Zapalenie gruczołu krokowego - przyczyny i zapobieganie

Zapalenie gruczołu krokowego to złożona choroba. Jednak możesz być zaskoczony poważnymi i różnorodnymi konsekwencjami, jakie może mieć dla zdrowia mężczyzn.
Zapalenie gruczołu krokowego - przyczyny i zapobieganie
María Irene Benavides Guillém

Napisane i zweryfikowane przez lekarz María Irene Benavides Guillém.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie gruczołu krokowego to częsta przypadłość. Gruczoł ten jest częścią męskiego układu rozrodczego i znajduje się poniżej pęcherza, obok odbytnicy i otacza cewkę moczową. Zapalenie gruczołu krokowego najczęściej występuje w wieku od 20 do 40 lat. Nie oznacza to jednak, że nie może wystąpić w żadnym momencie. W rzeczywistości dotyka od 10 do 14 na 100 mężczyzn.

Zapalenie gruczołu krokowego – przyczyny

Zapalenie gruczołu krokowego ma różne przyczyny, a opóźniona diagnoza i nieswoiste leczenie to prawdziwy problem. Chociaż istnieje kilka klasyfikacji patologii, najczęściej stosowaną jest podział na bakteryjne i niebakteryjne. Przyjrzyjmy się bliżej.

Ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego

Ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego to infekcja prostaty wywołana przez bakterie, które przemieszczają się w dół dolnych dróg moczowych lub przechodzą drogą limfatyczną z odbytnicy. W takich przypadkach mówi się, że infekcja jest wsteczna, ponieważ elementy bakteryjne wznoszą się spoza układu moczowo-płciowego.

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego

U mężczyzn, w przeciwieństwie do kobiet, cewka moczowa jest częścią układu rozrodczego. Gruczoł krokowy ma kilka mechanizmów obrony przed infekcjami. Obejmują one od jego opróżniania podczas oddawania moczu i wytrysku, po produkcję substancji przeciwdrobnoustrojowych.

Jednak słaby drenaż wydzieliny lub cofanie się moczu do gruczołu krokowego prowadzi do zapalenia gruczołu. Tak więc większość bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego jest powodowana przez nawracające infekcje dróg moczowych. Generalnie tylko jeden rodzaj drobnoustroju powoduje infekcję. W 50% do 87% przypadków tą bakterią będzie Escherichia coli.

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego i infekcje przenoszone drogą płciową

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego może również wynikać z chorób przenoszonych drogą płciową. Zaangażowane są bakterie takie jak Gardnerella vaginalis , Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae . Ponadto te zarazki mogą wywoływać zdarzenia autoimmunologiczne, pogarszając sytuację. Tak jest w przypadku infekcji C. trachomatis, w której powstają przeciwciała atakujące plemniki.

Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego

Jeśli chodzi o niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, jego pochodzenie jest mniej jasne. Istnieje kilka teorii. Jedna z nich mówi, że cofanie się moczu powoduje chroniczne podrażnienie i zapalenie prostaty. Inna, że mikroorganizmy lub substancje przez nie wytwarzane stymulują odpowiedź autoimmunologiczną.

Inna teoria łączy przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego z hemoroidami i żylakami powrózka nasiennego. Wszystko z powodu nieprawidłowego funkcjonowania żył w okolicy miednicy.

Prostata.
Prostata jest częścią męskiego układu rozrodczego, więc jej choroby wpływają na płodność.

Czynniki ryzyka

Istnieją różne czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się zapalenia gruczołu krokowego. Obejmują one schorzenia, takie jak stosowanie cewnika pęcherza moczowego i leczenie dializą. Ponadto cukrzyca i zakażenie wirusem HIV są dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko.

Ponadto nawyki seksualne są istotnymi determinantami rozwoju zapalenia gruczołu krokowego. Tak więc posiadanie wielu partnerów seksualnych bez użycia prezerwatyw jest uważane za zachowanie wysokiego ryzyka.

Depresja jako czynnik ryzyka zapalenia gruczołu krokowego

Według niektórych teorii przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może zachowywać się jak choroba psychosomatyczna. Ta istota została powiązana ze stresem, lękiem i zwiększoną wrażliwością na ból.

