Zaparcia – zaskakujące czynniki, które je powodują
Czy wiesz, że czynniki takie jak stres, siedzący tryb życia i niezrównoważona dieta mogą powodować zaparcia, a także inne problemy trawienne? Dowiedz się z poniższego artykułu, co powoduje zaparcia.
Kiedy mówi się o zaparciach, zazwyczaj kojarzymy tę przypadłość ze złą dietą lub problemami genetycznymi. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na te zaburzenia.
Ostre lub przewlekłe zaparcia?
Podczas diagnozowania i leczenia zaparć konieczne jest zdefiniowanie, czy jest to zaburzenie spowodowane tymczasową sytuacją czy też jest to problem zdrowotny, który dotyczy nas od wielu lat.
W przypadku ostrych zaparć, niektóre naturalne lekarstwa mogą okazać się skuteczne, już od pierwszego dnia spożycia ich:
- Nasiona chia
- Nasiona lnu
- Śliwki
- Kiwi
- Jabłka ze skórką
- Plantago psyllium (babka płesznik)
Jeśli cierpisz na przewlekłe zaparcia możesz jednak przeanalizować, czy któreś z poniższych czynników mogą mieć wpływ na tę sytuację.
Czynniki powodujące zaparcia
1. Nerwowość i stres
Jeśli cierpisz z powodu stresu lub pewnej emocjonalnej sytuacji, z którą obecnie się borykasz, Twój układ nerwowy ulega zmianie, co negatywnie wpływa na ogólne funkcjonowanie Twojego ciała.
Trudno sobie nawet wyobrazić w jakim stopniu nerwy wpływają na Twoje zdrowie.
W tego typu przypadkach przyjmowanie środków przeczyszczających nie jest rozwiązaniem problemu – należy raczej przywrócić równowagę układu nerwowego, za pomocą następujących kroków:
- Spożywaj zróżnicowaną dietę, bogatą w owoce i surowe warzywa, pełnowartościowe produkty i dobre jakościowo tłuszcze (na przykład awokado, orzechy, nasiona, oliwę z oliwek, olej kokosowy i tym podobne).
- Spróbuj suplementów regulacyjnych dla układu nerwowego: drożdży piwnych, kiełków pszenicy, pyłku pszczelego, spiruliny czy magnezu.
- Spożywaj relaksujące rośliny lecznicze: melisę, passiflorę, walerian, kwiat lipy, rumianek.
- Spróbuj terapii i ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak: masaż, joga, tai chi, rozciąganie, taniec i tym podobne.
2. Niedobór białka w diecie
Faktor ten jest najmniej znany pośród innych: dieta o wysokiej zawartości węglowodanów i małej ilości białka może powodować zaparcia.
Może to stanowić problem dla niektórych wegetarian i wegan, którzy nie przestrzegają zrównoważonej diety. Rozwiązaniem nie jest jednak spożywanie dużych ilości białka, a raczej szukanie źródeł białka dobrej jakości.
Istnieje wiele produktów roślinnych, które zawierają białko:
- warzywa
- orzechy
- nasiona
- awokado
- pełne ziarno.
3. Zbyt dużo mięsa w diecie
Przyglądając się przeciwnej skrajności – diety, które mają wysoką zawartość mięsa i kiełbas również sprzyjają zaparciom, szczególnie jeśli dana osoba spożywa również złej jakości tłuszcze (potrawy smażone, wcześniej przygotowane i tym podobne) i małą ilość błonnika roślinnego.
Mięso bogate w tłuszcz (czerwone mięso, kiełbasy) powoduje również zapalenie jelit i może być przyczyną raka.
4. Trwałe odwodnienie
Picie niewielkiej ilości wody stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i może powodować wiele zaburzeń, takich jak zaparcia. Aby pozbyć się stolca, nasze ciało potrzebuje pewnego stopnia nawilżenia. Kiedy stolec ma postać małych kulek, bardzo prawdopodobne, że główną przyczyną jest odwodnienie.
5. Wysoki poziom estrogenu u kobiet
Poziom estrogenu może być związany z przypadkiem przewlekłych zaparć u kobiet.
Sposobem na sprawdzenie tego jest obserwowanie, czy dana kobieta przestaje cierpieć na zaparcia na kilka dni przed menstruacją lub w jej trakcie – jest to czas, w którym poziom estrogenu jest niższy.
Jednym z najlepszych środków do regulacji poziomu estrogenów jest niepokalanek, który można spożywać w postaci naparów lub tabletek.
6. Siedzący tryb życia
Brak ruchu i spędzanie większości czasu na siedząco ma bardzo negatywny wpływ na ruchy perystaltyczne jelit. Musisz codziennie zażywać ruchu i przynajmniej dwa razy w tygodniu uprawiać sport w bardziej intensywny sposób.
7. Nadużywanie środków przeczyszczających i leków
Podrażniające organizm środki przeczyszczające i niektóre rodzaje leków niszczą delikatną florę bakteryjną jelit. Mogą nawet całkowicie zmienić ich funkcje.
Jeśli to tylko możliwe, należy zastąpić te leki środkami naturalnymi i niedrażniącymi alternatywami, a także co jakiś czas przyjmować suplementy, w celu regulacji flory jelitowej.
8. Słaba wątroba
Jeśli Twoja wątroba z różnych powodów przestaje funkcjonować, na przykład z powodu chorób albo nadmiaru toksyn w naszym ciele, niedobór soli żółciowych uniemożliwia jelitom poprawnie funkcjonować.
Oto korzystnie działające środki zaradcze:
- Ostropest plamisty
- Boldo
- Karczochy
- Sok z cytryny z oliwą z oliwek (spożywany na czczo)
Poza tym zaleca się okresowe czyszczenie tego organu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bechiarelli, A. J. A., Ramos-Clemente, M. T., Guerrero, P. P., & Ramos, C. R. (2016). Estreñimiento. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.03.010.
- Argüelles Arias, F., & Herrerías Gutiérrez, J. M. (2004). Estreñimiento crónico. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13066373.