
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Zatoki nawilżają i ogrzewają powietrze, którym oddychamy, a także produkują śluz dla zabezpieczenia przed bakteriami.
Zatoki przynosowe to przestrzenie wypełnione powietrzem, które znajdują się w kościach twarzoczaszki. Spełniają one wiele funkcji: pomagają w oddychaniu, ogrzewaniu wdychanego powietrza, a także funkcję węchową.
Interesujący jest fakt, że prawie nigdy nie zauważamy niektórych części naszego ciała, dopóki nie pojawi się problem lub nastąpi jakaś zmiana. Na przykład, każdy kto kiedykolwiek miał zapalenie zatok wie na pewno, gdzie się one znajdują.
Struktury te produkują śluz, który oczyszcza powietrze między innymi z bakterii chorobotwórczych. Dzięki śluzowi organizm pozbywa się ich, dlatego w wypadku pojawienia się większych ilości bakterii mamy także zatkany nos.
Jest to bardzo powszechny i irytujący problem, którego doświadczają miliony ludzi na świecie. Jest to również tylko jedna z wielu dolegliwości, które mogą dotknąć te delikatne struktury anatomiczne. Dziś przedstawimy je bliżej.
Mamy w sumie 8 zatok, 4 po każdej stronie nosa. Przyjrzyjmy im się zatem bliżej.
Komórki sitowe to mały labirynt pustych komór o różnej wielkości znajdujący się obok woreczka łzowego.
Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, zatoki wypełnione są powietrzem. I rzeczywiście, zdrowe zatoki bez stanów zapalnych są w prawie całkowicie wypełnione powietrzem.
Błona śluzowa produkuje także śluz potrzebny do ochrony przed bakteriami i ciałami obcymi nie dopuszczając, by dostały się do organizmu.
Gdy łapiemy przeziębienie lub mamy alergię, dochodzi do namnażania bakterii i drobnoustrojów w zatokach przynosowych, co powoduje infekcje wirusowe lub bakteryjne.
W większości przypadków są to infekcje wirusowe, które ustępują samoistnie w dość krótkim okresie czasu.
Czasami jednak gdy infekcje nasilają się, mogą wywołać choroby takie jak:
Ostre zapalenie zatok jest dość powszechną chorobą, która może rozwinąć się w wyniku przeziębienia. Jeżeli ma ono podłoże wirusowe zazwyczaj przechodzi po kilku dniach. Jednak w przypadku infekcji bakteryjnych, ostre zapalenie zatok może utrzymywać się nawet do czterech tygodni.
W tym przypadku problem jest znacznie poważniejszy i denerwujący. Ma ono wiele wspólnego z alergiami i może trwać od dwóch do trzech miesięcy.
Zazwyczaj powoduje:
Przewlekłe zapalenie zatok jest chroniczną chorobą, która ma istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego. Może trwać dłużej niż 3 miesiące i często wymaga interwencji chirurgicznej.
Każdy z nas może czasem zachorować na zapalenie zatok. Są jednak schorzenia i czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
A oto one:
Jeżeli zapalenie zatok trwa dłużej niż dwa tygodnie, najlepiej zgłosić się z tym do lekarza. Kiedy zostanie postawiona trafna diagnoza i rozpoczęte odpowiednie leczenie, można również spróbować skutecznych domowych metod.
A oto kilka z nich:
Pamiętajmy również o drzemkach i odpoczynku w ciągu dnia, które wzmocnią układ odpornościowy, by mógł sam uporać się z infekcją.