Zgodnie z tym, Lien i in. przeprowadzili badanie, w którym odkryli, że mężczyźni z depresją mieli prawie dwa razy większe ryzyko rozwoju ostrego i przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego w porównaniu z tymi, którzy go nie mieli. Powody, dla których tak się dzieje, są nadal badane.

Objawy

Mężczyźni z zapaleniem gruczołu krokowego mają szereg niespecyficznych objawów dolnego układu moczowo-płciowego. Należą do nich ból między moszną a odbytnicą, który promieniuje do pachwiny, a nawet genitaliów. W niektórych przypadkach może wystąpić nawet ból w dolnej części pleców.

Inne częste objawy to gorączka, ogólne złe samopoczucie, zwiększone oddawanie moczu lub zatrzymanie moczu, a także dyskomfort podczas oddawania moczu. Podczas stosunku płciowego i przedwczesnego wytrysku może wystąpić nawet ból. U niektórych pacjentów najbardziej zauważalne objawy to układ moczowy, podczas gdy u innych objawy stają się widoczne w życiu seksualnym danej osoby.

Bezobjawowe zapalenie gruczołu krokowego

Wielu mężczyzn z zapaleniem gruczołu krokowego jest bezobjawowych. Prowadzi to do tego, że stan staje się przewlekły. Czasami u mężczyzn po 50. roku życia diagnozę stawia się przypadkowo, z powodu nieprawidłowych wyników badania moczu.

Diagnoza

Diagnoza zapalenia gruczołu krokowego nie jest prosta. Zawsze ważny będzie pełny wywiad lekarski i szczegółowe badanie fizykalne. Pomocne może być badanie objawów zapalenia gruczołu krokowego zaproponowane przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego

W ostrym bakteryjnym zapaleniu gruczołu krokowego prostata jest powiększona, tkliwa i bardzo bolesna w badaniu palpacyjnym. Azjatyckie Stowarzyszenie Zakażenia Dróg Moczowych i Zakażenia Przenoszonego Płciowo (AAUS) zaleca analizę moczu, która wykazałaby leukocyty i bakterie, a także posiew moczu.

Oznaczanie antygenu prostaty (PSA) nie jest rutynowym testem do diagnozowania zapalenia gruczołu krokowego. Jeśli jednak przeprowadzą ją lekarze, zostaną znalezione wysokie odczyty. W takich okolicznościach należy przeprowadzić kontrolę po leczeniu.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

W przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego badanie per rectum nie jest pomocne. Zostaną znalezione minimalnie wysokie powiększenie i czułość. W takim przypadku pomocne są inne badania, takie jak posiew nasienia lub nasienia. Czasami do postawienia diagnozy może być wymagana biopsja.

W połączeniu z tym ultrasonografia prostaty ma kluczowe znaczenie w diagnostyce ostrego i przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Pomoże to wykluczyć komplikacje, takie jak ropień prostaty.

Możliwe komplikacje

Istnieje wiele powikłań związanych z zapaleniem gruczołu krokowego. Źle leczony wariant bakteryjny może mieć poważne konsekwencje, takie jak ropnie, infekcje jąder lub posocznica. Tymczasem, gdy problem staje się przewlekły, niesie ze sobą przewlekły ból i zaburzenia seksualne. Nawet niepłodność jest oczekiwanym rezultatem.

Dysfunkcje seksualne i problemy psychologiczne wynikające z zapalenia gruczołu krokowego

Brak poradzenia sobie z tym na czas prowadzi do przewlekłych i nasilających się objawów. Intensywność bólu spowodowanego zapaleniem gruczołu krokowego może być taka, że pogarsza męską sprawność seksualną. Związki mogą stać się traumatycznym i bolesnym doświadczeniem. Ponieważ jest to temat tabu, mężczyźni rzadko kiedy z nikim się nim dzielą. Taka sytuacja prowadzi do zaburzeń psychicznych.

Zapalenie gruczołu krokowego i niepłodność męska

Prostata wydziela płyn prostaty bogaty w cynk, który stanowi od 25% do 30% płynu wytryskowego. Gruczoły pomocnicze wydzielają białka, takie jak semenogelina, która po uwolnieniu przez pęcherzyk nasienny powoduje lepkość nasienia. Dlatego zapalenie gruczołu krokowego może zapobiegać lub utrudniać zapłodnienie, ponieważ jakość nasienia musi być doskonała, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie.

