Czy zaparcia powodują przybieranie na wadze?

Zapobieganie zaparciom stanowi podstawę w dbaniu o nasze zdrowie. Przejawia się jako ponadprogramowe kilogramy, które zgubimy po wyregulowaniu naszego przewodu pokarmowego.
Czy zaparcia powodują przybieranie na wadze?

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2015

Na pewno niejednokrotnie patrzyłaś w lustro zszokowana rozmiarem Twojego własnego brzucha. Mowa właśnie o tych niewygodnych dniach, kiedy to cierpisz na zaparcia i czujesz się nabrzmiała. Wchodzisz na wagę i okazuje się, że przytyłaś. Jak to możliwe? Czy zaparcia mogą powodować przybieranie na wadze?

Dzisiaj zajmiemy się tym tematem. Jesteśmy przekonani, że uda nam się rozwiązać wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy Ci pozbyć się tego tak często spotykanego problemu.

Czy zaparcia powodują przybieranie na wadze?

Bóle przy zaparciach

Poprawna odpowiedź to “nie”. Przyjrzyjmy się jednak szczegółowo wszystkim aspektom, żeby lepiej zrozumieć istotę problemu.

Zacznijmy może od przykładu. Już prawie od tygodnia nie możesz regularnie iść do toalety, cierpisz na zaparcia i czujesz, że Twoje ubrania zaczynają Cię uciskać w okolicach brzucha. Mało tego. Twoja waga twierdzi, że ważysz trochę więcej.

Dlaczego tak się dzieje?

  • Te dodatkowe gramy nie są związane z tłuszczem, ale z tymi wszystkimi elementami przechowywanymi w naszych jelitach, które powinny były zostać wydalone. To właśnie resztki pokarmowe sprawiają, że czujemy się nabrzmiałe. No i oczywiście toksyny, które przyczyniają się do zatrzymywania płynów w organizmie.
  • Przybieranie na wadze powodowane przez zaparcia, to tylko nasze odczucie. Nie jest ono realne. Jak tylko uregulujemy naszą przemianę materii, te zbędne gramy znikną bez śladu.
  • Oczywiście, że Twój brzuch jest dużo bardziej nabrzmiały. Ale nie jest to ani tłuszcz, ani mięśnie. Są to wzdęcia powodowane przez zaparcia. Zaparcia same w sobie nie sprawiają, że tyjemy. Nie wpływają na naszą figurę tak, żebyśmy były zmuszone kupić nowe ubrania.
  • Koniecznie musimy zrozumieć, że zaparcia nie są zdrowe dla organizmu. Ta nasza “maleńka nadwaga”, czyli skumulowane toksyny i resztki pokarmowe, mogą nam przysporzyć naprawdę poważnych problemów zdrowotnych.
  • Dla tych wszystkich, którzy dbają o zdrowie, regularne chodzenie do toalety i odpowiednio czyste jelita są bardzo ważnym faktorem. W ten sposób pozbywamy się toksyn i substancji powodujących zatrzymanie wody w organizmie.
  • Będąc na diecie odchudzającej, należy pamiętać o odpowiedniej dawce błonnika, płynów, warzyw i owoców, które nie tylko pomogą Ci zgubić zbędne kilogramy, ale też ułatwią Ci wypróżnienie. Jest ono nieodzowną częścią naszego zdrowia.
  • Jeżeli cierpisz na zaparcia naprawdę poważne i notoryczne, możliwe, że przybierzesz na wadze nawet 2 – 3 kilogramy. Ale tak jak już wcześniej wspominaliśmy – nie są to kilogramy realne. Jak tylko uregulujesz swój proces trawienia, znikną. Żeby mieć pewność, eksperci radzą mierzyć nie tylko obwód talii, ale też – na przykład – ramion.
  • Najczęściej zaparcia są przejściowe. Wystarczy, że przez kilka dni lub tygodni będziemy się nieodpowiednio odżywiać: dużo cukrów, mało wody i błonnika.

Nasz organizm natychmiast zaczyna produkować płyny, żeby zredukować nadmiar cukrów. Dlatego też czujesz się nabrzmiała. Ale to nie tłuszcz! Zmień sposób odżywiania i po problemie!

Sposoby na zaparcia – jak ich uniknąć?

Świeży sok z buraków

Należy podkreślić, że to przede wszystkim nam, kobietom, doskwierają zaparcia i wzdęcia. Są takie dni, że nie możemy patrzeć na siebie w lustrze – czujemy się ciężkie i nabrzmiałe. Jest jednak kilka wskazówek, które pomogą nam uniknąć tego typu dolegliwości.

Musisz jedynie zmienić nawyki. Zacznij poświęcać sobie trochę więcej uwagi. Pomyśl, że bardzo często nadmiar stresu i codziennych obowiązków sprawiają, że odkładasz pójście do toalety “na później”. Jeżeli ta sytuacja powtarza się zbyt często, Twoje zdrowie na pewno na tym ucierpi. Powinnaś dostosować się do następujących wskazań:

1. Najważniejsze jest śniadanie

Śniadanie jest kluczem do walki z zaparciami. Mało tego, jest taka jedna bardzo ważna reguła, która zawsze skutkuje: przy śniadaniu nie może zabraknąć owoców, produktów owsianych i czegoś ciepłego do picia. Może przygotujesz sobie płatki owsiane z kawałkami kiwi i winogronami? A na koniec coś idealnego: gorący napar z pokrzywy z odrobiną miodu.

2. Koktajl z pomarańczy i aloesu

Świeży sok z aloesu

Połączenie aloesu z pomarańczą to wspaniały sposób na zaparcia. Przygotowujemy go w następujący sposób:

Składniki

  • 30 g aloesu (tej przezroczystej galaretki z wewnątrznej części).
  • 150 ml wody.
  • 1 pomarańcza.

Sposób przygotowania

  • W rondlu podgrzej wodę. W momencie gdy zacznie wrzeć, dodaj aloes. Poczekaj aż się rozpuści. W międzyczasie wyciśnij sok z pomarańczy. Potem wystarczy tylko wymieszać napar z aloesu z sokiem pomarańczowym i koktajl gotowy. Pij go zawsze na czczo. Przepyszny!

3. Aktywność fizyczna

Nie ma nic lepszego niż półgodzinny spacer, albo wyjście na basen. Dzięki codziennemu ruchowi sprawisz, że Twoje jelita będą odpowiednio pracowały i ułatwią Ci wypróżnianie. Pamiętaj! To niezawodny sposób na zdrowie!

4. Kolacja – lekka i nie za późno

To bardzo ważne, żebyś nie przeciążała żołądka nadmiarem jedzenia. Zwłaszcza w nocy. Zbyt duże ilości w godzinach wieczornych sprawiają, że nasze jelita zaczynają pracować dużo wolniej, a co za tym idzie, gromadzą odpadki, których będzie nam bardzo ciężko się pozbyć. Najlepsza jest lekka kolacja, na dwie godziny przed snem.

5. Błonnik, warzywa i płyny

To taka magiczna formuła. Dieta bogata w świeże warzywa (a jeszcze lepiej surowe), w błonnik i odpowiednie ilości płynów, wspiera perystaltykę jelit. Spróbuj też koktajli na bazie buraków i marchewki. Są pyszne i naprawdę skuteczne!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.