Zapalenie zatok - 4 sposoby, które mogą przynieść Ci ulgę
Zapalenie zatok to choroba wywoływana przez infekcję górnych dróg oddechowych. W rzeczywistości jest to tak naprawdę zapalenie zatok przynosowych. Ból i dyskomfort, jaki powoduje ta choroba, powodują konieczność poszukiwania naturalnych alternatyw dla uzyskania ulgi. Ponadto można w ten sposób uzupełnić standardową procedurę leczenia.
Dziś opowiemy Ci to i owo o niektórych suplementach łagodzących zapalenie zatok. Pamiętaj jednak, że jeśli objawy choroby nie ustąpią, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem. Jak wspomnieliśmy powyżej, dzieje się tak dlatego, że choroba ta może się pogorszyć i doprowadzić do większych problemów ze zdrowiem oraz dodatkowych powikłań.
Domowe sposoby na zapalenie zatok
Cierpisz na zapalenie zatok i nie wiesz, jak złagodzić towarzyszące mu dolegliwości? Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, ponieważ dzisiaj opowiemy Ci w nim o niektórych naturalnych opcjach, które mogą Ci pomóc.
Ta infekcja dróg oddechowych może mieć charakter ostry, przewlekły lub nawracający. Zwykle towarzyszący jej kaszel (głównie w nocy) i gorączka utrzymują się dłużej niż pięć dni. Ponadto może ona też powodować przerost błony śluzowej nosa u dzieci.
Z tych wszystkich powodów zastosowanie odpowiedniego leczenia tak wcześnie, jak to możliwe, zapewni Ci właściwą kontrolę objawów i uniknie związanych z tą infekcją powikłań. Oprócz zaleceń lekarskich istnieją jednak pewne naturalne sposoby, które pozwolą Ci wzmocnić efekty leczenia.
1. Wdychanie oparów ziół lub olejków eterycznych
Wdychanie oparów (popularnie zwane inhalacją) pomagają usunąć nagromadzony śluz w zatokach. Co więcej, proces ten może mieć nawet właściwości przeciwzapalne, jeśli dodamy do wody olejki eteryczne lub niektóre zioła.
Wdychanie oparów w celu złagodzenia zapalenia zatok jest dość skutecznym środkiem, jaki można zastosować w domu. Według niektórych badań do inhalacji możemy dodać zioła takie jak mięta czy rumianek.
Takie lekarstwo otwiera zatoki, udrażnia je i łagodzi ból spowodowany stanem zapalnym. Umożliwia również znacznie łatwiejsze usuwanie śluzu, który utrudnia nam oddychanie. Aby to zrobić poprawnie, wykonaj następujące kroki:
- Zagotuj wodę i jak najszybciej wyłącz palnik.
- Dodaj rumianek lub inne wybrane zioło i pozwól mu się zaparzyć przez kilka minut.
- Zakryj głowę ręcznikiem, umieść twarz nad garnkiem z wodą w bezpiecznej odległości, aby uniknąć poparzeń.
- Wdychaj parę wodną przez kilka minut.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Najlepsze olejki eteryczne na niepokój
2. Roztwory soli łagodzące zapalenie zatok
Roztwory soli to kolejny sposób na ulgę w przypadku zapalenia zatok i odczucia natychmiastowej poprawy. Te produkty działają poprzez wprowadzenie roztworu soli do nozdrzy. Dzieje się tak, ponieważ środek taki pomaga rozpuszczać śluz nagromadzony w zatokach przynosowych i wydalać go w bardziej skuteczny sposób.
Ponadto środek ten zapobiega również tworzeniu się strupów w nosie i zmniejsza ból spowodowany przez zapalenie zatok. Zaleca się jednak stosowanie tego rodzaju środka nie częściej niż trzy razy dziennie: rano, po południu i wieczorem. Po jego zastosowaniu pozwól mu działać przez kilka sekund, a następnie wydmuchaj nos, aby usunąć śluz.
3. Kompresy z gorącą wodą
Kompresy wodne są szczególnie przydatne w przypadku bólu spowodowanego przez zapalenie zatok. Zapewniają one szybką ulgę poprawiając przepływ krwi przez miejsce dotknięte chorobą.
Ciepła woda ma niezwykle ważną cechę. Wspomaga przepływ krwi w każdym miejscu, w którym nakładasz kompres. Najlepszym sposobem na zapalenie zatok jest po prostu zanurzenie kompresu w gorącej wodzie i nałożenie go na co najmniej pięć minut w okolice nosa.
To rozwiązanie łagodzące ból w zatokach zmniejszy objawy, dzięki czemu Twoje samopoczucie ulegnie znacznej poprawie. Stosowanie tego typu okładów znacznie złagodzi dolegliwości, jeśli cierpisz na bóle głowy i zatok. Zaleca się, aby powtarzać ten proces kilka razy dziennie tak, aby cały zabieg był skuteczny.
- Zagotuj wodę
- Jeśli chcesz, dodaj rumianek do garnka
- Namocz w wodzie kompres
- Wyciśnij go i umieść na bolącym miejscu głowy na około piętnaście minut
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Gorąca woda na czczo – siedem zaskakujących korzyści
4. Wyeliminuj niektóre produkty spożywcze ze swojej diety
Możesz tego nie wiedzieć, ale niektóre pokarmy sprzyjają pojawianiu się śluzu, co przy zapaleniu zatok zacznie przynosić efekty odwrotne do zamierzonych. Dlatego ważne jest, aby w te dni zmienić dietę tak, aby poczuć się lepiej.
Na przykład, czy wiesz, że mleko krowie nie jest dobre dla osób cierpiących na zapalenie zatok? Szczególnie dla dzieci. Dlatego też musisz wyeliminować ze swej diety nabiał, gdy występują u Ciebie objawy tej choroby.
Mamy nadzieję, że te środki łagodzące zapalenie zatok sprawią, że poczujesz się lepiej. Pamiętaj też, że zawsze musisz postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasami może on przepisać określone leki, aby złagodzić objawy choroby. Czy kiedykolwiek cierpiałeś na zapalenie zatok? Teraz już wiesz, jak sobie z nim poradzić!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Albañil Ballesteros, M. R., Calvo, C., Hernando Helguero, P., Martínez Campos, L., & Domínguez Aurrecoechea, B.. (2014). Diagnóstico y manejo de la sinusitis: actitudes de los pediatras. Pediatría Atención Primaria, 16(61), 23-33.
- Martínez Campos, L., Albañil Ballesteros, R., Flor Bru, J. de la, Piñeiro Pérez, R., Cervera, J., Baquero Artigao, F., Alfayate Miguélez, S., Moraga Llop, F., Cilleruelo Ortega, M. J., & Calvo Rey, C.. (2013). Documento de consenso sobre etiología, diagnóstico y tratamiento de la sinusitis. Pediatría Atención Primaria, 15(59), 203-218.
- Martínez Rubio, A.. (2015). Leche de vaca. Consumo en la infancia: controversias y evidencias. Pediatría Atención Primaria, 17(Supl. 24), 25-29. Recuperado en 15 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322015000200004&lng=es&tlng=es.