Zapalenie prostaty i rak prostaty

Według American Cancer Society kilku badaczy odkryło związek między zapaleniem gruczołu krokowego a rakiem prostaty. Tak więc komórki rakowe zostały znalezione w zapalnej tkance prostaty.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić tę hipotezę, to każe nam myśleć o opiece i zaangażowaniu, z jakim musimy diagnozować pacjentów. Dobre postępowanie i leczenie zapalenia gruczołu krokowego będzie podstawą do uniknięcia zgonów. Wielu mężczyzn nie idzie do lekarza, gdy mają objawy zapalenia gruczołu krokowego ze strachu. Utrudnia to właściwe leczenie.

Zapalenie gruczołu krokowego – wskazówki

Niektóre proste środki mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu gruczołu krokowego. Są łatwe do wdrożenia i nie wymagają zbyt wielu komplikacji.

1. Myj ręce

Mycie rąk przed i po oddaniu moczu zmniejsza liczbę drobnoustrojów znajdujących się w kończynach i zapobiega infekcjom.

2. Zdrowe życie seksualne

Wszystkie kroki mające na celu zapobieganie infekcjom przenoszonym drogą płciową, zapobiegają również infekcjom dróg moczowych i zapaleniu gruczołu krokowego. Wśród nich jest prawidłowe używanie prezerwatyw.

3. Zdrowe ciało, zdrowa prostata

Aby dbać o prostatę, staraj się robić wszystko, co w Twojej mocy, aby promować dobre samopoczucie. Unikaj stresu, wykonuj aktywność fizyczną i stosuj zbilansowaną dietę.

Pokonaj zakłopotanie

Najważniejszym przesłaniem jest pójście do lekarza, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek istotne objawy. Przeoczenie, ukrywanie lub ignorowanie dyskomfortu tylko pogorszy problem. Bardzo ważne jest, aby odłożyć zakłopotanie na bok i jak najszybciej udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Matsumoto M, Yamamoto S. AAUS guideline for acute bacterial prostatitis 2021. J Infect Chemother. 2021;27(9):1277-1283.
  • Puerta-Suárez J., Cardona-Maya W. D. La próstata desde una perspectiva inmunológica. Medicina y Laboratorio 2020;24(1):13-35.
  • Magri V, Boltri M, Cai T, Colombo R, Cuzzocrea S, De Visschere P et al. Multidisciplinary approach to prostatitis. Arch Ital Urol Androl. 2019;90(4):227-248.
  • Robles A, Garibay T. R., Acosta E, Morales S. La próstata: generalidades y patologías más frecuentes. Revista de la Facultad de Medicina (México), 2019;62(4):41-54.
  • Repetto E, Sosa A, Colla R, Metrebian E, Metrebian S. Relación de prostatitis en la aparición del cáncer de próstata y la hiperplasia benigna prostática. Revista Cubana de Urología 2019;8(1):22-33.
  • Puerta J., Cardona W. Prostatitis: revisión de una patología enigmática y su relación con la fertilidad masculina. Urol Colomb 2018;27(3):233–242.
  • Torres K. L. Prostatitis. Revista Médica Sinergia 2018;2(1):26-31.
  • Reyes N., Correa Ó. Inflamación y cáncer de próstata: implicaciones biológicas y posible utilidad clínica. Iatreia 2914;27(1):73-84.
  • Jiménez-Cruz J. F., Broseta-Rico E. Clasificación, etiología, diagnóstico y tratamiento de las prostatitis. Otros tipos de prostatitis. Enferm Infecc Microbiol Clin 2005;23(Supl. 4):47-56.
  • Lien CS, Chung CJ, Lin CL, Chang CH. Increased risk of prostatitis in male patients with depression. World J Biol Psychiatry. 2020;21(2):111-118.
  • Collins MM, O’Leary MP, Calhoun EA, Pontari MA, Adler A, Eremenco S et al; Chronic Prostatitis Collaborative Research Network. The Spanish National Institutes of Health-Chronic Prostatitis Symptom Index: translation and linguistic validation. J Urol. 2001;166(5):1800-3.
  • En la referencia de la Bibliografía Reyes N., Correa Ó. Inflamación y cáncer de próstata: implicaciones biológicas y posible utilidad clínica. Iatreia 2014;27(1):73-84

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.