć, ponieważ zawiera zdrowe tłuszcze. Oliwa z oliwek, migdały i niesolone pistacje również mogą pomóc w tym zakresie.

8. Mleko bez laktozy

Mleko jest jednym z innych produktów spożywczych, które mogą powodować wzdęcia. Wynika to z zawartej w niej laktozy. Z tego powodu nie ma nic lepszego niż dodanie do diety rozbitej laktozy (na przykład jogurtu). Następnie możesz dodać mleko w małych ilościach.

Utrzymuj zdrowe nawyki żywieniowe

Aby zmniejszyć wzdęcia, oprócz włączenia wyżej wymienionych pokarmów do swojej diety (zawsze z umiarem), pamiętaj, że musisz zachować dobre nawyki żywieniowe, do których należą:

  • Powoli żuj jedzenie przy każdym posiłku.
  • Jedz spokojnie i siadaj (zwłaszcza w trzech głównych posiłkach dnia).
  • Odpoczywaj przez co najmniej 15 minut po każdym głównym posiłku (nigdy nie w pozycji leżącej, tylko w pozycji siedzącej lub lekko leżącej).
  • Unikaj picia dużej ilości płynów podczas jedzenia, ponieważ przyczynia się to do wzdęć i ciężkiego trawienia.
  • Unikaj jedzenia smażonych potraw, produktów przemysłowych i wysoce przetworzonej żywności, ponieważ nie przyczyniają się one do twojego zdrowia i powodują wzdęcia i ciężkość.

Pamiętaj, że musisz poświęcić niezbędny czas na jedzenie, aby uniknąć dyskomfortu, takiego jak wzdęcia lub ociężałość żołądka. Dlatego unikaj jedzenia w pośpiechu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.