Zapalenie zatok w ciąży - jak naturalnie przynieść sobie ulgę
Niektóre naturalne środki mogą pomóc złagodzić zapalenie zatok w ciąży. Ta infekcja występuje, gdy wyściółka zatok przynosowych, dwie wypełnione powietrzem przestrzenie znajdujące się między kośćmi głowy, które zapewniają nawilżenie i ochronę nosa, ulega zapaleniu.
Zapalenie zatok w ciąży może pojawić się z powodu zmian poziomu progesteronu. Niemniej jednak może też być spowodowane przez grypę i przeziębienie. Chociaż objawy nie są poważne, mogą być nieprzyjemne i powodować ogólny dyskomfort. Co możesz zrobić?
Zapalenie zatok w ciąży — naturalne sposoby
Zapalenie zatok może pojawić się w dowolnym momencie ciąży. Między innymi powoduje zatkany nos, bolesny ucisk wokół policzków i oczu, ból gardła, drenaż śluzu i gorączkę. Chociaż zwykle nie powoduje powikłań, jest niewygodny i może trwać kilka dni. Na szczęście niektóre naturalne środki mogą pomóc tymczasowo załagodzić zapalenie zatok. Oto kilka możliwości:
Zwiększ spożycie płynów
Jednym z pierwszych zaleceń mających na celu złagodzenie objawów zatok jest picie większej ilości zdrowych płynów, zwłaszcza wody. Jessica Dehler, specjalistka medycyny rodzinnej z Allina Health, mówi, że picie wystarczającej ilości płynów pomaga rozrzedzić śluz.
W rzeczywistości woda pitna, naturalne soki, buliony i herbaty bezkofeinowe wydają się łagodzić dolegliwości, takie jak ból gardła, ból głowy i inne charakterystyczne objawy infekcji zatok.
Zobacz też: Zgaga podczas ciąży – przyczyny i leczenie
Płukanie nosa
Płukanie nosa jest bezpieczne w czasie ciąży. Dlatego mogą być opcją łagodzenia objawów zapalenia zatok w ciąży. Sposób ten usuwa pyłki, kurz i inne pozostałości, które gromadzą się w nozdrzach. Pomaga również usunąć nadmiar śluzu i zapewnia naturalne nawilżenie podczas epizodów infekcji.
Chociaż dowody na jego skuteczność są nadal ograniczone, badanie opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health stwierdza, że jest on przydatny w przypadku alergii nosa i zapalenia zatok. Aby to zrobić, po prostu wymieszaj szczyptę soli i sody oczyszczonej w filiżance wody. Następnie wprowadź kilka kropli do nosa. Na koniec delikatnie wydmuchaj nos, aby usunąć nadmiar wody i śluz.
Aromaterapia
Aromaterapia to jeden z najpopularniejszych sposobów na zapalenie zatok w ciąży. Może tymczasowo łagodzić dolegliwości, takie jak przekrwienie, ból głowy oraz podrażnienie błon śluzowych i gardła. Według badań, wdychanie olejku eterycznego Ravensara zmieszanego z kadzidłem i drzewem sandałowym może pomóc złagodzić objawy, takie jak kichanie, katar i niedrożność nosa.
Eksperci uważają również, że inne olejki, takie jak eukaliptus, również mają takie działanie. Aby przygotować taką aromaterapię, możesz dodać olejek (około 5 lub 10 kropli) do pojemnika z gorącą wodą. Następnie wdychaj parę przez kilka minut. Inną opcją jest umieszczenie go w dyfuzorze zapachowym.
Płukanie słoną wodą
Płukanie słoną wodą jest popularnym lekarstwem na zapalenie zatok w ciąży. Ludzie uciekają się do nich przede wszystkim w celu złagodzenia podrażnienia gardła, które występuje z powodu infekcji. Według artykułu opublikowanego przez American Pregnancy Association, najlepiej jest wymieszać ćwierć łyżeczki soli na szklankę wody.
Następnie należy płukać gardło powstałym roztworem dwa lub trzy razy dziennie. Możesz też spróbować innych środków, takich jak miód z cytryną, które są idealne w przypadku podrażnienia gardła.
Przeczytaj również: Zatoki przynosowe: 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć
Inne naturalne środki na zapalenie zatok w ciąży
Niektóre leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol, mogą być stosowane w leczeniu zapalenia zatok w ciąży. Warto jednak zapytać lekarza, jakie leki są najlepsze do zastosowania w ciąży. Podobnie ważne jest, aby wdrożyć następujące elementy:
- Używaj nawilżacza w nocy. Pomaga to oczyścić nozdrza.
- Podnieś głowę za pomocą kilku poduszek, abyś mogła lepiej oddychać podczas snu lub odpoczynku.
- Dobry sen jest ważny dla układu odpornościowego.
- Jedz więcej owoców i warzyw.
Nie należy stosować środków obkurczających przekrwienie ani ziół bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Eksperci nie wiedzą jeszcze, czy można je bezpiecznie zażywać w czasie ciąży. Twój lekarz może pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Ponadto ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli nie ma poprawy lub jeśli występują oznaki powikłań.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Karpishchenko SA, Ryabova MA, Shumilova NA, Georgieva LV, Nikitin KA. Osobennosti techeniia sinusita u beremennykh [Features of the sinusitis course in pregnant women]. Vestn Otorinolaringol. 2019;84(3):37‐40. doi:10.17116/otorino20198403137
- Principi N, Esposito S. Nasal Irrigation: An Imprecisely Defined Medical Procedure. Int J Environ Res Public Health. 2017;14(5):516. Published 2017 May 11. doi:10.3390/ijerph14050516
- Choi SY, Park K. Effect of Inhalation of Aromatherapy Oil on Patients with Perennial Allergic Rhinitis: A Randomized Controlled Trial [published correction appears in Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:2103616]. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:7896081. doi:10.1155/2016/7896081
- American Pregnancy Association. (n.d.). Sinus Infection While Pregnant. Available in https://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/sinus-infection-while-pregnant/